Wszystkich odpowiedzi: 22.788.726, w tym roku: 501.373, miesiącu: 142.466, dzisiaj: 2.943, od: 18 lat, 1 miesięcy, 20 dni
iching.pl

I Ching - Księga Przemian

to Ścieżka postępowania w zgodzie z Dynamiką Sytuacji, to Przestrzeń na Pytania, Odpowiedzi i Przemianę ... Zapraszam Serdecznie !

=== I CHING = THE ORACLE OF CHANGE ============================================

"What you bring is the measure of what you get..."

Instructions are included at the end of this text, which is best viewed/printed
in a monospace font (Courier, Lucida Console, etc.). The text includes the
imprisoned King Wen's DECISION, the later IMAGE attributed to Confucius, and
the LINES as explained by King Wen's son, the Duke of Chou. Confucian
commentaries on the decision, and any other commentaries are omitted for
brevity. The text can be further neutered by globally replacing 'superior man'
with 'superior one' (should you want to), without causing syntactic problems.

This page can be saved (as HTML or plain text) for OFFLINE VIEWING. You can
find an ONLINE VERSION, featuring WAP/WEB consultation and free PHP script at:

 http://www.iching.pl/iching.php

Any comments/suggestions/corrections will be gratefully received.

Copyright (c) 2023-10-17 d(@)vidwest.net

--- THE SIXTY-FOUR HEXAGRAMS --------------------------------------------------

1 - CZHIEN / TWORZĄCY, NIEBO (CH'IEN: Niebo, tworzący - CH'IEN: Niebo, tworzący)

-----  OSĄD: Niebo nad niebem: ruch pełen potęgi. Człowiek szlachetny staje się silny i
       niezwyciężony.
       
OBRAZ: TWORZĄCY przynosi najwyższe szczęście. Korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Ukryty smok. Nie działać. Komentarz: Twórcze siły są jeszcze w ukryciu, nie wywierają swego błogosławione wpływu na świat. Wielki człowiek żyje w ukryciu, wierny sobie nie może zbaczać z wytkniętej drogi pod wpływem niekorzystnych okoliczności. Czeka sprzyjającego momentu, przedwcześnie nie marnotrawiąc wewnętrznej siły.
II (9) Smok pojawia się na łące. Korzystne jest spotkać wielkiego człowieka. Komentarz: Siły twórcze zaczynają działać. Pojawił się wielki człowiek; jeszcze nie ma wpływowej pozycji, lecz już wywiera wpływ na bieg rzeczy swą wewnętrzną siłą i charyzmatyczną osobowością. Warto go poznać dołączyć i wesprzeć go w działaniu.
III (9) Człowiek szlachetny jest twórczy przez cały dzień. Nadchodzi wieczór: jego umysł wciąż jest opanowany troską. Niebezpieczeństwo. Bez winy. Komentarz: Człowiek wielki rozwinął działalność. Jego wewnętrzna siła jest na miarę zadań, są one jednak tak liczne, a oczekiwania otoczenia tak sprzeczne, że łatwo może w nich utonąć lub przez nadmiar ambicji utracić właściwy kierunek działania. Tylko prawdziwa wielkość nie da się uwieść pokusie.
IV (9) Chwiejny lot nad głębinami. Bez winy. Komentarz: Nadszedł moment zmiany. Wielki człowiek musi wybierać: wznieść się na szczyty i rządzić, czy też wycofać się i poświęcić samodoskonaleniu; iść drogą herosa czy mędrca? Nic mu nie można doradzić. Sam musi znaleźć drogę wewnętrznej prawdy.
V (9) (Władca rządzący heksagramu) Latający smok na niebie. Korzystnie jest spotkać wielkiego człowieka. Komentarz: Wielki człowiek osiągnął sferę niebiańskiej harmonii, jego dobroczynny wpływ ogarnia cały świat. Kontakt z nim jest błogosławieństwem.
VI (9) Butny smok będzie mieć powód do wyrzutów sumienia. Komentarz: W izolacji, utraciwszy kontakt z ludźmi, nawet prawdziwie wielki człowiek upadnie. Jego zbyt wielkie ambicje każą myśleć o losie Ikara.
(Wszystkie linie zmienne=9) 9 na wszystkich sześciu liniach. Chmura bezgłowych smoków. Szczęście. Komentarz: Oba elementy jin i jang, są przemieszane i wspólnie oddziaływują na świat. Moment jest bardzo sprzyjający, ale nie potrwa długo: jasność wkrótce Top zmieni się w ciemność. 2 - KHUEN / PRZYJMUJĄCA, ZIEMIA (K'UN: Ziemia, przyjmująca - K'UN: Ziemia, przyjmująca) -- -- OSĄD: Ziemia nad ziemią: jej kondycją jest pełne gotowości oddanie. -- -- Człowiek szlachetny o szerokich poglądach prowadzi świat.
OBRAZ: PRZYJMUJĄCA przynosi najwyższe szczęście. Korzystna jest stałość klaczy. Człowiek szlachetny - gdy coś podejmie - pragnąc przewodzić zbłądzi, idąc śladem znajdzie przewodnika. Korzystne jest szukać przyjaciół na zachodzie i południu, zaś uczniów i podwładnych na wschodzie i północy. Spokojna stałość przynosi szczęście. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) SZRON pod stopami zapowiada bliskość lodu. Komentarz: Nadchodzi ciemność, zimno: pierwsze ostrzeżenie.
II (6) Prosty, kwadratowy, wielki. Bez przyczyny nic nie staje się niekorzystne. Komentarz: Wszystko, co stworzy natura, jest czyste, prawidłowe, wielkie. Człowiek osiąga szczyty doskonałości, gdy wszystko w nim jest w sposób oczywisty zgodne z prawami natury.
III (6) Ukryte rysy twarzy. Może pozostać stałym. Jeśli ma szczęście być w królewskiej służbie, niech nie szuka korzyści, lecz dąży do spełnienia. Komentarz: Człowiek pozbawiony próżności może ukryć swe talenty i nie ujawniać ich zbyt wcześnie, przez co działa w spokoju. Może też podjąć służbę publiczną, lecz też musi pozostać pełen rezerwy, innym pozostawiając pustą chwałę. Nie upominając się o nagrody, każdą sprawę doprowadzi do końca.
IV (6) Zawiązany worek. Bez winy, bez chwały. Komentarz: Czasy są niebezpieczne. Każda wielkość przyciąga i podjudza nieprzyjaciół. Nie należy przechwalać się swoimi możliwościami, lepiej je mieć w ukryciu, aż powstanie okazja użycia ich w szlachetnym celu.
V (6) Żółta szata pod spodem przynosi najwyższe szczęście. Komentarz: Żółty to kolor ziemi i „złotego środka”; spodnia szata nie rzuca się w oczy, jest symbolem arystokratycznej powściągliwości. Ktoś, kto pełni zaszczytne funkcje, ale jest zależny od władcy, musi być dyskretny, nie obnosząc się ze swoimi możliwościami i talentem. Muszą się one ujawniać jedynie poprzez to, czego dokona.
VI (6) Smoki walczą na łące. Ich krew jest czarna i żółta. Komentarz: Nadeszła pora, w której słaby i ciemny musi ustąpić miejsca jasnemu i mocnemu; jego upór wywoła walkę, w której światłość zwycięży, lecz obie strony odniosą rany. Będzie to walka sił ziemi przeciw siłom nieba, niczym bunt aniołów w Biblii.
(Wszystkie linie zmienne=6) 6 na wszystkich sześciu liniach: Korzystna jest wytrwała stałość. Komentarz: Ciemność wkrótce zmieni się w jasność. Należy zrobić Top wszystko, by tę zmianę przyspieszyć. 3 - CZUN / POCZĄTKOWE TRUDNOŚCI (K'AN: Woda, niezgłębiony - CHEN: Grom, pobudzający) -- -- OSĄD: Chmury i piorun: obraz POCZĄTKOWYCH TRUDNOŚCI. Człowiek szlachetny wprowadza ład pośród chaosu.
OBRAZ: POCZĄTKOWE TRUDNOŚCI dają najwyższy sukces. Korzystna jest stałość. Nie powinien niczego przedsiębrać. Korzystne jest ustanowienie pomocników. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Wahania i przeszkody. Korzystna jest stałość. Korzystne jest ustanowienie pomocników. Komentarz: Początkowe trudności są nieprzezwyciężalne. Nie może forsować rozwiązań, nie może też zbaczać z wytyczonej drogi i tracić z oczu celu. Musi czekać gromadząc posiłki.
II (6) Piętrzą się trudności. Porwano konia i wóz, lecz nie ma rabusia: nadchodzi zalotnik. Panna jest wierna; nie chce się zaręczyć. Po dziesięciu latach zaręczy się. Komentarz: Osaczony trudnościami napotyka nieoczekiwanego sojusznika, zaskakująco obcego; jego zamiarów nie pojmuje w pierwszej chwili. Chęć pomocy będzie szczera, ale nie można angażować się nieostrożnie. Niech odczeka, w końcu osiągnie cel.
III (6) Polując bez łowczego zabłądzi w lesie. Człowiek szlachetny rozumie znaki czasu i odstępuje. Kontynuując dozna upokorzenia. Komentarz: Straci drogę bez przewodnika, przegra walcząc na oślep z trudnościami. Losu nie można oszukać; trzeba odstąpić i czekać na bardziej sprzyjający moment.
IV (6) Porwano konia i wóz. Dąży do połączenia. Dążyć - przynosi szczęście. Wszystko mu sprzyja. Komentarz: Trzeba działać, ale brak sił. Pojawia się szansa połączenia z kimś silnym, trzeba ją wykorzystać. Trzeba zrobić pierwszy krok, przyjęcie pomocy nie będzie upokarzające.
V (9) Przeszkody w rozdzielaniu błogosławieństw. Stałość przynosi szczęście w małych sprawach. Uporczywość przynosi nieszczęście w wielkich sprawach. Komentarz: Nie może wyrazić dobrych intencji, które się już skonkretyzowały, otoczenie go nie rozumie, piętrzą się przeszkody. Niech idzie na przód ostrożnie, krok za krokiem, nie podejmując wielkich przedsięwzięć. W ten sposób sytuacja się polepszy, bo pozostanie panem swego losu.
VI (6) Porwano konia i wóz. Strumień krwawych łez. Komentarz: Zbyt wiele trudności. Jest zgubiony, w sytuacji bez wyjścia opuszcza ręce i poddaje się. Smutne, ale nic innego nie pozostaje. Top
4 - MENG / MŁODZIEŃCZE NIEDOŚWIADCZENIE (KEN: Góra, powstrzymujący - K'AN: Woda, niezgłębiony) ----- OSĄD: Źródło wytryska u stóp góry: obraz MŁODOŚCI. Człowiek szlachetny pielęgnuje swój charakter przez dokładność tego co robi.
OBRAZ: MŁODZIEŃCZE NIEDOŚWIADCZENIE przynosi sukces. Nie szukam niedoświadczonego: to on mnie szuka. Pouczam go pierwszą wyrocznią. Pytając raz, drugi i trzeci objawia natręctwo. Natręta więcej nie pouczam. Korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Korzystna jest dyscyplina w wychowaniu niedoświadczonego, ale pęta powinny być zdjęte. Inaczej dozna upokorzenia. Komentarz: Każde wychowanie zaczyna się od wpojenia dyscypliny i poszanowania prawa. Nie może się jednak przekształcić w upokarzającą tresurę.
II (9) Pełne dobroci postępowanie z niedoświadczonym młodzieńcem przynosi szczęście. Umiejętne postępowanie z kobietami przynosi szczęście. Syn może ponieść ciężar odpowiedzialności za dom rodzinny. Komentarz: Obraz człowieka, który nie dysponując władzą, potrafi jednak wywierać przemożny wpływ dzięki swej sile wewnętrznej. Pozwala mu ona pobłażliwie traktować młodzieńcze niedoświadczenie i umiejętnie kierować słabszymi. Rozumie ich i szanuje. Tylko połączenie siły wewnętrznej i wyrozumiałości pozwala dorosnąć duchowo do kierowniczej roli społecznej.
III (6) Nie bierz panny, która na widok człowieka z brązu traci panowanie nad sobą. Nic co byłoby korzystne. Komentarz: Słaby, niedoświadczony walcząc o polepszenie swej pozycji, łatwo ulega urokowi silnej osobowości na wpływowym stanowisku. Takie związki są szkodliwe dla obu stron. Jak panna na oświadczyny, tak młodszy i słabszy powinien czekać, aż jego prawdziwe walory wzbudzą zainteresowanie starszych.
IV (6) Spętanie w młodzieńczym niedoświadczeniu przynosi upokorzenie. Komentarz: Grzęznąc w pustych urojeniach i nieziszczalnych snach z pewnością dozna upokorzenia. Zwykle jednak nie sposób temu zapobiec, jak dziecięcej chorobie, przez którą trzeba przejść.
