iching.pl

I Ching

Księga Przemian

to Ciekawa Droga do Mądrych Odpowiedzi
to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę
Zapraszam Serdecznie !

Main Hexagram
[Wynik: 898789]
64 - WEI CI / PRZED SPEŁNIENIEM
(LI: Ogień, lgnąca - K'AN: Woda, niezgłębiony)
OBRAZ: Sukces. Jeśli młody lis, który już przeszedł rzekę zmoczy ogon w wodzie, nic nie będzie korzystne.
OSĄD: Płomień nad wodą: sytuacja PRZED SPEŁNIENIEM. Człowiek szlachetny rozważnie rozróżnia rzeczy, by każda znalazła swe miejsce.
KOMENTARZ: Jest to jedyny heksagram, w którym położenie wszystkich linii jest nieprawidłowe. Ale ten złowieszczy na pozór układ jest korzystny: każda przemiana zmierza ku lepszemu. Uosabia to w sposób doskonały ideę I Cing (p. także heksagram 63). Obecnie warunki są trudne, zadania wielkie i odpowiedzialne. Trzeba wywieść świat z zamętu ku nowemu ładowi. Ale jest szansa sukcesu, gdyż taki cel zjednoczy siły działające dziś w rozproszeniu. Trzeba iść „jak stary lis po lodzie”, zgodnie z chińskim przysłowiem, a nie ja młody, niedoświadczony lis, który już po przebyciu rzeki wpada do wody. Najpierw trzeba dokładnie zbadać naturę rzeczy, ułożyć je na właściwe miejsca. Potem nastąp spełnienie.

LINIE ZMIENNE: II (9) Hamuje koła. Korzystna jest stałość. Komentarz: Nadal jeszcze nie nadszedł czas działania. Trzeba czekać, - ale nie w leniwej obojętności, tylko w stałej gotowości do podjęcia akcji, niczym wóz któremu wystarczy zwolnić hamulce, by szubko ruszył na przód.
VI (9) Picie wina w prawdziwym zaufaniu. Bez winy. Gdy jednak wpadnie z głową do wody zaprawdę utraci to! Komentarz: Świt nowych czasów. Przyjaciele łączą się we wzajemnym zaufaniu. Teraz wszystko zależy od tego czy szlachetni utrzymają ład z takim trudem osiągnięty. Muszą być na miarę czasów.


Changed Hexagram
16 - JU / ENTUZJAZM
(CHEN: Grom, pobudzający - K'UN: Ziemia, przyjmująca)
OBRAZ: Korzystne jest zgromadzenie zwolenników i pchnięcie armii naprzód.
OSĄD: Grom rozbrzmiewa nad ziemią: obraz ENTUZJAZMU. Dawni królowie czcili zasługi muzyką i wśród splendoru składali ofiary Najwyższemu, wzywając swych przodków na świadków.
KOMENTARZ: Pojawia się przywódca pozostający, w zgodzie z duchem czasu i cieszący się poparciem ludu: budzi entuzjazm. Odwieczny bieg spraw wymaga, by działać zgodnie z wieczystą naturą rzeczy. Prawa zrodzone z ducha narodu są silne i przestrzegane; prawa mu przeciwne są gwałcone. Entuzjazm płynący z poszanowania dla najświętszych tradycji pozwala opanować lęk przed opozycją i podjąć każde ryzyko. Jest jak muzyka przepełniająca serca.
Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie


Na co przeznaczysz 1% podatku w tym roku?

Oddasz go Urzędowi Skarbowemu czy przekażesz Organizacji Pożytku Publicznego Fundacja FERSO?

Zobacz jak wiele dobrego robimy dla miejskich ubogich dzieci, dla ochrony natury, zwierząt i roślin, wyobraź sobie czego jeszcze dokonamy za jeden procent
Twojego podatku!