iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 779899]
9 - HSIAO CZHU / MAŁE OGRANICZA
(SUN: Wiatr, łagodna - CH'IEN: Niebo, tworzący)
OBRAZ: Sukces. Gęste chmury, nie ma deszczu z zachodnich regionów.
OSĄD: SWiatr wieje poprzez niebo: obraz MAŁEGO, KTÓRE OGRANICZA. Człowiek szlachetny udoskonala zewnętrzną formę swej istoty.
KOMENTARZ: Zapowiedź korzystnych zmian, które jednak jeszcze nie nadchodzą. Perspektywa końcowego sukcesu, ale trzeba jeszcze wielu przygotowań. Na razie można wpływać na bieg sytuacji jedynie łagodną perswazją. Stałość, łagodność i umiejętność adaptowania się do sytuacji pozwolą uzyskać wpływ na bieg wydarzeń.

LINIE ZMIENNE: III (9) Szprychy wypadają z kół wozu. Mąż i żona wpatrują się w siebie ze złością. Komentarz: Próby forsowania biegu rzeczy, mimo świadomości przeszkód, nie powiodły się. Wóz bez kół nie pojedzie, zewnętrzne warunki zamykają drogę. W tych warunkach bardzo łatwo powstają spory i gniew; nie ma mowy o postępie spraw.
V (9) Będąc szczery i lojalny w swym przywiązaniu, jest zasobny w dobrych sąsiadów. Komentarz: Lojalność utwierdza związki między ludźmi. Lojalność słabego, jest szczere oddanie się temu, któremu służy. Lojalnością silnego jest wiarygodność. Takie związki dają dostatek, tym szczęśliwszy, że dzielony z przyjaciółmi.
VI (9) Nadchodzą deszcze, ruch naprzód zostaje powstrzymany. Nadszedł czas oceny trwałych zmian we własnym charakterze. Uporczywość prowadzi kobietę ku nieszczęściu; jest jak księżyc zbliżający się do pełni. Nieszczęście, gdy człowiek szlachetny będzie realizował swe zamiary. Komentarz: Sukces w zasięgu ręki. Zawdzięcza to efektowi skumulowania drobnych przedsięwzięć podjętych dla zdobycia uznania władcy. Taki sukces wymaga ogromnej cierpliwości: wobec przewagi czynnika jin nie można przedsiębrać nic wielkiego, zanim nie przyjdzie czas i nie zmienią się warunki: nastąpi to wkrótce!


Changed Hexagram
19 - LIN / ZBLIŻENIE, NADEJŚCIE WIELKIEGO
(K'UN: Ziemia, przyjmująca - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: ZBLIŻENIE oznacza najwyższe szczęście. Korzystna jest stałość. Nieszczęście, gdy przeważy osiem.
OSĄD: Ziemia nad jeziorem: obraz ZBLIŻENIA. Człowiek szlachetny jest niezłomny w swej woli nauczania, bezgranicznie tolerancyjny i opiekuńczy wobec maluczkich.
KOMENTARZ: „Osiem” to „młody jin”, symbol słabości, która przeważa w heksagramie, ale ustępuje pod naporem lin jang. Radosny postęp światła i opór ustępującej ciemności występują jednocześnie. W takiej sytuacji trzeba działać z determinacją, wykorzystując wszystkie sprzyjające okoliczności: tak działa mędrzec, który pamięta, że żadna wiosna (jest to heksagram XI miesiąca rocznego cyklu - ok. 20.I - 20.II - zapowiedź wiosny) nie będzie trwać wiecznie. Z VIII miesiącem (p. heksagram 2O.KUAN) sytuacja się odmieni na niekorzyść.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie


Na co przeznaczysz 1% podatku w tym roku?

Oddasz go Urzędowi Skarbowemu czy przekażesz Organizacji Pożytku Publicznego Fundacja FERSO?

Zobacz jak wiele dobrego robimy dla miejskich ubogich dzieci, dla ochrony natury, zwierząt i roślin, wyobraź sobie czego jeszcze dokonamy za jeden procent
Twojego podatku!