V (6) Dziecięce niedoświadczenie przynosi szczęście. Komentarz: Dziecięca naiwność, pokorne poddanie się mistrzowi, to najwłaściwsza droga zbierania doświadczeń.
VI (9) Karząc błędy zniechęca do przestępstw. Komentarz: Zapobieganie przestępstwom to jedyne, co przynosi korzyść. Nie wolno dopuścić do tego, by tolerancja wobec błędów popełnianych z niedoświadczenia powodowała grzęźnięcie w przestępstwach. Karać trzeba bez gniewu: kara nie może być celem. Top
5 - SIU / OCZEKIWANIE, POKARM (K'AN: Woda, niezgłębiony - CH'IEN: Niebo, tworzący) -- -- OSĄD: Chmury wznoszą się ku niebu: obraz OCZEKIWANIA. Człowiek szlachetny je i pije, jest pogodny i dobrej myśli.
OBRAZ: Jeśli jest szczery, osiąga światło i sukces. Stałość przynosi szczęście. Korzystne będzie przekroczenie wielkiej wody. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Czeka na łące. Korzystna jest stałość w tym, co przedsięwzięte. Bez winy. Komentarz: Niebezpieczeństwo jest jeszcze daleko, ale już wyczuwa się jego paraliżujący wpływ. Jak długo się da, trzeba działać normalnie, nie tracąc sił na czcze przewidywania.
II (9) Czeka na pisaku. Nieco plotek. Zakończenie przyniesie szczęście. Komentarz: Niebezpieczeństwo się zbliża, rosną nieporozumienia: nie wolno dopuścić do tego, by poszukiwanie winnych zatruło stosunki z otoczeniem. Trzeba zdemaskować oszczercę, nim zatriumfuje.
III (9) Czeka w błocie. Sprowadza nieprzyjaciela. Komentarz: Błędem jest dreptanie w miejscu w obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa. Trzeba próbować pokonać je od razu: źle obliczony krok spowoduje ugrzęźnięcie w trudnościach, a uwikłany w kłopotach ściąga na siebie uwagę nieprzyjaciela. Sytuacja jest bardzo poważna.
IV (6) Czeka we krwi. Wydostaje się z jamy. Komentarz: Sytuacja skrajnie niebezpieczna: sprawa życia i śmierci. Rozlew krwi wydaje się nieunikniony. Jedyne wyjście: niczego nie przedsiębrać, by nie pogarszać sytuacji.
V (9) Czeka przy jedzeniu i piciu. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Chwila ulgi wśród niebezpieczeństw. Trzeba znaleźć w sobie dość wewnętrznej siły, aby tę okazję wykorzystać, zanim znów przyjdzie rzucić wszystkie siły do walki. Niczego nie osiąga się od razu.
VI (6) Wpada do jamy. Nadchodzą trzej niezapowiedziani goście. Oddaje im cześć; w końcu nadchodzi szczęście. Komentarz: Koniec oczekiwania: już nic nie odwróci niebezpieczeństwa. Wpadł w potrzask i musi poddać się nieuniknionemu. Wówczas następuje zwrot wskutek zewnętrznej interwencji, tak nieoczekiwanej, że początkowo nie wiadomo – ratunek to, czy zagłada? Trzeba zaufać, nie zamykać się w sobie w ponurym zacięciu. Top
6 - SUNG / KONFLIKT (CH'IEN: Niebo, tworzący - K'AN: Woda, niezgłębiony) ----- OSĄD: Rozchodzą się drogi nieba i wody: obraz KONFLIKTU. W każdym ze ----- swych przedsięwzięć człowiek szlachetny starannie rozważa początek.
OBRAZ: Jest szczery, lecz mimo to napotyka przeciwności. Ostrożne zatrzymanie się wśród drogi przynosi szczęście. Dążenie do końca przynosi nieszczęście. Korzystne będzie spotkać się z wielkim człowiekiem. Niekorzystne będzie przekroczenie wielkiej wody. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Powstanie nieco plotek, gdy będzie przeciągał sprawę. W końcu przychodzi szczęście. Komentarz: Jeśli konflikt jest dopiero w stadium początkowym, najlepiej zaniechać sprawy, zwłaszcza gdy oponent jest silniejszy.
II (9) Nie może się angażować w konflikt. Wraca do domu, zostawia wolną drogę. Trzysta rodzin pozostaje bez winy. Komentarz: Nie jest wstydem ustępować w konflikcie z silniejszym przeciwnikiem. Fałszywe poczucie honoru zaciemnia osąd: można w ten sposób ściągnąć nieszczęście na całe otoczenie (patrz linia IV).
III (6) Wychowany na starodawnych cnotach jest skłonny do uporczywości. Niebezpieczeństwo. W końcu przychodzi szczęście. Jeśli zdarzy mu się pozostać w służbie królewskiej niech nie szuka sławy. Komentarz: Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem płynącym z chciwości. Tylko to, co zdobyte zasługą, pozostanie w stałym posiadaniu. Nie należy służyć dla prestiżu. Należy się cieszyć samą służbą, pustą chwałę pozostawiając innym.
IV (9) Nie może angażować się w konflikt. Zawraca, poddaje się losowi; zmienia postawę i znajduje pokój w stałości. Szczęście. Komentarz: Przeciwieństwo linii II: przeciwnik jest słaby, można by więc myśleć o poprawieniu swojej sytuacji, wchodząc z nim w konflikt. Ale trudno byłoby to usprawiedliwić moralnie. Nie wolno tak postępować.
V (9) Rozsądzanie przynosi najwyższe szczęście. Komentarz: Linia mówi o arbitrze, potężnym i sprawiedliwym, do którego warto się zwrócić w sytuacji konfliktowej z całym zaufaniem.
VI (9) Jeśli nawet otrzyma skórzany pas, przed końcem poranka porwą mu go trzy razy. Komentarz: Zwycięzca w konflikcie, syt chwały i nagród, jest narażony na ponawianie próby odwetu. Konflikt bez końca. Top
7 - SZI / WOJSKO (K'UN: Ziemia, przyjmująca - K'AN: Woda, niezgłębiony) -- -- OSĄD: Woda pośród ziemi: obraz WOJSKA. Wielkodusznością wobec ludu -- -- człowiek szlachetny pomnaża liczbę swych poddanych.
OBRAZ: WOJSKO wymaga wytrwałości i silnego człowieka. Szczęście bez winy. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Wojsko w porządku idzie naprzód. Komentarz: Nieszczęście, gdy zabraknie porządku.Początkiem każdej akcji musi być jasne postawienie sprawy, porządek i dyscyplina.
II (9) Pośród wojska. Szczęście. Bez winy. Król dekoruje go trzykrotnie. Komentarz: Przywódca musi dzielić dobro i zło wraz ze swoją armią. Musi mieć poparcie władcy, który w jego osobie czci całą armię.
III (6) Przypadek sprawia, że wojsko wiezie ciała na wozie. Nieszczęście. Komentarz: Symbolika tego tekstu jest niezwykle skomplikowana; najpowszechniejsza interpretacja: grozi porażka, bowiem ktoś inny niż wyznaczony przywódca – tj. uzurpator - wmieszał się do akcji.
IV (6) Wojsko cofa się. Nie ma winy. Komentarz: Zorganizowany odwrót jest jedynie właściwym postępowaniem w obliczu przeważającego nieprzyjaciela.
V (6) Rabusie wśród pól. Korzystne, jeśli ich schwyta. Bez winy. Niech najstarszy wiedze armię, a młodszy niech przewozi ciała. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Nieprzyjaciel naciera, niszcząc pola. Trzeba działać energicznie, ukarać agresora, ale akcja musi być organizowana. Nie wolno też dopuścić do dzikiego odwetu na pokonanych.
VI (6) Wielki książę wydaje rozkazy, zakłada państwa, nadaje rodom domeny. Nie należy zatrudniać prostaków. Komentarz: Wojna kończy się zwycięstwem. Władca nagradza wiernych wasali, nie może jednak wywyższać ludzi bez kwalifikacji; niech im zapłaci, ale nie obdarza władzą, gdyż jej nadużyją. Top
8 - PI / ZWIĄZEK (K'AN: Woda, niezgłębiony - K'UN: Ziemia, przyjmująca) -- -- OSĄD: Woda na ziemi: obraz ZWIĄZKU. Dawni królowie nadawali państwa ----- w domenę i pielęgnowali przyjaźń z książętami. -- --
-- -- -- -- OBRAZ: ZWIĄZEK przynosi szczęście. Zapytaj wyroczni raz jeszcze, czy masz dość szlachetności, stałości i wytrwałości. Wówczas nie ma winy. Niepewni dołączą stopniowo. Nieszczęście spotka tego, który przyjdzie zbyt późno. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Wiąże się z nim w prawdzie i lojalności; jest to bez winy. Prawda niczym pełne gliniane naczynie: w końcu szczęście przychodzi z zewnątrz. Komentarz: Prawda i lojalność są podstawą każdego związku, ale nie polegają one na pięknych słowach. To siła wewnętrznej prawdy przyciąga szczęście i powodzenie zewnątrz.
II (6) Wiąże się z nim w duchu. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Odpowiadając właściwie na wezwanie do akcji płynące z góry, można nawiązać z innymi wewnętrzne więzy i znaleźć właściwe przewodnictwo w gąszczu problemów świata.
III (6) Wiąże się z niewłaściwymi ludźmi. Komentarz: Przebywając w otoczeniu ludzi innej sfery, trzeba się strzec. Nie wolno dać się wciągnąć w fałszywe przyjacielskie związki.
IV (6) Wiąże się z nim także zewnętrznie. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Silne związki łączą go z centralną postacią jego sfery.. Musi je ujawnić, musi je pielęgnować, musi być szczery.
V (9) Objawy związku. Na polowaniu król ustanawia naganiaczy tylko z trzech stron, a sam prowadzi łowy. Obywatele nie potrzebują ostrzeżeń. Szczęście. Komentarz: Władca wiernie dochowujący praw i zwyczajów pociąga za sobą lud. Wówczas potrzebna jest pomoc i ścisły nadzór. Ludzie służąc czują się wolnymi. To samo dotyczy życia w ogóle. Cnota nie musi się wdzięczyć do otoczenia.
VI (6) Nie znajduje głowy, by utworzyć związek. Nieszczęście. Komentarz: Początek (głowa) decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia czy związku. Nic się nie uda, gdy przeoczy się właściwy moment. Top
9 - HSIAO CZHU / MAŁE OGRANICZA (SUN: Wiatr, łagodna - CH'IEN: Niebo, tworzący) ----- OSĄD: SWiatr wieje poprzez niebo: obraz MAŁEGO, KTÓRE OGRANICZA. Człowiek szlachetny udoskonala zewnętrzną formę swej istoty.
OBRAZ: Sukces. Gęste chmury, nie ma deszczu z zachodnich regionów. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Powrót na drogę. Jaka mogłaby być wina? Szczęście. Komentarz: Silny człowiek prze naprzód, napotykając przeszkody. Gdy pozwoli się przekonać o konieczności postępowania zgodnie z wymogami sytuacji, odniesie sukces. Niczego nie wolno wymuszać.
II (9) Pozwala, by go skłoniono do powrotu. Szczęście. Komentarz: Prze naprzód, lecz dostrzega, że droga jest zablokowana. Jeszcze nie nadszedł czas, więc mądry człowiek wycofuje się, przez co nie naraża się na zbędne niebezpieczeństwo.
III (9) Szprychy wypadają z kół wozu. Mąż i żona wpatrują się w siebie ze złością. Komentarz: Próby forsowania biegu rzeczy, mimo świadomości przeszkód, nie powiodły się. Wóz bez kół nie pojedzie, zewnętrzne warunki zamykają drogę. W tych warunkach bardzo łatwo powstają spory i gniew; nie ma mowy o postępie spraw.
IV (6) Jeśli jest szczery, krew znika a strach ustępuje. Nie ma winy. Komentarz: Pełniąc odpowiedzialną i trudną rolę doradcy człowieka potężnego, jest się stale narażonym na niebezpieczeństwo spowodowane służeniem prawdzie. Ale bezinteresowna szczerość w końcu przezwycięża przeszkody i zwycięża.
V (9) Będąc szczery i lojalny w swym przywiązaniu, jest zasobny w dobrych sąsiadów. Komentarz: Lojalność utwierdza związki między ludźmi. Lojalność słabego, jest szczere oddanie się temu, któremu służy. Lojalnością silnego jest wiarygodność. Takie związki dają dostatek, tym szczęśliwszy, że dzielony z przyjaciółmi.
