iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 998687]
41 - SUN / POMNIEJSZENIE
(KEN: Góra, powstrzymujący - TUI: Jezioro, radosna)
OBRAZ: POMNIEJSZENIE w połączeniu z prostotą daje najwyższe szczęście. Bez winy. Może być w tym stały. Korzystne jest przedsięwzięcie czegoś. Jak można go dokonać? Może użyć dwóch małych miseczek ofiarnych.
OSĄD: Jezioro u stóp góry: obraz POMNIEJSZENIA. Człowiek szlachetny ujarzmia swój gniew i kontroluje popędy.
KOMENTARZ: Pomniejszenie nie w każdych okolicznościach jest czymś niekorzystnym. Wzrost i pomniejszenie przychodzą każde w swoim czasie, który trzeba przeniknąć dążąc do wewnętrznej prawdy. Nie można wstydzić się prostoty. Należy pomniejszać swój gniew, tłumić wybujałe ambicje. Każdy może dokonać wielkiego dzieła, gdyż szczerość intencji wynagradza skromność środków. Przychodzi na myśl ewangeliczna przypowieść o groszu wdowim.

LINIE ZMIENNE: I (9) Bez winy, gdy nadal idzie naprzód po wypełnieniu zadania. Ale musi rozważyć, na ile można pomniejszać. Komentarz: Człowiek szlachetnego serca nie oblicza służb pełnionych dla powszechnego dobra. Jego zwierzchnik musi brać pod uwagę ten wysiłek i znać miarę w korzystaniu z cudzych usług, by nie spowodować szkody, choćby wskutek dobroci i szlachetności.
II (9) Korzystna jest stałość. Przedsięwzięcie czegoś przynosi nieszczęście. Można powiększać innych bez pomniejszania siebie. Komentarz: Poświęcając się dla zwierzchników można w rezultacie pomniejszyć siebie bez żadnych korzyści. Trzeba jasno widzieć swoją rolę, kierować się bezinteresownością i nie podejmować przedsięwzięć nieszczerych, obliczonych na pusty efekt lub zysk.
IV (6) Gdy pomniejsza swe błędy, spieszą mu na spotkanie z radością. Bez winy. Komentarz: Popełniane błędy odpychają nawet bliskich przyjaciół. Zwykle wystarczy się ich wyrzec, by powrócili z radością.


Changed Hexagram
35 - CIN / POSTĘP
(LI: Ogień, lgnąca - K'UN: Ziemia, przyjmująca)
OBRAZ: Potężnego księcia czczą wielką liczbą koni. W jednym dniu trzykrotnie podejmowany jest u dworu.
OSĄD: Słońce wschodzi nad ziemią: obraz POSTĘPU. Człowiek szlachetny sam rozświetla swe świetliste cnoty.
KOMENTARZ: Objawia swe talenty i zasługi, niczym słońce wschodzące nad ziemią, uzyskując hołd i nagrody. Jest to podwójny symbol: człowieka wywyższonego nad innych dzięki swym talentom i zasługom oraz władcy sprawiedliwie wywyższającego pełnego zasług poddanego. Nie wystarczy mieć zalety, trzeba je umieć ujawnić.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownieznajdz swoją chorobe i wypełnij zgłoszenie
Aby wziąć udział polub nas