iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 668989]
35 - CIN / POSTĘP
(LI: Ogień, lgnąca - K'UN: Ziemia, przyjmująca)
OBRAZ: Potężnego księcia czczą wielką liczbą koni. W jednym dniu trzykrotnie podejmowany jest u dworu.
OSĄD: Słońce wschodzi nad ziemią: obraz POSTĘPU. Człowiek szlachetny sam rozświetla swe świetliste cnoty.
KOMENTARZ: Objawia swe talenty i zasługi, niczym słońce wschodzące nad ziemią, uzyskując hołd i nagrody. Jest to podwójny symbol: człowieka wywyższonego nad innych dzięki swym talentom i zasługom oraz władcy sprawiedliwie wywyższającego pełnego zasług poddanego. Nie wystarczy mieć zalety, trzeba je umieć ujawnić.

LINIE ZMIENNE: I (6) Idzie naprzód, lecz zawraca. Stałość przynosi szczęście. Jeśli spotyka go brak zaufania, niech pozostanie w spokoju. Bez winy. Wprawdzie wszystko zapowiada korzystny obrót spraw, wciąż jednak pozostaje niebezpieczeństwo zahamowania postępu. Trzeba wytrwale iść naprzód ku szlachetnemu celowi, nie bacząc na nieufność otoczenia.
II (6) Idzie naprzód, lecz w trosce. Stałość przynosi szczęście: zostanie uszczęśliwiony przez matkę. Komentarz: Postęp został wstrzymany. Nie ma kontaktu z władcą. Kiedy to następuje, należy liczyć na pomoc sił słabszych i niepozornych, jednakże zdolnych do bezinteresowności.
IV (9) Idzie naprzód jak chomik. Uporczywość przynosi nieszczęście. Komentarz: Człowiek silny i chciwy łatwo zdobywa bogactwo w czasach pomyślności. Ale musi się liczyć, że jego chytrość wyjdzie na jaw i dozna upokorzenia.
VI (9) Można iść naprzód z nastawionymi rogami tylko w celu ukarania własnego miasta. świadomość niebezpieczeństwa przynosi szczęście. Bez winy. Uporczywość przynosi upokorzenie. Komentarz: Można uciec się do gwałtownych działań w celu przyspieszenia postępu, ale tylko w stosunku do swoich bliskich i w pełni zdając sobie sprawę z ryzyka takiej akcji. Postępując w ten sposób ze zbytnią uporczywością, można łatwo narazić się na potępienie.


Changed Hexagram
19 - LIN / ZBLIŻENIE, NADEJŚCIE WIELKIEGO
(K'UN: Ziemia, przyjmująca - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: ZBLIŻENIE oznacza najwyższe szczęście. Korzystna jest stałość. Nieszczęście, gdy przeważy osiem.
OSĄD: Ziemia nad jeziorem: obraz ZBLIŻENIA. Człowiek szlachetny jest niezłomny w swej woli nauczania, bezgranicznie tolerancyjny i opiekuńczy wobec maluczkich.
KOMENTARZ: „Osiem” to „młody jin”, symbol słabości, która przeważa w heksagramie, ale ustępuje pod naporem lin jang. Radosny postęp światła i opór ustępującej ciemności występują jednocześnie. W takiej sytuacji trzeba działać z determinacją, wykorzystując wszystkie sprzyjające okoliczności: tak działa mędrzec, który pamięta, że żadna wiosna (jest to heksagram XI miesiąca rocznego cyklu - ok. 20.I - 20.II - zapowiedź wiosny) nie będzie trwać wiecznie. Z VIII miesiącem (p. heksagram 2O.KUAN) sytuacja się odmieni na niekorzyść.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie


Na co przeznaczysz 1% podatku w tym roku?

Oddasz go Urzędowi Skarbowemu czy przekażesz Organizacji Pożytku Publicznego Fundacja FERSO?

Zobacz jak wiele dobrego robimy dla miejskich ubogich dzieci, dla ochrony natury, zwierząt i roślin, wyobraź sobie czego jeszcze dokonamy za jeden procent
Twojego podatku!