VI (9) Nadchodzą deszcze, ruch naprzód zostaje powstrzymany. Nadszedł czas oceny trwałych zmian we własnym charakterze. Uporczywość prowadzi kobietę ku nieszczęściu; jest jak księżyc zbliżający się do pełni. Nieszczęście, gdy człowiek szlachetny będzie realizował swe zamiary. Komentarz: Sukces w zasięgu ręki. Zawdzięcza to efektowi skumulowania drobnych przedsięwzięć podjętych dla zdobycia uznania władcy. Taki sukces wymaga ogromnej cierpliwości: wobec przewagi czynnika jin nie można przedsiębrać nic wielkiego, zanim nie przyjdzie czas i nie zmienią się warunki: nastąpi to wkrótce! Top
10 - LI / STĄPANIE (CH'IEN: Niebo, tworzący - TUI: Jezioro, radosna) ----- OSĄD: Niebo ponad jeziorem: obraz STĄPANIA. Człowiek szlachetny rozróżnia pomiędzy tym, co w górze i tym, co w dole; w ten sposób umacnia sposób myślenia ludu.
OBRAZ: Stąpa po ogonie tygrysa, który go nie kąsa. Sukces. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Prostota w postępowaniu. Postęp bez winy. Komentarz: Prostota w postępowaniu zwalnia od przedwczesnych zobowiązań, zostawiając wolność wyboru. Mając wewnętrzną siłę, można zacząć z niskiej pozycji, ale nie wolno dać się ponieść ambicjom.
II (9) Stąpa drogą równą i łatwą. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Sytuacja mędrca wyzwolonego od pokus świata, nie szukającego sławy. Pozornie słaby i bezbronny, w istocie dysponuje prawdą i nic mu nie hamuje drogi, gdyż nie rzuca zbędnych wyzwań losowi.
III (6) Jednooki widzi, kulawy chodzi. Stąpa po ogonie tygrysa, który go kąsa. Nieszczęście! Tak działa wojownik na rozkaz króla. Komentarz: Jednooki i kulawy mogą widzieć i chodzić, lecz gorzej od zdrowych. Jeśli nie doceniając tego porwą się na czyny przekraczające ich siły, poniosą klęskę. Na takie ryzyko można porwać się wówczas, gdy się walczy o wielką sprawę.
IV (9) Stąpa po ogonie tygrysa. Ostrożność i rozwaga przynoszą w końcu szczęście. Komentarz: Odwrotność sytuacji ukazanej w linii III. Dzięki ostrożności i dobrej ocenie sytuacji uniknie niebezpieczeństwa i osiągnie cel.
V (9) Stąpa zdecydowanie. Stałość świadoma niebezpieczeństw. Komentarz: Silna pozycja osobista pomaga w pokonaniu niebezpieczeństw, ale sukces jest możliwy tylko dzięki zdecydowaniu, stałości i dokładnej ocenie sytuacji.
VI (9) Ocenia swe postępowanie i zważa przychylne znaki. Gdy wszystko dopełni, przyjdzie najwyższe szczęście. Komentarz: Dzieło skończone. Chcąc wiedzieć, czy los sprzyja, trzeba spojrzeć wstecz i ocenić całe swe postępowanie. Jeśli efekt jest dobry, szczęście jest pewne. Nikt nie pozna siebie, nie oceniwszy wprzód owoców swojej pracy i efektów działania. Top
11 - THAI / POKÓJ (K'UN: Ziemia, przyjmująca - CH'IEN: Niebo, tworzący) -- -- OSĄD: Niebo i ziemia złączone: obraz POKOJU. Władca dzieli i -- -- doskonali bieg nieba i ziemi, otacza opieką i porządkuje dary nieba i -- -- ziemi, wspomagając tą drogą lud. -----
----- ----- OBRAZ: Małe odchodzi, wielkie nadchodzi. Szczęście. Sukces. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Trawa, rosnąc, tworzy darń. Wszystko zgodne z prawami gatunku. Przedsięwzięcia przynoszą szczęście. Komentarz: Słuszne działania podjęte przez przywódców pociągają otoczenie. Musi więc dążyć, aby jego inicjatywy znalazły ogólne poparcie.
II (9) Łagodnie traktuje prostaków. Z determinacją przekracza rzekę w bród. Nie lekceważy tego, co odległe. Nie ogląda się na towarzyszy. Idzie środkiem. Komentarz: Czas dobrobytu trzeba wykorzystać na doskonalenie ludzi prostodusznych i nieoświeconych, serdecznie, lecz zdecydowanie. Trzeba wykorzystać okazję podjęcia ryzykownych przedsięwzięć, dokładnie obliczając siły i środki. Unikać klik i związków opartych na interesach, iść prostą drogą równowagi.
III (9) Każda równina kończy się zboczem. Po każdym odejściu następuje powrót. Stałość w niebezpieczeństwie: bez winy. Nie skarży się na tę prawdę. Cieszy się szczęściem, które mu wciąż towarzyszy. Komentarz: Wszystko się zmienia, każdy dobrobyt się kończy - jest to wieczne prawo natury. Trzeba się liczyć z niebezpieczeństwem. Pamiętając o tym zawsze pozostanie panem swego losu.
IV (6) Szybuje w dół, nie chwaląc się swym bogactwem. Jest razem z sąsiadem, otwarty i szczery. Komentarz: Dążąc do wzajemnego zrozumienia, władca bez trudu znajduje wspólny język z poddanymi, spontanicznie, bez uciekania się do siły.
V (6) Władca Czeng Tang oddaje córkę w małżeństwo. Sprowadza błogosławieństwo i najwyższe szczęście. Komentarz: Władcy nie wolno wyróżniać członków swojej rodziny. Musi traktować wszystkich równo i sprawiedliwie.
VI (6) Mur wali się do fosy. Nie wzywa do broni, ale sprawia, by jego rozkazy znane były w mieście. Mimo stałości - upokorzenie. Komentarz: Zmiana zaznaczająca się w połowie heksagramu zaczyna się dopełniać. Grozi klęska! Trzeba się poddać losowi. Jedynym wyjściem jest trwać przy swoim, w kręgu oddanych przyjaciół. Im czynniejszy będzie opór wobec zła, tym pełniejsza klęska. Top
12 - PHI / STAGNACJA, COFNIĘCIE (CH'IEN: Niebo, tworzący - K'UN: Ziemia, przyjmująca) ----- OSĄD: Niebo i ziemia rozłączone: obraz STAGNACJI. Człowiek szlachetny unika trudności wycofując się w świat swych wewnętrznych cnót. Nie pozwala, by go honorowano dochodami.
OBRAZ: Szukanie związku ze złymi ludźmi nie jest korzystne dla człowieka szlachetnego, choćby zachował stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Trawa, rosnąc, tworzy darń. Wszystko zgodne z prawami gatunku. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Tekst nieomal identyczny jak w heksagramie 11, linia I, ale o przeciwnym znaczeniu: szlachetni powinni zachęcać otoczenie do wycofania się z życia publicznego, dając własną stałością przykład poszanowania zasad.
II (6) Znosi i wytrzymuje. Szczęście dla prostaka. Wycofanie pomaga człowiekowi szlachetnemu w odniesieniu sukcesu. Komentarz: Ludzie mali skłonni są znosić cierpienia i niesprawiedliwość dla przypodobania się władcy. Szlachetni cofają się w świat swych wewnętrznych cnót, nawet za cenę cierpień.
III (6) Dozna upokorzenia. Komentarz: Prostak wyniesiony do władzy prędzej czy później dozna upokorzenia. Jest to dla ogółu zapowiedź odmiany złego losu.
IV (9) Działa na rozkaz najwyższych: bez winy. Ludzie o podobnych umysłach uczestniczą w błogosławieństwie. Komentarz: Nadchodzi kres czasu stagnacji. Ten, któremu przyjdzie przywróci porządek, musi czuć się do tego powołany i mieć autorytet: nie może polegać jedynie na wewnętrznym przekonaniu. Powołanemu sprzyja czas, wszyscy dzielić będą jego idee.
V (9) Cofnięcie otwiera drogę. Szczęście dla człowieka szlachetnego. „Co będzie, gdy upadnie, co będzie gdy upadnie?” Tym sposobem przywiązuje się do pnia morwy. Komentarz: Nadchodzi czas zmiany. Pojawia się przywódca zdolny przywróci ład, ale pozostał lęk o przyszłość. Tylko najwyższa ostrożność przyniesie sukces, trzeba też mieć mocny punkt oparcia. „Wśród pokoju nie wolno zapomnieć o niebezpieczeństwie, wśród dostatku o ruinie, wśród porządku o zamęcie” - pisał Konfucjusz.
VI (9) Kończy się cofanie. Najpierw cofnięcie, potem szczęście. Komentarz: Stagnacja nie trwa wiecznie, ale tylko właściwy człowiek może położyć jej kres. Jeśli pokój trzeba utrzymywać świadomym wysiłkiem, gdyż inaczej sam się skończy, to stagnację należy świadomym wysiłkiem przełamywać, gdyż inaczej będzie trwać. Na tym polega świadomy stosunek człowieka do świata. Top
13 - THONG ŻEN / WSPÓLNOTA (CH'IEN: Niebo, tworzący - LI: Ogień, lgnąca) ----- OSĄD: Ogień bucha ku niebu: obraz WSPÓLNOTY. Człowiek szlachetny czyni rozróżnienie wśród rodów i wśród rzeczy.
OBRAZ: WSPÓLNOTA w otwartości. Sukces. Korzystne będzie przekroczenie wielkiej wody. Korzystna jest stałość szlachetnego. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Wspólnota przed wrotami. Bez winy. Komentarz: Wspólnota musi powstać, zanim zacznie realizować swe cele. Jej członkowie muszą mieć jednakie prawa, czuć wzajemną bliskość. Cele muszą być jasne dla wszystkich. Sekretne układy powodują rozpad i nieszczęście.
II (6) Wspólnota ludzi jednego rodu. Upokorzenie. Komentarz: Niebezpieczne są tajne związki klanowe oparte na osobistych, egoistycznych interesach. W końcu przynoszą upokorzenie.
III (9) Ukrywa broń w gąszczu. Wspina się na wzgórze. Nie ukazuje się przez trzy lata. Komentarz: Linia mówi o niebezpieczeństwie stojącym przed wspólnotą, która wyrodziła się wskutek nieufności. Każdy coś knuje, ukrywając myśli. Kto zawinił, skłonny jest podejrzewać innych o takie same winy, co jeszcze bardziej oddala go od wspólnoty.
IV (9) Wspina się na mury, ale nie atakuje. Szczęście. Komentarz: Po kłótni przychodzi pogodzenie. Jeszcze okalają ich mury nieufności, ale już nie ma konfrontacji. Trudności nadal ogromne, jednakże już samo ich uświadomienie przynosi otrzeźwienie.
V (9) Ludzie ze wspólnoty najpierw płaczą i lamentują, potem się śmieją. Po walkach odnoszą wspólny sukces. Komentarz: Zjednoczeni w sercach, choć rozdzieleni nieporozumieniami, muszą pokonać wiele trudności, zanim - dzięki zachowanej wierze i ufności we wspólny cel - znów się połączą i zwyciężą.
VI (9) Wspólnota na pastwisku. Żadnych wyrzutów sumienia. Komentarz: We wspólnocie nie ma gorącego przywiązania, jedynie wspólny interes. Nic jednak nie przeszkadza, by ten zewnętrzny jedynie związek przekształcił się w wewnętrzną spójnię. Znikają w ten sposób powody do wyrzutów sumienia. Top
14 - TA JU / OBFITOŚĆ (LI: Ogień, lgnąca - CH'IEN: Niebo, tworzący) ----- OSĄD: Ogień ponad niebem: obraz OBFITOŚCI. Człowiek szlachetny powstrzymuje zło i wspomaga dobro, posłuszny dobroczynnej woli nieba.
OBRAZ: Najwyższy sukces. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Żadnych związków z tym, co szkodliwe. Nie ma winy. Jeśli jest świadomy trudności, pozostanie bez winy. Komentarz: Początkowa faza obfitości nie wzbudza jeszcze zawiści i nie ma niebezpieczeństwa popełnienia błędu w jej obronie. Ale trudności nadejdą. Trzeba je wcześniej przewidzieć, nie stając się aroganckim i rozrzutnym.
II (9) Wielki ładowny wóz. Można coś przedsięwziąć. Bez winy. Komentarz: Obfitość to nie tylko ilość posiadanych dóbr, ale także możność ich użycia w rozmaitych przedsięwzięciach. Mocny wóz umożliwia dalekie podróże. Podróżując nim możemy przyjąć na siebie wielką odpowiedzialność.
III (9) Książę ofiarowuje to Synowi Nieba. Prostak nie może tego zrobić. Komentarz: Człowiek wielkoduszny i otwarty nie jest przywiązany do swej własności. Jest zawsze gotów poświęcić to, co ma, dla dobra władcy lub ogółu. Człowiek małoduszny jest do tego niezdolny; obfitość dóbr do przytłacza. Ponosi szkodę, gdyż troska o dobra materialne przytłacza jego umysł
IV (9) Rozróżnia między sobą i sąsiadem. Bez winy. Komentarz: Mając silnych i bogatych sąsiadów niełatwo zachować niezależność. Nie wolno dać się ponieść zawiści.
