iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 778988]
54 - KWEI MEI / PANNA MŁODA
(CHEN: Grom, pobudzający - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: Przedsięwzięcia przynoszą nieszczęście. Nic co byłoby korzystne.
OSĄD: Grom nad jeziorem. Obraz PANNY MŁODEJ. Człowiek szlachetny ogląda to, co przejściowe, w blasku wieczności.
KOMENTARZ: Symbolika tego heksagramu wiąże się z tradycjami małżeńskimi w dawnych Chinach (p. objaśnienia). Ukazuje on trudną sytuację kogoś, kto wchodzi do rodziny lub innej grupy społecznej jako podwładny. Jeśli nie podporządkuje się, wprowadzi nieład i sytuacja stanie się nie do wytrzymania. Nie wszystko może być uregulowane przepisami, konieczna jest dobrowolna chęć utrzymania porządku. Nieporozumienia ustąpią, jeśli się nigdy nie zapomni o ostatecznym celu wspólnej pracy.

LINIE ZMIENNE: IV (9) Panna młoda opóźnia wyznaczenie czasu. Późne małżeństwo nadchodzi właściwym trybem. Komentarz: Chęci wejścia w jakiś związek często towarzyszy obawa odrzucenia. Spowodowana tym zwłoka jest słuszna i godna szacunku. Można dokładnie sprawdzić stan swojego serca i swoje szanse.


Changed Hexagram
19 - LIN / ZBLIŻENIE, NADEJŚCIE WIELKIEGO
(K'UN: Ziemia, przyjmująca - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: ZBLIŻENIE oznacza najwyższe szczęście. Korzystna jest stałość. Nieszczęście, gdy przeważy osiem.
OSĄD: Ziemia nad jeziorem: obraz ZBLIŻENIA. Człowiek szlachetny jest niezłomny w swej woli nauczania, bezgranicznie tolerancyjny i opiekuńczy wobec maluczkich.
KOMENTARZ: „Osiem” to „młody jin”, symbol słabości, która przeważa w heksagramie, ale ustępuje pod naporem lin jang. Radosny postęp światła i opór ustępującej ciemności występują jednocześnie. W takiej sytuacji trzeba działać z determinacją, wykorzystując wszystkie sprzyjające okoliczności: tak działa mędrzec, który pamięta, że żadna wiosna (jest to heksagram XI miesiąca rocznego cyklu - ok. 20.I - 20.II - zapowiedź wiosny) nie będzie trwać wiecznie. Z VIII miesiącem (p. heksagram 2O.KUAN) sytuacja się odmieni na niekorzyść.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie


Na co przeznaczysz 1% podatku w tym roku?

Oddasz go Urzędowi Skarbowemu czy przekażesz Organizacji Pożytku Publicznego Fundacja FERSO?

Zobacz jak wiele dobrego robimy dla miejskich ubogich dzieci, dla ochrony natury, zwierząt i roślin, wyobraź sobie czego jeszcze dokonamy za jeden procent
Twojego podatku!