iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 978797]
10 - LI / STĄPANIE
(CH'IEN: Niebo, tworzący - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: Stąpa po ogonie tygrysa, który go nie kąsa. Sukces.
OSĄD: Niebo ponad jeziorem: obraz STĄPANIA. Człowiek szlachetny rozróżnia pomiędzy tym, co w górze i tym, co w dole; w ten sposób umacnia sposób myślenia ludu.
KOMENTARZ: Bardzo trudna sytuacja: najsilniejsze i najsłabsze splątało się razem. Z jednej strony natręctwo słabych słusznie drażni silnego, z drugiej strony pozornie słabszy może okazać się naprawdę groźny: w obu przypadkach lepiej okazać mu łaskę, pamiętając o częstych różnicach między rangą społeczną i walorami duchowymi.

LINIE ZMIENNE: I (9) Prostota w postępowaniu. Postęp bez winy. Komentarz: Prostota w postępowaniu zwalnia od przedwczesnych zobowiązań, zostawiając wolność wyboru. Mając wewnętrzną siłę, można zacząć z niskiej pozycji, ale nie wolno dać się ponieść ambicjom.
V (9) Stąpa zdecydowanie. Stałość świadoma niebezpieczeństw. Komentarz: Silna pozycja osobista pomaga w pokonaniu niebezpieczeństw, ale sukces jest możliwy tylko dzięki zdecydowaniu, stałości i dokładnej ocenie sytuacji.


Changed Hexagram
64 - WEI CI / PRZED SPEŁNIENIEM
(LI: Ogień, lgnąca - K'AN: Woda, niezgłębiony)
OBRAZ: Sukces. Jeśli młody lis, który już przeszedł rzekę zmoczy ogon w wodzie, nic nie będzie korzystne.
OSĄD: Płomień nad wodą: sytuacja PRZED SPEŁNIENIEM. Człowiek szlachetny rozważnie rozróżnia rzeczy, by każda znalazła swe miejsce.
KOMENTARZ: Jest to jedyny heksagram, w którym położenie wszystkich linii jest nieprawidłowe. Ale ten złowieszczy na pozór układ jest korzystny: każda przemiana zmierza ku lepszemu. Uosabia to w sposób doskonały ideę I Cing (p. także heksagram 63). Obecnie warunki są trudne, zadania wielkie i odpowiedzialne. Trzeba wywieść świat z zamętu ku nowemu ładowi. Ale jest szansa sukcesu, gdyż taki cel zjednoczy siły działające dziś w rozproszeniu. Trzeba iść „jak stary lis po lodzie”, zgodnie z chińskim przysłowiem, a nie ja młody, niedoświadczony lis, który już po przebyciu rzeki wpada do wody. Najpierw trzeba dokładnie zbadać naturę rzeczy, ułożyć je na właściwe miejsca. Potem nastąp spełnienie.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie


Na co przeznaczysz 1% podatku w tym roku?

Oddasz go Urzędowi Skarbowemu czy przekażesz Organizacji Pożytku Publicznego Fundacja FERSO?

Zobacz jak wiele dobrego robimy dla miejskich ubogich dzieci, dla ochrony natury, zwierząt i roślin, wyobraź sobie czego jeszcze dokonamy za jeden procent
Twojego podatku!