V (6) Jego prawda jest dostępna, choć jeszcze nie uhonorowana. Znajduje szczęście. Komentarz: Sytuacja niezwykle korzystna: osiągnięto bogactwo i wpływową pozycję dzięki bezinteresownej prostocie. Ludzie dobrowolnie podporządkowują się takiemu człowiekowi; nie wolno mu zawieść takiego zaufania przez nonszalancję i lekceważenie obyczaju.
VI (9) Błogosławiony przez niebo. Nic, co byłoby niekorzystne. Komentarz: U szczytu potęgi i bogactwa pozostaje skromny i czci mędrców dalekich od spraw świata, poddając się ich błogosławionym wpływom. Top
15 - CZHIEN / UMIARKOWANIE (K'UN: Ziemia, przyjmująca - KEN: Góra, powstrzymujący) -- -- OSĄD: Góra wewnątrz ziemi: obraz UMIARKOWANIA. Człowiek szlachetny pomniejsza to, co zbyt wielkie i powiększa to, co małe. Rozważa rzeczy i czyni je równymi.
OBRAZ: UMIARKOWANIE prowadzi do sukcesu. Człowiek szlachetny doprowadza sprawy do końca. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Człowiek szlachetny dodając umiarkowanie do umiarkowania, może przekroczyć wielką wodę. Szczęście. Komentarz: Niebezpieczne przedsięwzięcia zdają się tym trudniejsze, im dłużej rozważamy ich złe i dobre strony. Prostoduszna naiwność czasem ułatwia przełamanie trudności.
II (6) Umiarkowanie znajduje swój wyraz. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Skromność i umiarkowanie nie powinny wyrażać się jedynie w słowach, ale w postępowaniu. Trzeba mówić sercem, nie ustami.
III (9) Umiarkowany i zasłużony, człowiek szlachetny doprowadza sprawy do rozstrzygnięcia. Szczęście. Komentarz: Wielkość musi być poważana dzięki czynom; pusta chwalba powoduje krytykę, rosną trudności. Pozostając skromnym, zyskuje nowych zwolenników i powszechną miłość.
IV (6) Nic, co byłoby niekorzystne dla umiarkowania w ruchu. Komentarz: Wszystko ma swą miarę, nawet umiarkowanie. Pozycja pomiędzy silnym pomocnikiem (linia III ) i łagodnym władcą (linia V) powoduje wielką odpowiedzialność. Nie wolno zawieść zaufania zwierzchnika, ani pomniejszyć zasług podwładnych.
V (6) Nie chwali się bogactwem przed sąsiadem. Korzystny jest atak całą siłą. Nic, co byłoby niekorzystne. Komentarz: Umiarkowania nie można mylić z naturą pełną dobroci, lecz słabą, która pozostawia sprawy własnemu biegowi. Odpowiedzialne stanowisko wymaga energii i zdecydowania. Nie wolno chełpić się władzą i bogactwem; władcy nie wolno kierować się osobistymi odruchami.
VI (6) Umiarkowanie znajduje swój wyraz. Korzystne jest pchnąć armię naprzód, by ukarać własne miasto. Komentarz: Prawdziwe umiarkowanie musi znajdować wyraz w całym postępowaniu. W chwili niebezpieczeństwa nie można zrzucać winy na innych, lecz zdobyć się na zaprowadzenie porządku, nawet poprzez surowość wobec najbliższych. Top
16 - JU / ENTUZJAZM (CHEN: Grom, pobudzający - K'UN: Ziemia, przyjmująca) -- -- OSĄD: Grom rozbrzmiewa nad ziemią: obraz ENTUZJAZMU. Dawni królowie -- -- czcili zasługi muzyką i wśród splendoru składali -- -- ofiary Najwyższemu, wzywając swych przodków na świadków.
OBRAZ: Korzystne jest zgromadzenie zwolenników i pchnięcie armii naprzód. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Entuzjazm, który wyraża tylko sam siebie. Nieszczęście. Komentarz: Entuzjazmując się związkami z osobami postawionymi wyżej popada w arogancję prowadzącą do klęski. Entuzjazm nie może być egotyczny.
II (6) Twardy jak skała. Nie przez cały dzień. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Nie żywiąc iluzji można bezbłędnie odczytać znaki czasu, nie poniżając niżej postawionych, ani nie pochlebiając zwierzchnikom. Taka postawa pozwala w porę wycofać się wobec niesprzyjającej zmiany, która może wkrótce nastąpić.
III (6) Entuzjazm wpatrzony w górę przynosi wyrzuty sumienia. Wahanie przynosi wyrzuty sumienia. Komentarz: Przeciwieństwo poprzedniej linii: nie wierząc we własne siły, pełen entuzjazmu dla przywódcy, liczy ciągle na opiekę i poparcie. Łatwo przeoczyć moment, w którym taka postawa zacznie przynosić nieszczęścia.
IV (9) Źródło entuzjazmu. Osiąga wielkie rzeczy. Nie ma wątpliwości. Przyjaciele skupiają się wokół niego jak włosy spięte przepaską na czole. Komentarz: Człowiek budzi entuzjazm pewnością siebie i brakiem wahań. Jest bezgranicznie szczery. Dzięki zaufaniu otoczenia otrzymuje wszelką pomoc, ludzie garną się do niego.
V (6) Uporczywie chory, lecz wciąż nie umiera. Komentarz: Pod silnym naciskiem, bez swobody ruchu, jest skrępowany w wyrażaniu entuzjazmu. Aczkolwiek przykra psychicznie, sytuacja ta może być korzystna, ze względu na mniejsza utratę energii.
VI (6) Zwodniczy entuzjazm. Bez winy, jeśli zmieni się wraz z zachodzącą przemianą. Komentarz: Fatalne jest dać się ponieść zwodniczemu entuzjazmowi. Można zapobiec nieszczęściu dzięki trzeźwemu dostrzeganiu tego fałszu i wycofaniu się w porę. Top
17 - SUI / IDĄCY ŚLADEM (TUI: Jezioro, radosna - CHEN: Grom, pobudzający) -- -- OSĄD: Grom pośród jeziora: obraz NAŚLADOWANIA. Człowiek szlachetny o zmroku zamyka się w domu, szukając odpoczynku i spokoju.
OBRAZ: IŚĆ ŚLADEM przynosi najwyższy sukces. Korzystna jest stałość. Bez winy. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Zmienia sztandar. Zasługa, jeśli wejdzie w towarzystwo przyjaciół. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Zdarza się, że zwolennicy opuszczają przywódcę, który nie potrafi zapewnić realizacji ich dążeń. Nie rezygnując z zasad, przywódca nie może zamykać się w swoim kręgu; musi wychodzić naprzeciw dążeniom tych, których chciałby pozyskać.
II (6) Obejmuje chłopca i pozwala odejść mężczyźnie. Komentarz: Trzeba starannie dobierać przyjaciół, nie mieszając dobrych i złych. Źli przyjaciele odstraszają dobrych.
III (6) Obejmuje mężczyznę i pozwala odejść chłopcu, Znajduje to, czego szuka. Korzystna jest stałość. Komentarz: Wybór wymaga rezygnacji z czegoś. Trzeba zrezygnować z towarzystwa złych i mało wartościowych; zyska na tym charakter.
IV (9) Naśladowanie daje szczęście. Stałość przynosi nieszczęście. Postępując szczerze własną drogą, uzyska jasność. Jaka w tym może być wina? Komentarz: Zniżając się ku maluczkim, można zdobyć zwolenników, ale nie będą oni szczerzy i pewni. Szukają korzyści, chcą okazać się niezastąpieni; posługują się pochlebstwem i służalczością. Wytrwałe stosowanie się do własnych zasad daje jasność w ocenie ludzi.
V (9) Szczery w dobrym. Szczęście. Komentarz: Każdy musi mieć kogoś, kogo naśladuje, swą gwiazdę przewodnią. Jeśli z przekonaniem naśladuje dobro i piękno, czuje się mocny.
VI (6) Natrafia na stałą lojalność i wciąż jest gotów do wyruszenia w drogę. Król przedstawia go Zachodnim Górom. Komentarz: Mędrzec odwrócił się od świata, ale pojawienie się wiernego ucznia skłania go do podjęcia na nowo służby publicznej. Jego zasługi zostaną uhonorowane. Top
18 - KU / NAPRAWIANIE ZNISZCZEŃ (KEN: Góra, powstrzymujący - SUN: Wiatr, łagodna) ----- OSĄD: Wiatr wieje u stóp góry: obraz ZNISZCZENIA. Człowiek szlachetny wstrząsa ludźmi i umacnia ich na duchu.
OBRAZ: NAPRAWIANIE ZNISZCZEŃ daje najwyższe szczęście. Korzystne będzie przekroczenie wielkiej wody. Trzy dni przed rozpoczęciem, trzy dni po rozpoczęciu. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Naprawia to, co zniszczył ojciec. Jeśli jest synem - zmaże winę ojca. Niebezpieczeństwo. W końcu szczęście. Komentarz: Może stosunkowo łatwo naprawić zło spowodowane trwaniem przy tradycji, jednak biorąc sprawy serio i nie powodując nowych szkód, ani nie niszcząc dawnych wartości.
II (9) Naprawia to, co zniszczyła matka. Uporczywość przynosi nieszczęście. Komentarz: Można naprawić zło spowodowane słabością, ale nie wolno popaść w przeciwieństwo, zbytnią sztywność i surowość.
III (9) Naprawia to, co zniszczył ojciec. Będą wyrzuty sumienia. Bez wielkiej winy. Komentarz: Zbyt energiczne naprawianie błędów przeszłości może spowodować rozdźwięki i swary; nietrudno to naprawić.
IV (6) Toleruje to, co zniszczył ojciec. Uporczywość przynosi upokorzenie. Komentarz: Jeśli nie zwraca się uwagi na szkody spowodowane błędami przeszłości, będą się one pogłębiać. Trzeba wcześnie działać.
V (6) Naprawia to, co zniszczył ojciec. Osiąga chwałę. Komentarz: Naprawiając szkody spowodowane błędami przeszłości, należy usilnie dążyć do poprawy, szukając poparcia u ludzi myślących podobnie. Już samo rozpoczęcie reform jest powodem do chwaty.
VI (9) Nie służy królom i książętom. Wyznacza sobie wyższe cele. Komentarz: Nie wszystkie sprawy świata zasługują na to, by się nimi zajmował mędrzec. Ale poczucie wyższości nie może płynąć z lenistwa lub obojętności. Może być jedynie skutkiem wytrwałego dążenia do wyższych celów. Top
19 - LIN / ZBLIŻENIE, NADEJŚCIE WIELKIEGO (K'UN: Ziemia, przyjmująca - TUI: Jezioro, radosna) -- -- OSĄD: Ziemia nad jeziorem: obraz ZBLIŻENIA. Człowiek szlachetny jest niezłomny w swej woli nauczania, bezgranicznie tolerancyjny i opiekuńczy wobec maluczkich.
OBRAZ: ZBLIŻENIE oznacza najwyższe szczęście. Korzystna jest stałość. Nieszczęście, gdy przeważy osiem. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Wspólne zbliżenie. Korzystna jest stałość. Komentarz: Dobro zaczyna zwyciężać i zyskiwać poparcie kół wpływowych, co stanowi z kolei zachętę dla ludzi wartościowych. Warto dołączyć, ale świadomie, a nie pod wpływem owczego pędu.
II (9) Wspólne zbliżenie. Szczęście. Wszystko przynosi korzyść. Komentarz: Mając wewnętrzną siłę i mocne zasady, można odpowiedzieć na płynącą z góry zachętę do zbliżenia. Trzeba zachować trzeźwy osąd sytuacji i świadomość przemijalności wszelkich spraw, wówczas wszystko będzie sprzyjać.
III (6) Wolne od trosk zbliżenie. Nic, co byłoby korzystne. Jeśli jednak go to martwi, pozostanie bez winy. Komentarz: Osiąga władzę i wpływy, wszystko idzie dobrze. Groźne jest w takiej sytuacji przyjąć postawę lekceważenia niebezpieczeństwa i bezkrytycznej wiary we własne siły. Jeśli się to już stało, nadeszła ostatnia chwila na zmianę postawy.
IV (6) Całkowite zbliżenie. Bez winy. Komentarz: Władca musi zwracać baczna uwagę na podwładnych, skwapliwie wyróżniać zdolnych, nie bacząc na przesądy klasowe. Zyskają na tym wszyscy.
V (6) Mądre zbliżenie. Właściwe dla wielkiego księcia. Szczęście. Komentarz: Władca musi mieć umiejętność wynajdywania właściwych ludzi i mądrze nimi kierować.
