iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 878986]
40 - HSIEN / WYZWOLENIE, UWOLNIENIE
(CHEN: Grom, pobudzający - K'AN: Woda, niezgłębiony)
OBRAZ: Korzystne na południowym zachodzie. Gdy już nie musi nigdzie iść, powrót przynosi szczęście. Gdy wciąż jeszcze musi gdzieś iść, pośpiech przynosi szczęście.
OSĄD: Grom z deszczem: obraz WYZWOLENIA. Człowiek szlachetny wybacza błędy i darowuje winy.
KOMENTARZ: Gdy słabnie napięcie i nikną trudności, można myśleć o odpoczynku, o powrocie do codzienności. Takie chwile są w życiu bardzo ważne, dlatego trzeba działaniem przyspieszać moment ich nadejścia. Burza oczyszcza atmosferę, mądre likwidowanie skutków błędów ma takie samo znaczenie społeczne.

LINIE ZMIENNE: IV (9) Uwalnia się od dużego palca u nogi. Przybywa towarzysz, któremu można zaufać. Komentarz: Nikczemnicy wciąż przebywający w otoczeniu władcy często omotują go i stają się nieodzowni, niczym palce u nogi. Zanim uzyska wyzwolenie, władca musi uwolnić się od ich złowieszczego wpływu, by odzyskać zaufanie szlachetnych ludzi.
VI (6) Książe strzela do jastrzębia na wysokim murze i zabija go. Wszystko obraca się na korzyść. Komentarz: Nikczemnik, który wzbił się w potęgę i zajął wysoką pozycję, musi być usunięty, właściwymi środkami przez właściwego człowieka.


Changed Hexagram
4 - MENG / MŁODZIEŃCZE NIEDOŚWIADCZENIE
(KEN: Góra, powstrzymujący - K'AN: Woda, niezgłębiony)
OBRAZ: MŁODZIEŃCZE NIEDOŚWIADCZENIE przynosi sukces. Nie szukam niedoświadczonego: to on mnie szuka. Pouczam go pierwszą wyrocznią. Pytając raz, drugi i trzeci objawia natręctwo. Natręta więcej nie pouczam. Korzystna jest stałość.
OSĄD: Źródło wytryska u stóp góry: obraz MŁODOŚCI. Człowiek szlachetny pielęgnuje swój charakter przez dokładność tego co robi.
KOMENTARZ: Młodzieńcze niedoświadczenie nie jest grzechem - o ile słucha się przy tym doświadczonego mistrza. Trzeba mieć świadomość swej niewiedzy, respektować pouczenia – muszą być jasne i zrozumiałe – nie poddając ich próbie własnej niewiedzy i własnych wątpliwości. Wyrocznia dotyczy w takim samym stopniu ucznia, co mistrza. Umiejętnie przekazywana wiedza i doświadczenie wypełniają próżnię ignorancji.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownieznajdz swoją chorobe i wypełnij zgłoszenie
Aby wziąć udział polub nas