Wszystkich odpowiedzi: 23.149.725, w tym roku: 862.372, miesiącu: 157.852, dzisiaj: 179, od: 18 lat, 3 miesięcy, 18 dni
iching.pl

I Ching - Księga Przemian

to Ścieżka postępowania w zgodzie z Dynamiką Sytuacji, to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę ... Zapraszam Serdecznie !


Gua - trygram

Trygramy zwane również Gua - to trzyelementowe kombinacje dwu przeciwstawnych a zarazem uzupełniających się sił, nazwanych przez starożytnych siłami yin i yang. Interpretuje się je jako obrazy wszystkiego, co dzieje się na niebie i ziemi. Są to projekcje, które bezustannie podlegają zmianie. Osiem trygramów symbolizuje, zatem budulec, cegiełki, z których jest zbudowany pulsujący życiem wszechświat.

Qian

Qian, Niebo to czysta energia yang, reprezentująca twórczy aspekt wszechświata, na podobieństwo Słońca jest zawsze w ruchu, aktywna, inicjująca, stanowcza, to kwintesencja męskości. Niebo daje przewodnictwo, jak głowa rodziny, ojciec, jest obrazem rozpoczynania.

Kun

Kun, Ziemia to czysta energia yin, odzwierciedlająca receptywny aspekt wszechrzeczy, podobnie jak gleba, ogrzana Słońcem, miękka, gotowa przyjąć w siebie twórczą energię Nieba po to, aby dać życie. Ani energia twórcza, ani receptywna nie są w stanie niczego wykreować samodzielnie. Dopełniając się wzajemnie odgrywają swoje role, na równi ważne w wielkim dziele tworzenia. Kun jest kwintesencją kobiecości, bierna, przyjmująca, spokojna, posłuszna i ustępliwa. Jako matka daje ochronę i jest obrazem odpowiadania.

Zhen

Zhen, Piorun reprezentuje pobudzającą energię we wszechświecie. W odróżnieniu od energii twórczej powołującej do istnienia, Zhen nie jest siłą sprawczą, ale daje impuls do wzrostu i działania już po akcie stworzenia. Jak dźwięk grzmotu rozbudza nowe życie, inspiruje do ruchu, wywyższa i wznosi, ożywia wszelkie istnienie jak błyskawica pojawiająca się podczas wiosennej burzy.

Sun

Sun, Wiatr to energia przenikająca i rozprzestrzeniająca się na podobieństwo wiatru wdzierającego się w każdą szczelinę. Siła ta łączona jest z przemianą drzewa, a to powoduje, że rozumiemy ją również jako wnikającą do wnętrza ziemi. Sun jest obrazem delikatnego przenikania i przenoszenia energii we wszystkich kierunkach, co dawni mędrcy łączyli z tezą, iż łagodne postępowanie wywiera najsilniejszy wpływ na wszelkie rzeczy i zdarzenia. Skuteczność takiego działania jest duża, bo łatwo je zaakceptować, gdyż nie ucieka się do przemocy.

Kan

Kan, Woda wyraża nawilżanie, wypełnianie, nasiąkanie powodujące zwiększenie ciężaru a przez to wiąże się z ruchem w dół, opadaniem, może więc zwiastować niebezpieczeństwo, ryzyko, tonięcie, trudności. Jakość Kan kojarzona jest również z czymś ukrytym, niejasnym, pozostającym w otchłani. Reprezentując dolną część ciała, wiązana jest ze sferą ludzkiej pożądliwości, pragnień zdeterminowanych biologicznym instynktem przetrwania.

Li

Li, Ogień symbolizuje lgniecie, bycie przywiązanym, przystosowanym, uległym. To również stan oddania, oświecenia, promieniowania. Tak jak płomień, energia ta migocze, rozgrzewa, osusza, powodując tym samym zmniejszenie ciężaru, lekkość ułatwiającą unoszenie się do góry. Reprezentuje to, co wyżej, dlatego przypisywane są tej energii atrybuty związane ze sławą, pięknem i uduchowieniem

Gen

Gen, Góra oznacza spoczynek, zatrzymanie, bezruch, konserwatyzm, zaprzestanie działania i pogrążenie się w kontemplacji a także oczekiwaniu na wskrzeszenie. Może to być czas wyciszenia, relaksu przed nowym działaniem, stan pokoju, stabilności, również zablokowania, pozostania niewzruszonym, statecznym. Gen reprezentuje też sytuację trafienia na przeszkodę. Obraz góry pozostającej stabilną i nieustępliwą niesie skojarzenie z symbolem zabezpieczenia i ochrony.

Dui

Dui, Jezioro jest symbolem zadowolenia, przyjemności, rozkoszy. Trygram ten, będąc w metafizyce chińskiej łączony z wczesną jesienią nawiązuje do owocowania, zbierania plonów oraz rozkoszowania się nimi i smakowania. Jednakże klasyka nadmienia, iż nadmiar radości ma swoje niebezpieczeństwa. Podobnie jak dziwne i tajemnicze rzeczy mogą się wydostawać z głębin jeziora, którego powierzchnia wydaje się spokojna tak i w życiu należy się spodziewać wielu niespodzianek nie zawsze korzystnych i pożądanych. Energia Dui łączona jest z wnikaniem do wnętrza, kurczeniem się gdyż przynależy do przemiany metalu, czyli etapu gdzie ziemskie siły magnetyczne cofają się do centrum planety.

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie


znajdz swoją chorobe i wypełnij zgłoszenie
Aby wziąć udział polub nas

Polityka Prywatności