VI (6) Wielkoduszne zbliżenie. Szczęście. Bez winy. Komentarz: Mędrzec, który już pozostawił świat za sobą, powinien w pewnych okolicznościach powrócić po to, by obdarzyć świat skarbami swej wiedzy. Szczęście dla wszystkich. Top
20 - KUAN / KONTEMPLACJA (SUN: Wiatr, łagodna - K'UN: Ziemia, przyjmująca) ----- OSĄD: Wiatr wieje ponad ziemią: obraz KONTEMPLACJI. Dawni królowie ----- odwiedzali regiony kraju, poznawali ludy i mocni wiedzą dawali stosowne -- -- pouczenia. -- --
-- -- -- -- OBRAZ: Dokonano ablucji, lecz jeszcze nie złożono ofiar. Wpatrują się w niego, pełni ufności. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Kontempluje dziecięco. Prostak pozostaje bez winy, człowiek szlachetny doznaje upokorzenia. Komentarz: Mądre pociągnięcia władcy nie znajdują zrozumienia. Pospólstwo nie musi rozumieć mądrych pociągnięć władcy, choć z nich korzysta, ale mędrcowi nie wolno tak postępować. Musi dogłębnie rozumieć mechanizm rządzący sprawami świata.
II (6) Kontempluje przez szparę w drzwiach. Dla kobiety korzystna jest stałość. Komentarz: Mając ograniczony punkt widzenia wszystko odnosi do siebie, nie rozumiejąc uwarunkowań świata. Wystarczy to słabemu umysłowi, nie mającemu wpływu na sprawy publiczne; dla mędrca taka postawa jest nie do przyjęcia.
III (6) Kontempluje swoje życie, by zdecydować o wyborze: pójść naprzód, czy cofnąć się? Komentarz: Trzeba przenieść uwagę ze świata zewnętrznego na swoje życie wewnętrzne, przemóc naiwny egoizm, odrzucić wąski punkt widzenia świata. Zdobywanie samowiedzy to nie kontemplacja własnych myśli, lecz prawidłowa ocena skutków postępowania. Tylko w ten sposób zdobywa się prawo osadzania innych.
IV (6) Kontempluje światłość królestwa. Korzystne, by mógł wywierać taki wpływ, jakby był gościem króla. Komentarz: Mędrcem jest ten, kto rozumie bieg spraw wpływających na stan państwa. Powinien mieć prawo i możliwość niezależnych decyzji.
V (9) Kontempluje swoje życie. Człowiek szlachetny jest bez winy. Komentarz: Przywódca musi być w każdej chwili gotowy do samodzielnej oceny skutków swego działania.
VI (9) Kontempluje jego życie. Człowiek szlachetny jest bez winy. Komentarz: Uwolniwszy się od spraw świata, mędrzec ma prawo oceniania decyzji i czynów innych, wolny od mylącego wpływu swego „ja”. Top
21 - SZIH HO / PRZEGRYZANIE (LI: Ogień, lgnąca - CHEN: Grom, pobudzający) ----- OSĄD: Grom i błyskawica: obraz PRZEGRYZANIA. Dawni królowie -- -- egzekwowali prawa dzięki jasno określonym karom.
OBRAZ: PRZEGRYZANIE przynosi szczęście. Korzystne, gdy sprawiedliwości staje się zadość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Ma stopy w dybach, utracił duży palec u nogi. Bez winy. Komentarz: Kara powinna być łagodna, gdy ktoś popełnił przestępstwo po raz pierwszy. Niewielkie cierpienie nawraca na drogę cnoty.
II (6) Gryzie miękkie mięso. Traci nos. Bez winy. Komentarz: Łatwo wymierzać karę w przypadku lekkich przewinień. W cięższych przypadkach można popaść w przesadę i stracić wrażliwość. Nie ma wielkiej szkody, gdy kara była zasłużona.
III (6) Gryzie stare, wyschłe mięso. Trafia na truciznę. Lekkie upokorzenie. Bez winy. Komentarz: Skazaniec może nie poddać się karze wymierzonej bez należytego autorytetu. Upokarza to władcę działającego w dobrej wierze.
IV (9) Gryzie suche, żylaste mięso. Otrzymuje stalową strzałę. Korzystnestałość i świadomość przeszkód. Szczęście. Komentarz: Karząc potężnych przeciwników, trzeba być twardym jak stal. Świadomość tego dodaje sił do wypełnienia najtrudniejszych zadań.
V (6) Gryzie suche, chude mięso. Otrzymuje żółte złoto. Stale świadomy niebezpieczeństwa. Bez winy. Komentarz: Rola wymierzającego karę jest jasno zdeterminowana, lecz trudna. Będąc z natury skłonny do łagodności, musi być szczery i umiarkowany, świadomy tego, że trudności rosną wraz z rosnącymi obowiązkami i zakresem odpowiedzialności.
VI (9) Ma kark w drewnianym jarzmie. Traci uszy. Nieszczęście. Komentarz: Trzeba surowo karać zatwardziałych w przestępstwie i głuchych na ostrzeżenia. Top
22 - PI / SPOKOJNY WDZIĘK (KEN: Góra, powstrzymujący - LI: Ogień, lgnąca) ----- OSĄD: Ogień u stóp góry: obraz SPOKOJNEGO WDZIĘKU. Tak postępuje -- -- człowiek szlachetny, porządkując sprawy bieżące, ale nie ośmielając się podejmować decyzji kontrowersyjnych.
OBRAZ: WDZIĘK przynosi sukces. W małych sprawach korzystne jest przedsięwziąć cokolwiek. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Przydaje wdzięku dużym palcom u nóg, porzuca wóz i idzie. Komentarz: Człowiek na niskim stanowisku sam musi się troszczyć o awans. Czasem pojawia się okazja ułatwienia sobie drogi, ale należy starannie unikać pomocy płynącej z wątpliwych źródeł.
II (6) Przydaje wdzięku brodzie. Komentarz: Broda nie jest nieodzowną częścią ciała, troska o nią jest symptomem umysłu zajętego błahostkami.
III (9) Pełen wdzięku i napojony. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Sytuacja nader przyjemna: pełen wdzięku, napojony winem, patrzy na świat beztrosko. Jeśli w tym ugrzęźnie, popadnie w indolencję. Musi mieć świadomość tego, co daje powodzenie.
IV (6) Wdzięk czy prostota? Nadlatuje biały koń. Nie jest rabusiem, oświadczy się we właściwym czasie... Komentarz: Rodzą się wątpliwości, czy nadal olśniewać pięknem, czy wrócić do stanu prostoty? Odpowiedź przynosi los: konieczna jest prostota (kolor biały). Początkowy żal przemieni się wkrótce w wewnętrzny spokój i wszystko wróci do normy.
V (6) Wdzięk wśród wzgórz i ogrodów. Zwój jedwabiu jest mały i cienki. Upokorzenie. W końcu szczęście. Komentarz: Człowiek odwraca się od pustego splendoru świata. W samotności odzyskuje własny osąd, szuka przyjaciół. Ma dla nich jedynie skromne dary, ale nie wartość darów, lecz intencje liczą się naprawdę.
VI (9) Prosty wdzięk. Bez winy. Komentarz: Usunięto zbędne ornamenty, prawda odzyskuje swój walor. W pełnej prostoty formie. Top
23 - PO / ROZŁAM (KEN: Góra, powstrzymujący - K'UN: Ziemia, przyjmująca) ----- OSĄD: Góra spoczywa na ziemi: Obraz ROZŁAMU. Wywyższeni umacniają -- -- pozycję poprzez hojność wobec tych, co poniżej. -- --
-- -- -- -- OBRAZ: Nie przynosi korzyści ruch w jakimkolwiek kierunku. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Noga od łoża jest złamana. Kto trwa w uporze, będzie zniszczony. Nieszczęście. Komentarz: Nikczemnicy rozpoczęli swą nieprzyjacielską działalność, podważając pozycję szlachetnych. Władca traci współpracowników wskutek intryg i oszczerstw. Trzeba przeczekać. Walka teraz nie da dobrego rezultatu.
II (6) Brzeg łoża jest złamany. Kto trwa w uporze, będzie zniszczony. Nieszczęście. Komentarz: Rośnie siła nikczemników, niebezpieczeństwo jest blisko. Nie można liczyć na pomoc przyjaciół, konieczna jest nadzwyczajna ostrożność. Trzeba się dostosować do wymogów chwili. Upór i ślepe działanie przyniosą nieszczęście.
III (6) Jest wśród łamiących. Bez winy. Komentarz: Otoczony przez zło, może jednak liczyć na pomoc szlachetnego człowieka, z którym go łączą wewnętrzne związki (VI linia jang). Musi się oprzeć pokusom związania swego losu z nikczemnymi.
IV (6) Łoże łamie się raniąc skórę. Nieszczęście. Komentarz: Cios niszczy nie tylko schronienie, ale i tego, kto się w nim schronił. Przyszło najgorsze, bez ostrzeżenia, bez szans obrony.
V (6) Ławica ryb. Łaska płynie ze strony dam dworu. Wszystko działa na korzyść. Komentarz: Ciemne siły tracą moc w sąsiedztwie jasnego, świetlistego czynnika jang (linia VI). Poddają się jego woli, co więcej - podporządkowują mu inne czynniki jin, niczym księżniczka prowadząca do cesarza orszak swych dam dworu. Przeciwnicy zamieniają się w pomocników i wszystko zaczyna iść dobrze.
VI (9) Wielki owoc jeszcze nie spożywany. Człowiek szlachetny otrzymuje wóz, dom prostaka zostaje zniszczony. Komentarz: Rozłam dobiega kresu, nadchodzą lepsze czasy. Ziarno dobra przetrwa i wkrótce wyda plon. Szlachetni odzyskują swą pozycję, opinia publiczna niesie ich ku władzy. Zło upada, bowiem jest niszczycielskie nie tylko dla dobra, ale i dla siebie. Top
24 - FU / POWRÓT, PUNKT ZWROTNY (K'UN: Ziemia, przyjmująca - CHEN: Grom, pobudzający) -- -- OSĄD: Grom we wnętrzu ziemi: obraz PUNKTU ZWROTNEGO. W czasie zimowego -- -- przesilenia dawni -- -- królowie zamykali granice. Kupcy i cudzoziemcy nie wyruszali w drogę, ----- a władca nie odwiedzał swych prowincji.
OBRAZ: Sukces. Wychodzi i powraca bez błędu. Przybywają przyjaciele bez winy. Droga wiedzie tam i z powrotem. Siódmego dnia zwrot. Korzystne jest mieć dokąd pójść. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Powrót z niedaleka. Nie ma powodów do wyrzutów sumienia. Wielkie szczęście. Komentarz: Nie zawsze można uniknąć odstępstwa od dobrych zasad, ale nie wolno odejść zbyt daleko. Zło trzeba zwalczać w zarodku.
II (6) Spokojny powrót. Szczęście. Komentarz: Każdy powrót następuje w wyniku podjętej decyzji. Wymaga też samokontroli. Łatwiej dokonać tego w dobrym towarzystwie.
III (6) Powtarzające się powroty. Niebezpieczeństwo. Bez winy. Komentarz: Ludzie o zachwianej równowadze wewnętrznej wciąż usiłują odmienić swoje życie, zbaczając z drogi pod wpływem nie kontrolowanych żądz. Jest szansa odzyskania spokoju, jeśli dotąd nie znaleźli upodobania w złym.
IV (6) Wędruje wśród innych, powraca samotnie. Komentarz: Jeśli znajdzie siły, by - przebywając w towarzystwie nikczemników - zawrócić biorąc przykład ze szlachetnego, odnajdzie wkrótce właściwą drogę i spokój wewnętrzny.
V (6) Powrót ze szlachetnym sercem. Żadnych wyrzutów sumienia. Komentarz: Gdy nadchodzi czas powrotu, nie można szukać schronienia w łatwych wymówkach. Popełniwszy zło, musi znaleźć siłę zmazania winy.
VI (6) Chybia z powrotem. Nieszczęście. Nieszczęście z zewnątrz i z wewnątrz. Jeśli pchnie armię tą drogą, dozna klęski i przez dziesięć lat nie zbierze sił do ataku. Komentarz: Nie wolno przegapić właściwego momentu powrotu. Nieszczęścia, jakie z tego wynikają, mają źródło w wewnętrznym nastawieniu. Ślepy upór i mylny osąd sytuacji na długo zamykają szansę powrotu na właściwą drogę. Top
25 - WU WANG / NIEWINNOŚĆ, NIEOCZEKIWANY (CH'IEN: Niebo, tworzący - CHEN: Grom, pobudzający) ----- OSĄD: Grom huczy nad niebem: obraz rzeczy osiągających swój ----- naturalny stan NIEWINNOŚCI. Dawni królowie bogaci w cnoty, hołubili i ----- karmili wszystkie istoty, w harmonijnym związku ze swoim czasem. -- --
-- -- ----- OBRAZ: Najwyższy sukces. Korzystna jest stałość. Jeśli nie jest takim, jakim być powinien, dozna nieszczęścia i nie wyjdzie mu na korzyść nic, co przedsięweźmie. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Postępując niewinnie osiągnie szczęście. Komentarz: Pierwszy poryw serca jest zwykle dobry, trzeba mu zaufać.
II (6) Nie liczy plonów w chwili orki, nie myśli o siewie karczując nowiznę. Korzyść ze wszystkiego co przedsięweźmie. Komentarz: Jeśli się coś przedsiębierze, to dlatego, że tak trzeba, bo to dobre, a nie dla korzystnego wyniku.
