iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 778898]
60 - CZIEH / OGRANICZENIE
(K'AN: Woda, niezgłębiony - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: Dręczące ograniczenia nie mogą trwać uporczywie.
OSĄD: Woda nad jeziorem: obraz OGRANICZENIA. Człowiek szlachetny ustala liczby i miary, bada naturę cnoty i życia sprawiedliwego.
KOMENTARZ: Ograniczenia są męczące, ale skuteczne. Żyjąc oszczędnie w czasach dobrobytu łatwiej potem znieść biedę. Ograniczenia są niezbędne dla właściwego biegu spraw ludzkich, ale trzeba też znać ich miarę, by nie stały się szkodliwe. Zbyt ostre ograniczenia wywołują bunt. Rolą mędrca jest znaleźć złoty środek.

LINIE ZMIENNE: V (9) Słodkie ograniczenie przynosi szczęście. Iść naprzód przynosi powodzenie. Komentarz: Ograniczenia trzeba właściwie wprowadzać, tak by dały efekt. Nie można nakładać ich tylko na niektórych, bo to prowokuje bunt. Władca musi rozpocząć ograniczenia od siebie i swego domu.


Changed Hexagram
19 - LIN / ZBLIŻENIE, NADEJŚCIE WIELKIEGO
(K'UN: Ziemia, przyjmująca - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: ZBLIŻENIE oznacza najwyższe szczęście. Korzystna jest stałość. Nieszczęście, gdy przeważy osiem.
OSĄD: Ziemia nad jeziorem: obraz ZBLIŻENIA. Człowiek szlachetny jest niezłomny w swej woli nauczania, bezgranicznie tolerancyjny i opiekuńczy wobec maluczkich.
KOMENTARZ: „Osiem” to „młody jin”, symbol słabości, która przeważa w heksagramie, ale ustępuje pod naporem lin jang. Radosny postęp światła i opór ustępującej ciemności występują jednocześnie. W takiej sytuacji trzeba działać z determinacją, wykorzystując wszystkie sprzyjające okoliczności: tak działa mędrzec, który pamięta, że żadna wiosna (jest to heksagram XI miesiąca rocznego cyklu - ok. 20.I - 20.II - zapowiedź wiosny) nie będzie trwać wiecznie. Z VIII miesiącem (p. heksagram 2O.KUAN) sytuacja się odmieni na niekorzyść.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownieznajdz swoją chorobe i wypełnij zgłoszenie
Aby wziąć udział polub nas