Wszystkich odpowiedzi: 22.883.440, w tym roku: 596.087, miesiącu: 79.161, dzisiaj: 354, od: 18 lat, 2 miesięcy, 6 dni
iching.pl

I Ching - Księga Przemian

to Ścieżka postępowania w zgodzie z Dynamiką Sytuacji, to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę ... Zapraszam Serdecznie !


Wielki człowiek

W starożytnym komentarzu pióra filozofa Wei Jen czytamy: Człowiek wielki w swych cechach jest w harmonii z Niebem i Ziemią, a w swej światłości ze Słońcem i Księżycem, w porządku swych dzieł z Czterema Porami Roku, w swych związkach z dobrem i złem jest w harmonii z Pojęciem i Duchem.

Kiedy działa przed Niebem - Niebo mu nie zaprzeczy. Kiedy działa po Niebie - wiernie przestrzega praw Nieba. Jeśli Niebo mu się nie sprzeciwia, jakże mógłby sprzeciwić się człowiek? Jest to więc mędrzec posiadający najwyższą wiedzę i doskonałość wewnętrzną. Tę wiedzę zawiera właśnie 'I Cing'.

Różnica pomiędzy określeniami CZŁOWIEK SZLACHETNY i WIELKI CZŁOWIEK jest bardzo subtelna i niełatwa do uchwycenia. Pierwszy realizuje ideał konfucjański działania dla powszechnego dobra. Drugi realizuje raczej taoistyczny ideał niedziałania. Współistnienie tych pojęć podkreśla fakt, że 'I Cing' był prawdopodobnie źródłem natchnienia dla Lao-tsy, jak i dla Konfucjusza. Tę samą treść zawiera pojęcie DAWNI KRÓLOWIE.

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie


znajdz swoją chorobe i wypełnij zgłoszenie
Aby wziąć udział polub nas

Polityka Prywatności