III (6) Niezawinione nieszczęście. Uwiązał krowę przy drodze: korzyść dla przechodnia, strata dla wioski. Komentarz: Czasem przypadek, lub ktoś przypadkowy, wyrządza szkodę mimowiednie, coś zyskuje ze stratą dla innych. W każdym przedsięwzięciu trzeba się z czymś takim liczyć.
IV (9) Kto potrafi być stały, pozostaje bez winy. Komentarz: Jeśli się coś naprawdę, czyli duchowo, posiada - nie można tego utracić. Trzeba jedynie pozostać wiernym swej naturze i nie słuchać złych rad.
V (9) Nie używa leków w chorobie, zdrowieje dzięki niewinności. Choroba sama mija. Komentarz: Zło, które nieoczekiwanie przyszło z zewnątrz, a nie płynie z wewnętrznej natury, nie da się usunąć sztucznymi środkami: musi samo minąć.
VI (9) Niewinne działanie przynosi nieszczęście. Nic, co byłoby korzystne. Komentarz: Jeśli czas nie sprzyja korzystnym przemianom, trzeba czekać. Bezmyślna walka z losem nie przyniesie sukcesu. Top
26 - TA CZHU / WIELKIE OGRANICZA (KEN: Góra, powstrzymujący - CH'IEN: Niebo, tworzący) ----- OSĄD: Niebo we wnętrzu góry: obraz WIELKIEGO, KTÓRE OGRANICZA. Człowiek szlachetny wzbogaca się wiedzą dawnych czasów i czynami przeszłości, by w ten sposób wzmocnić swój charakter.
OBRAZ: Korzystna jest stałość. Szczęście, gdy nie jada w domu. Korzystne będzie przekroczenie wielkiej wody. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Niebezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki. Korzystne jest odstąpić. Komentarz: Są wielkie przeszkody w realizacji celów. Niebezpiecznie jest je przełamywać, lepiej zaczekać, aż zło utraci energię.
II (9) Z wozu wyjęto oś. Komentarz: Podobnie jak w heksagramie 9 (III linia) pojawiają się zewnętrzne przeszkody, tym razem jednak tak silne, że nie ma mowy o ich zwalczaniu. Trzeba czekać.
III (9) Dobry koń postępuje za innymi. Korzystna jest stałość i świadomość niebezpieczeństwa. Co dzień ćwiczy się w prowadzeniu wozu i zbrojnej obronie. Korzystne jest mieć dokąd pójść. Komentarz: Droga wolna, przeszkody znikły. Chęć działania zgodna jest z potężniejszą wolą natury. Akcja postępuje szybko naprzód, ale niebezpieczeństwo wciąż zagraża. Nieustannie doskonaląc swe umiejętności i czujnie strzegąc się przed nieoczekiwanym atakiem, można dążyć ku jasno wytyczonemu celowi.
IV (6) Drewniana osłona na rogach młodego byka. Wielkie szczęście. Komentarz: Niebezpieczeństwu trzeba zapobiegać. Bykowi z drewnianą osłoną na czole nie wyrosną długie, ostre rogi.
V (6) Kły wieprza. Szczęście. Komentarz: Trzeba zmieniać naturę niebezpieczeństwa. Kły wykastrowanego knura nie są już groźne. Trzeba jak najwcześniej podcinać korzenie nieszczęściu.
VI (9) Osiąga drogę nieba. Szczęście. Komentarz: Minął czas ograniczeń. Siły wzrostu, dotąd tłumione, przystąpiły do działania. Uznany przez władcę, człowiek szlachetny może działać dla dobra powszechnego. Top
27 - I / USTA, POŻYWIENIE (KEN: Góra, powstrzymujący - CHEN: Grom, pobudzający) ----- OSĄD: Grom u stóp góry: obraz dostarczyciela POŻYWIENIA. Człowiek szlachetny waży słowa i jest umiarkowany w pożywieniu.
OBRAZ: Stałość przynosi szczęście. Zwraca uwagę na dostarczanie pożywienia i na to czego szuka, by wypełnić usta. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Porzuca wyroczne skorupy i patrzy na mnie wykrzywiając usta. Nieszczęście. Komentarz: Mając dostęp do źródła doskonałości, mogąc żyć swobodnie i niezależnie, odwraca się od darów, zazdroszcząc innym dobrobytu. Powoduje to rozdźwięki i nieporozumienia.
II (6) Dąży ku szczytom w poszukiwaniu pożywienia. Potem porzuca drogę i szuka pożywienia na pagórku. Nieszczęście jeśli będzie przy tym trwać. Komentarz: Pożywienie powinno być zdobyte własną pracą lub przyjęte jako zasłużona rekompensata. Oczekując niezasłużonych łask zbacza z właściwej drogi i wypacza swój charakter.
III (6) Zawraca, by szukać pożywienia. Uporczywość niesie nieszczęście. Niech nie działa przez lat dziesięć . Nic nie przynosi korzyści. Komentarz: Pożądanie łask i niezasłużonych nagród, ślepa pogoń za korzyściami przynosi nieszczęście. Nie wolno tak postępować.
IV (6) Szczęście, jeśli zwróci się ku szczytom w poszukiwaniu pożywienia. Wypatruje bystrym okiem, niczym zgłodniały tygrys. Bez winy. Komentarz: Przeciwieństwo linii III: to władca rozdzielający łaski pilnie wypatruje zasługujących na pomoc i wsparcie. Powinien mieć pomocników, którzy wesprą go w szlachetnym zadaniu. Bezinteresowność i czystość intencji dają powszechne szczęście.
V (6) Zawraca z drogi. Stałość przynosi szczęście. Nie powinien przekraczać wielkiej wody. Komentarz: Trzeba mieć świadomość własnych ograniczeń. Pragnie nieść pomoc, ale brak mu sił. Musi zawrócić i poprosić o radę, nie tracąc jednak niezależności, nie rezygnując z zasad. Zanim tego nie osiągnie, nie powinien podejmować wielkich przedsięwzięć.
VI (9) Źródło pożywienia. Szczęście, gdy jest świadomy niebezpieczeństwa. Korzystne będzie przekroczenie wielkiej wody. Komentarz: Mędrzec ma wszelkie prawo pouczania innych, ale musi sobie zdać sprawę z ciężaru odpowiedzialności. Wielkie dzieło podjęte w tym nastawieniu, przyniesie powszechne szczęście. Top
28 - TA KUO / WIELKIE PRZEWAŻA (TUI: Jezioro, radosna - SUN: Wiatr, łagodna) -- -- OSĄD: Jezioro wznosi się nad drzewa: obraz PRZEWAŻANIA WIELKIEGO. Człowiek szlachetny samotnie wznosi się nad światem, a edukując świat pozostaje niezwyciężony.
OBRAZ: Belka podtrzymująca sklepienie wygina się, bliska złamania. Korzystne jest mieć dokąd pójść. Sukces. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Rozpościera białe sitowie na ziemi. Bez winy. Komentarz: Podejmowanie zadań w niezwykłym czasie wymaga niezwykłej ostrożności i wprost przesadnych zabezpieczeń. Lepsze to, niż niedoceniane niebezpieczeństwo.
II (9) Uschła topola puszcza pędy od korzenia. Stary mężczyzna bierze młodą żonę. Wszystko przynosi korzyść. Komentarz: Bliskość źródła młodości przynosi ożywienie sił witalnych i niespodziewane rozwiązania; stąd powszechna korzyść. Chcąc dokonać niezwykłego dzieła warto sprzymierzyć się z kimś skromnym.
III (9) Belka podtrzymująca sklepienie wygina się, bliska złamania. Nieszczęście. Komentarz: Usiłuje działać lekceważąc niebezpieczeństwo i dobre rady. W rezultacie wszyscy się od niego odwracają i przegrywa.
IV (9) Wzmocniono belkę podtrzymującą sklepienie. Szczęście. Upokorzenie, gdy są ukryte powody. Komentarz: Dzięki przyjacielskiej pomocy kogoś niższego rangą przywódca zostaje panem sytuacji. Ale gdyby ją chciał wykorzystać dla osobistych korzyści - dozna upokorzenia.
V (9) Zwiędła topola rozkwita. Stara kobieta bierze młodego męża. Bez winy, bez chwały. Komentarz: Wysila resztki mocy dla pustej chwały, przyspieszając swój upadek. Małżeństwo starej kobiety nie wyda potomstwa. Takie działanie nie przynosi szkody, ale też żadnego pożytku.
VI (6) Musi przejść przez wodę: sięga mu nad głowę. Nieszczęście. Bez winy. Komentarz: Rozpoczyna działanie nie bacząc na nadzwyczajność sytuacji i ściąga na siebie niebezpieczeństwo. Ale poświęcenie życia dla wielkiej sprawy nie jest hańbą. Są sprawy ważniejsze niż życie! Top
29 - KHAN / NIEZGŁĘBIONY (K'AN: Woda, niezgłębiony - K'AN: Woda, niezgłębiony) -- -- OSĄD: Woda wzbiera niepowstrzymanie i osiąga swój cel: obraz ----- zdwojonego NIEZGŁĘBIONEGO. Człowiek szlachetny trwa w cnocie i prowadzi nauczanie.
OBRAZ: Podwójnie NIEZGŁĘBIONY. Jeśli jest szczery, nosi sukces w sercu. Wiedzie mu się we wszystkim, co robi. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Podwójnie NIEZGŁĘBIONY. W otchłani wpada w przepaść. Nieszczęście. Komentarz: Przyzwyczajenie może doprowadzić do zlekceważenia niebezpieczeństwa. Łatwo wówczas zgubić właściwa drogę.
II (9) Otchłań jest niebezpieczna. Stara się osiągnąć tylko małe cele. Komentarz: Trzeba dokładnie poznać zagrożenie, a potem dopiero dążyć do zrealizowania własnego celu. Spokojne zbadanie znaków czasu pozwoli dobrać cele do okoliczności i stopniowo przejść od małych do wielkich.
III (6) Przed nim i za nim przepaść nad przepaścią. W niebezpieczeństwie zatrzymuje się i czeka, gdyż inaczej wpadnie w otchłań. Nie działaj w ten sposób. Komentarz: Każdy krok prowadzi ku niebezpieczeństwu, nie ma ucieczki. Nie wolno dać się wciągnąć w pułapkę. Trzeba czekać, droga się otworzy.
IV (6) Dzban wina, miska ryżu. Gliniane naczynie po prostu podawane przez okno. Z pewnością nie będzie winy. Komentarz: W niebezpieczeństwie porzuca się ceremonialne formy, liczy się prostota. Otwarcie okna to wniknięcie światła w sytuację zagmatwania i niepewności. Trzeba do tego dążyć.
V (9) Otchłań wypełnia się tylko po brzegi. Bez winy. Komentarz: Niebezpieczeństwo spowodowane zbytnimi ambicjami. Woda nie może wypełnić zbiornika ponad brzegi. Opór w niebezpieczeństwie też musi mieć swoje granice. Nie wolno podejmować zadań ponad siły.
VI (6) Spętany sznurami i linami, otoczony kolczastym murem. Przez trzy lata nie znajduje drogi. Nieszczęście. Komentarz: Kto zboczył z drogi i ugrzązł w błędach, nie ma szans uniknięcia niebezpieczeństwa. Długo potrwa, nim się wyplącze. Top
30 - LI / LGNĄCA, OGIEŃ (LI: Ogień, lgnąca - LI: Ogień, lgnąca) ----- OSĄD: Słońce wschodzi dwukrotnie: obraz OGNIA. Wielki człowiek, uwieczniając swą światłość, rozjaśnia cztery strony świata.
OBRAZ: Korzystna jest stałość. Przynosi sukces. Troska o krowę przynosi szczęście. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Krzyżują się ślady stóp. Bez winy, jeśli jego zamiary są poważne. Komentarz: Nadchodzi świt. W świadomości ludzi krzyżują się rozmaite wpływy niczym pozostałości snu po przebudzeniu. Należy dążyć do jasnego osądu, koncentrując się na tym, co najważniejsze.
II (6) Żółte światło. Najwyższe szczęście. Komentarz: Nadchodzi południe. Jasność jest doskonała, symbolizuje wysoką kulturę, tworzoną przez ludzi pełnych wewnętrznej harmonii.
III (9) W zachodzącym słońcu jedni biją w bębny śpiewając, inni głośno opłakują swą starość. Nieszczęście. Komentarz: Nadchodzi zmierzch. Uświadamiając sobie przemijalność życia, jedni beztrosko cieszą się każdą chwilą, inni popadają w rozpacz. Obie postawy są błędne. Człowiek doskonały pozostaje niewzruszony, wytrwale dążąc do prawdy.
IV (9) Nadchodzi nagle, wybucha, gaśnie, jest odrzucony. Komentarz: Sytuacja określana jako „słomiany ogień”. Nie wolno odejść nie pozostawiwszy po sobie trwałego dzieła.
V (6) Strumienie łez, westchnienia, lament. Szczęście. Komentarz: Osiągnięto zenit życia. Jedni gorączkowo rzucają się kończyć zaczęte dzieło, inni dostrzegając znikomość spraw doczesnych, tracą nadzieję. Należy odzyskać jasność myśli i wewnętrzny spokój, nie chodzi bowiem o zmianę przejściowego nastroju (jak w linii III), ale o prawdziwą zmianę postawy życiowej.
VI (9) Król używa go do ataku i pomsty. Trzeba zabić przywódców i wziąć w niewolę żołnierzy. Bez winy. Komentarz: Kar nie można stosować ślepo, muszą służyć wyższemu celowi przywracania ładu. Zło trzeba wykorzenić, ale kara musi dosięgnąć jedynie naprawdę winnych. Bezmyślnych popleczników zła należy oświecić. Top
31 - HSIEN / WPŁYW, OŚWIADCZYNY (TUI: Jezioro, radosna - KEN: Góra, powstrzymujący) -- -- OSĄD: Jezioro w górze: obraz WPŁYWU. Przez stałą gotowość na ich ----- przyjęcie człowiek szlachetny przyciąga ludzi do siebie.
OBRAZ: Sukces. Korzystna jest stałość. Szczęście, gdy pojmie pannę za żonę. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Wpływ objawia się w wielkim palcu u nogi. Komentarz: Zaznaczają się początki oddziaływania na sytuację, tak jak krok rozpoczyna się od ruchów palców u nóg. Wpływy zewnętrzne są jeszcze mało widoczne, intencje nie rozpoznane do końca.
II (6) Wpływ objawia się w łydkach. Nieszczęście. Oczekiwanie przynosi szczęście. Komentarz: Pociągnięty przykładem, człowiek rusza naprzód, me wiedząc dokładnie dokąd. Jak najszybciej musi poznać intencje wodza.
III (9) Wpływ objawia się w udach. Idzie za tym, z czym się związał. Kontynuując dozna upokorzenia. Komentarz: Idzie posłuszny nakazom serca. Można mu dać trzy rady: niech nie idzie ślepo za pierwszym impulsem; niech nie zwlekając idzie w ślady tego, którego szczerze szanuje; niech się głęboko zastanowi i rozezna w sprawach własnego serca.
IV (9) Stałość przynosi szczęście. Wyrzuty sumienia znikają. Jeśli ma umysł zmącony, a myśli biegają tu i tam, pójdą za nim tylko ci z przyjaciół, na których skupi myśl świadomą. Komentarz: Nakazy serca są najważniejsze: trzeba się troszczyć o to, by zawsze były dobre i zgodne z zasadami. Człowiek niezłomnie szlachetny porwie wszystkich uczciwych. Ten, kto waha się i zmienia opinie, porwie tylko tych, którzy pozwolą, by nimi manipulowano.
V (9) Wpływ objawia się w karku. Bez wyrzutów sumienia. Komentarz: Jeśli pozostaje sztywny i nieczuły, nie podda się korzystnym wpływom, nie zdoła pociągnąć za sobą innych.
VI (6) Wpływ objawia się w szczękach, policzkach, języku. Komentarz: Mowa jest najmniej skutecznym sposobem wywierania trwałego wpływu na innych. To, co głośne, jest zwykle bez znaczenia. Top
32 - HENG / TRWANIE (CHEN: Grom, pobudzający - SUN: Wiatr, łagodna) -- -- OSĄD: Grom i wiatr: obraz TRWANIA. Człowiek szlachetny trwa zdecydowanie, nie zmieniając kierunku.
OBRAZ: Sukces. Bez winy. Korzystna jest stałość. Korzystne jest mieć dokąd pójść. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Zbyt natarczywe poszukiwanie stałości przynosi nieszczęście. Nic co byłoby korzystne. Komentarz: Coś trwałego można stworzyć jedynie długą wytrwałą pracą, po dojrzałym namyśle. Lao-tse pisał: „Chcesz coś ścisnąć - pozwól, by się wpierw zupełnie rozprężyło”. Kto zbyt wiele i zbyt szybko wymaga, niczego nie osiągnie.
II (9) Znikają wyrzuty sumienia. Komentarz: Sytuacja jest nienormalna. Przy ogromnej sile charakteru, nie ma sił materialnych do realizacji upragnionego celu. Uniknie błędu tylko niezłomnie trwając przy swoich zasadach.
III (9) Spotka się z niełaską, jeśli nie nada cech trwałości swemu charakterowi. Uporczywe upokorzenie. Komentarz: Wydani na pastwę z trudnych nadziei lub strachu spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, łatwo tracą siłę charakteru. Wskutek tego narażają się na upokorzenie bardziej niż na skutek niefortunnych wydarzeń zewnętrznych.
IV (9) Nie poluje się na polach. Komentarz: Chcąc zyskać, trzeba szukać tam, gdzie są największe szanse znalezienia. Nie wystarczy szukać uporczywie, trzeba szukać mądrze!
V (6) Stałością przydaje cech trwałości swemu charakterowi. Szczęście dla kobiety, nieszczęście dla mężczyzny. Komentarz: Kobieta i mężczyzna mają różne cele i zadania. Każdy musi iść za swym powołaniem: ktoś musi strzec tradycji, chronić dom, doglądać dzieci, ktoś musi szukać nowych dróg, łamać przyzwyczajenia, tworzyć nowe warunki bytu. Oboje musza być wytrwali i silnego charakteru, nie myląc swych ról.
VI (6) Trwały niepokój przynosi nieszczęście. Komentarz: Nie można żyć nieustannie w stanie napięcia, pośpiechu i wewnętrznego zamętu. Trzeba znaleźć czas na refleksję. Top
33 - TUN / ODWRÓT (CH'IEN: Niebo, tworzący - KEN: Góra, powstrzymujący) ----- OSĄD: SGóra pod niebem: obraz ODWROTU. Człowiek szlachetny trzyma prostaka na dystans, bez złości, lecz powściągliwie.
OBRAZ: Sukces. W rzeczach małych korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) W ogonie odwrotu. Niebezpieczne. Nie wolno mu czegokolwiek przedsiębrać. Komentarz: Pozycja w ariergardzie jest najniebezpieczniejsza. W takim przypadku nie czas myśleć o czymkolwiek innym, jak tylko o niebezpieczeństwie własnym i całej armii.
II (6) Szybko zawinięty w żółtą skórę wołową. Nikt z niej nie wyrwie się na wolność. Komentarz: Człowiek szlachetny jest tak omotany działaniami prostaków, że nie może się uwolnić. Ale ich cele działania są szlachetne dążą ku prawdzie i światłu. Sytuacja przypomina biblijną walkę Jakuba z Aniołem.
III (9) Wstrzymany odwrót targa nerwy i jest niebezpieczny. Szczęście przynosi zaangażowanie sług i służących. Komentarz: W czasie odwrotu źle i niebezpiecznie jest wahać się, nie ma bowiem realnych szans działania według własnego wyboru. W takim przypadku jedynym wyjściem może być wzięcie na służbę tego, kto przeszkadza, gdyż inaczej można popaść w zależność od niego. Jaki jednak będzie pożytek z takiego sługi?
IV (9) Dobrowolny odwrót przynosi szczęście człowiekowi szlachetnemu, zaś upadek prostakowi. Komentarz: Mędrzec sam decyduje o chwili odwrotu, nie gwałcąc w niczym swych zasad, za to karząc dotkliwie nikczemnika, którego pozbawia swego dobroczynnego wpływu.
V (9) Przyjacielski odwrót. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Obowiązkiem mędrca jest stwierdzenie w porę, że nadszedł moment odwrotu. Musi to zrobić zdecydowanie, aby wyeliminować wszelkie zbędne dyskusje i spory.
VI (9) Serdeczny odwrót. Wszystko przynosi korzyść. Komentarz: Sytuacja wskazuje niedwuznacznie, że rozpłynęły się wewnętrzne związki i można się swobodnie wycofać. Odwrót wykonany zdecydowanie, w przyjacielskim nastroju, da korzystny rezultat. Top
34 - TA CZUANG / MOC WIELKIEGO (CHEN: Grom, pobudzający - CH'IEN: Niebo, tworzący) -- -- OSĄD: Grom ponad niebem: obraz MOCY WIELKIEGO. Człowiek szlachetny nie wstępuje na drogę biegnącą w niezgodzie z porządkiem świata.
OBRAZ: Korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Moc w wielkim palcu u nogi. Nieszczęście, gdy będzie kontynuować, to oczywista prawda! Komentarz: Ludzie zajmujący niską pozycję nie mogą decydować o kierunku ruchu.
II (9) Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Otwierają się wrota sukcesu, można iść naprzód. Ale można popełnić błąd, gdy nastąpi to zbyt łatwo i pospiesznie.
III (9) Prostak działa przez siłę, człowiek szlachetny tak nie działa. Niebezpieczne, gdy będzie kontynuować. Kozioł bodzie ogrodzenie i zostaje z uwięźniętymi rogami. Komentarz: Prąc do władzy za wszelka cenę, można się uwikłać niczym bodący na oślep kozioł. Prostak u władzy będzie jej nadużywać, człowiek szlachetny nigdy nie będzie imponować swą siła.
IV (9) Stałość przynosi szczęście. Znikają wyrzuty sumienia. Ogrodzenie odmyka się i nic już go nie więzi. Moc wozu zależy od osi. Komentarz: Spokojna, wytrwała praca nad likwidowaniem oporu, kończy się sukcesem. Przeszkody znikają, a wraz z nimi obawa nadużycia siły. Moc nie może się afiszować, powinna być głęboko ukryta, niczym oś wozu, od której mocy zależy jego ładowność.
V (6) Gubi kozła z łatwością. Bez wyrzutów sumienia. Komentarz: Porzuca postawę kozła ukrywającego słabość pod pozorami siły, nie afiszuje się wojowniczymi oświadczeniami - i nie żałuje!
VI (6) Kozioł będzie ogrodzony. Nie może zawrócić, nie może pójść naprzód. Nic nie przynosi korzyści. Szczęście - jeśli w porę dostrzeże trudności. Komentarz: Zapędziwszy się za daleko, wpada w ślepy zaułek. Cokolwiek teraz przedsięweźmie - zwróci się przeciw niemu. Uratować sytuację może jedynie wycofanie się w porę. Top
35 - CIN / POSTĘP (LI: Ogień, lgnąca - K'UN: Ziemia, przyjmująca) ----- OSĄD: Słońce wschodzi nad ziemią: obraz POSTĘPU. Człowiek szlachetny sam rozświetla swe świetliste cnoty.
OBRAZ: Potężnego księcia czczą wielką liczbą koni. W jednym dniu trzykrotnie podejmowany jest u dworu. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Idzie naprzód, lecz zawraca. Stałość przynosi szczęście. Jeśli spotyka go brak zaufania, niech pozostanie w spokoju. Bez winy. Wprawdzie wszystko zapowiada korzystny obrót spraw, wciąż jednak pozostaje niebezpieczeństwo zahamowania postępu. Trzeba wytrwale iść naprzód ku szlachetnemu celowi, nie bacząc na nieufność otoczenia.
II (6) Idzie naprzód, lecz w trosce. Stałość przynosi szczęście: zostanie uszczęśliwiony przez matkę. Komentarz: Postęp został wstrzymany. Nie ma kontaktu z władcą. Kiedy to następuje, należy liczyć na pomoc sił słabszych i niepozornych, jednakże zdolnych do bezinteresowności.
III (6) Wszyscy są w zgodzie. Znikają wyrzuty sumienia. Komentarz: Człowiek prze naprzód, zachęcany przez zwolenników. Jego radość jest przyćmiona jedynie świadomością uzależnienia od tej pomocy, ale nie ma dość siły, by zwyciężyć w pojedynkę.
IV (9) Idzie naprzód jak chomik. Uporczywość przynosi nieszczęście. Komentarz: Człowiek silny i chciwy łatwo zdobywa bogactwo w czasach pomyślności. Ale musi się liczyć, że jego chytrość wyjdzie na jaw i dozna upokorzenia.
V (6) Znika skrucha. Nie bierze do serca zysków i strat. Przedsięwzięcia przynoszą szczęście, wszystko służy korzyściom. Komentarz: Mimo wybitnej pozycji pozostaje łagodny i powściągliwy. Mógłby sobie wyrzucać brak zapobiegliwości, ale płynie to z uświadomienia sobie znikomości dóbr materialnych. Wie, że istotne znaczenie ma możność korzystnego wpływania na bieg spraw świata.
VI (9) Można iść naprzód z nastawionymi rogami tylko w celu ukarania własnego miasta. świadomość niebezpieczeństwa przynosi szczęście. Bez winy. Uporczywość przynosi upokorzenie. Komentarz: Można uciec się do gwałtownych działań w celu przyspieszenia postępu, ale tylko w stosunku do swoich bliskich i w pełni zdając sobie sprawę z ryzyka takiej akcji. Postępując w ten sposób ze zbytnią uporczywością, można łatwo narazić się na potępienie. Top
36 - MING I / GASNĄCE ŚWIATŁO (K'UN: Ziemia, przyjmująca - LI: Ogień, lgnąca) -- -- OSĄD: Słońce pogrążone w ziemi: obraz GASNĄCEGO ŚWIATŁA. Człowiek szlachetny żyjąc wśród mas, zasłania swe światło, lecz świeci.
OBRAZ: Wśród przeciwieństw korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Światło gaśnie w locie. Skrzydła podniesione do lotu opadają. Człowiek szlachetny nie je przez trzy dni wędrówki, lecz musi gdzieś znaleźć schronienie. Gospodarze mają okazję do plotek. Komentarz: W szlachetnym uniesieniu usiłuje wznieść się ponad przeszkody, ale wrogi los zmusza go do odstąpienia ze złamanymi skrzydłami. Czasy są trudne, musi bez wytchnienia działać wśród niebezpieczeństw, często zdając się na pomoc nieufnych i wrogich.
II (6) Światło gaśnie i rani go w lewe biodro. Ratuje się z siłą konia. Szczęście. Komentarz: Duch światła został pokonany przez ducha ciemności, ale rany nie są poważne. To raczej przeszkadza w działaniu. Nie myśli o sobie, z poświęceniem ratując innych.
III (9) Światło gaśnie podczas łowów na południu: ich główny przywódca jest schwytany. Nie należy zbyt szybko oczekiwać stałości. Komentarz: Dzięki wytrwałej pracy prowadzonej w dobrej wierze ład zostaje przywrócony, a prowodyr zamętu unieszkodliwiony. Ale ład nie powróci szybko, straty są trudne do odrobienia.
IV (6) Wnika lewą stroną brzucha. Dociera do jądra gasnącego światła i wychodzi przez wrota i podwórze. Komentarz: Znalazł się blisko prowodyra zamętu, zna jego myśli. Przekonuje się, że sprawy będą przybierać coraz gorszy obrót i dzięki temu w porę wycofuje się, zanim wybuchnie burza.
V (6) Światło gaśnie, jak dla księcia Czi . Korzystna jest stałość. Komentarz: Nie mogąc wycofać się ze złego otoczenia, należy ukryć swe prawdziwe uczucia i szukać drogi odwrotu, zachowując zwielokrotnioną siłę ducha i nadzwyczajną czujność.
VI (6) Ciemność zamiast światła. Najpierw wspina się do nieba, potem nurkuje w głębokość ziemi. Komentarz: Potęga ciemnych sił wydaje się zdolna zniszczyć wszelkie światło, wszelkie dobro. Ale w końcu ciemność zamknie się na sobie samej i z chwilą całkowitego zwycięstwa - sczeźnie! Top
37 - CZIA ŻEN / RODZINA (SUN: Wiatr, łagodna - LI: Ogień, lgnąca) ----- OSĄD: Wiatr zrywa się znad ognia: obraz RODZINY. Słowa człowieka szlachetnego są pełne treści, a w swym życiu kieruje się niezłomnymi zasadami.
OBRAZ: Korzystna jest stałość kobiety. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Stały podział ról w rodzinie. Znikają wyrzuty sumienia. Komentarz: W każdej społeczności musi być od początku zaprowadzony porządek. Nie wolno dopuścić do rozprzęgnięcia ładu, gdyż później próby wzmocnienia dyscypliny spotykają się z oporem, który trzeba będzie łamać siłą.
II (6) Kobieta nie powinna iść za kaprysem, lecz czekać w domu z posiłkiem. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Podwładni muszą się podporządkować woli przywódcy, a nie kierować kaprysami. Nikogo nie powinno się zmuszać do wykonywania obowiązków: powinny być spełniane z przekonaniem.
III (9) Gdy w rodzinie wybuchną swary, zbyt wielka surowość powoduje wyrzuty sumienia. Szczęście pomimo wszystko. Kiedy kobieta i dziecko baraszkują wśród śmiechu, w końcu będzie upokorzenie. Komentarz: Najtrudniej zachować złoty środek między surowością i łagodnością. Lepiej jednak być zbyt surowym, niż pozwolić, by ład rozprzęgał się wśród pustych zabaw.
IV (6) Ona jest skarbem domu! Wielkie szczęście. Komentarz: Trzeba doceniać znaczenie pracy ludzi skromnych i niewidocznych dla społeczeństwa. To oni tworzą dobrobyt.
V (9) Zbliża się do swej rodziny jak król. Bez lęku. Szczęście. Komentarz: Władca nie może rządzić strachem, ani wynosić się ponad społeczeństwo. Ma być jak uwielbiany ojciec, otoczony czcią.
VI (9) Jego praca wzbudza respekt. W końcu przychodzi szczęście. Komentarz: Porządek w rodzinie zależy w ostatecznym rachunku od charakteru ojca rodu. Jeśli kultywując swą osobowość, zdoła oddziaływać siłą swej wewnętrznej prawdy, wszystko idzie dobrze. Rządzić należy w przekonaniu, że się spełnia obowiązek. Top
38 - KHUEI / OPOZYCJA, PRZECIWIEŃSTWO (LI: Ogień, lgnąca - TUI: Jezioro, radosna) ----- OSĄD: gień ponad jeziorem: obraz OPOZYCJI. Człowiek szlachetny w każdym otoczeniu zachowuje swą wyjątkowość.
OBRAZ: Szczęście w sprawach małych. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Znikają wyrzuty sumienia. Gdy utraci konia, niech za nim nie goni; powróci z własnej woli. Gdy widzi złych, niech się strzeże błędu. Komentarz: Nawet wśród sprzeczności można uniknąć popełnienia błędu. Nie trzeba wprowadzać zgody siłą: sama wróci po pewnym czasie, niczym spłoszony koń do stajni. Jeśli narobił sobie wrogów przez nieporozumienie, niech lepiej ustąpi, niż walką z nimi pogłębia rozdźwięki. Ustępliwość często zachęca do wzajemności.
II (9) Spotyka swego władcę w ciasnym przejściu. Bez winy. Komentarz: Nieporozumienia uniemożliwiają działanie ludziom jednakowych poglądów. Najlepiej spotkać się w cztery oczy i omówić przyczyny nieporozumień.
III (6) Widzi swój wóz ciągniony wstecz, zatrzymane woły: nie ma włosów i nosa. Zły początek, dobre zakończenie. Komentarz: Czując, że wszystko się przeciw niemu sprzysięgło, czując się upokorzonym, nie powinien działać pochopnie i zrywać więzów ze swym zwierzchnikiem lub otoczeniem. Trzeba pozwolić, by czas przywrócił właściwy kurs biegowi rzeczy.
IV (9) Izolowany przez przeciwieństwa. Spotyka człowieka podobnych poglądów, z którym w dobrej wierze może się stowarzyszyć. Bez winy, mimo niebezpieczeństwa. Komentarz: We wrogim otoczeniu można się czuć izolowanym. Trzeba szukać kogoś godnego zaufania, z jego pomocą osiągnie się cel.
V (6) Znikają wyrzuty sumienia. Towarzysz przegryza się przez spowijającą go powłokę. Jeśli pójdzie do niego, gdzież może być błąd? Komentarz: Sojusznika można rozpoznać po jego postępowaniu, nie po słowach. Trzeba wspólnie przełamywać mur izolacji. Trzeba za wszelką cenę znaleźć kogoś takiego!
VI (9) Izolowany przez przeciwieństwa. Towarzysz to dla niego brudna świnia, wóz pełen demonów. Napina łuk, potem zwalnia cięciwę: to nie rabuś, oświadczy się we właściwym czasie. Gdy odchodzi, spada deszcz: nadchodzi szczęście. Komentarz: Izolowany wskutek nieporozumień widzi fałszywie swych bliskich. Niepotrzebnie przybiera agresywna postawę. Musi jak najprędzej zdać sobie sprawę z pomyłki, przyniesie to ulgę. Zgoda przemienia zło w dobro. Top
39 - CZIEN / PRZECIWNOŚCI (K'AN: Woda, niezgłębiony - KEN: Góra, powstrzymujący) -- -- OSĄD: Woda na górze: obraz PRZECIWNOŚCI. Człowiek szlachetny ściąga na siebie uwagę i kształtuje swój charakter.
OBRAZ: Korzystne na południowym zachodzie, niekorzystne na północnym wschodzie. Korzystne jest spotkać się z wielkim człowiekiem. Stałość przynosi szczęście. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Idzie naprzód ku przeciwnością. Osiąga chwałę. Komentarz: Wycofanie się przed zbyt silną przeszkodą nie musi być poddaniem, lecz rozsądną oceną własnych sił i szukaniem w sobie sposobu jej przełamania.
II (6) Sługa królewski osaczony przez przeciwności nad przeciwnościami. Nie z własnej winy. Komentarz: Najlepiej obejść piętrzące się przeszkody lub przełamać je po linii najmniejszego oporu. Ale jeśli obowiązek nakazuje czynić inaczej, trzeba iść wprost przed siebie, z zaciśniętymi zębami.
III (9) Idzie naprzód ku przeciwnością. Potem wraca. Komentarz: Podmiot tej linii (odwrotnie niż linii II) pełni rolę kierowniczą i od niego zależy wybór drogi. Ślepe parcie naprzód bez zwracania uwagi na przeszkody jest bezskuteczne i niebezpieczne. Prowadzi do utraty zaufania. Rozsądny kompromis poprzedzony dogłębną analizą sytuacji spotka się z uznaniem otoczenia.
IV (6) Idzie naprzód ku przeciwnością. Osiąga jedność. Komentarz: Jeśli brak sił na przełamanie przeciwności, najkrótsza droga do celu nie zawsze jest najlepsza. Nie zgromadzi się sił bez długotrwałych przygotowań. Trzeba zrzucić pychę z serca i poprosić o radę.
V (9) Pośród przeciwności. Przybywają przyjaciele. Komentarz: Wezwany na pomoc nie może się zrażać trudnościami czy niebezpieczeństwem. Jeśli znajdzie w sobie dość siły ducha - porwie swym przykładem innych i wspólnie zwyciężą.
VI (6) Idzie naprzód ku przeciwnościom. Osiąga wielkie szczęście. Korzystne będzie spotkać wielkiego człowieka. Komentarz: W chwili niebezpieczeństwa mógłby się wycofać do bezpiecznego schronienia. Jeśli jest jednak mędrcem - nie zrobi tego: wróci i raz jeszcze poprowadzi do walki. Jego doświadczenie i wewnętrzna wolność staną się natchnieniem dla innych. Wspólnie zwyciężą! Top
40 - HSIEN / WYZWOLENIE, UWOLNIENIE (CHEN: Grom, pobudzający - K'AN: Woda, niezgłębiony) -- -- OSĄD: Grom z deszczem: obraz WYZWOLENIA. Człowiek szlachetny wybacza błędy i darowuje winy.
OBRAZ: Korzystne na południowym zachodzie. Gdy już nie musi nigdzie iść, powrót przynosi szczęście. Gdy wciąż jeszcze musi gdzieś iść, pośpiech przynosi szczęście. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Żadnej winy. Komentarz: Należy cieszyć się tym, że nadszedł czas ulgi i wypoczynku.
II (9) Zabija trzy lisy na polu. Otrzymuje żółtą strzałę. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Są dwie eksplikacje symboliki tej lin: 1. wielkie czyny są warte cennej nagrody: 2. zanim w życiu zapanuje ład, trzeba pokonać intrygantów, którzy jak chytre lisy omotali władcę; należy się przy tym posługiwać właściwą (żółty) i uczciwą (prosty jak strzała) bronią i mieć nieskazitelny charakter.
III (6) Gdy tragarz jedzie powozem, zachęca krążących wokół rabusiów. Uporczywość przynosi upokorzenie. Komentarz: Skomplikowaną symbolikę tej lin tłumaczy Konfucjusz: „Dźwiganie ciężarów jest funkcją zwykłego człowieka; powóz przystoi dostojnikom; korzystając z niezasłużonych przywilejów, ściągniesz na siebie uwagę złoczyńców”
IV (9) Uwalnia się od dużego palca u nogi. Przybywa towarzysz, któremu można zaufać. Komentarz: Nikczemnicy wciąż przebywający w otoczeniu władcy często omotują go i stają się nieodzowni, niczym palce u nogi. Zanim uzyska wyzwolenie, władca musi uwolnić się od ich złowieszczego wpływu, by odzyskać zaufanie szlachetnych ludzi.
V (6) Jeśli tylko człowiek szlachetny potrafi wyzwolić siebie, przyjdzie szczęście. W ten sposób udowodni prostakom, że jest godny szacunku i poważania. Komentarz: Oto jak należy osiągać cel określony w poprzedniej linii. Zerwanie z nikczemnymi musi być całkowite i energiczne, płynące z wewnętrznego przekonania, nie z oportunizmu.
VI (6) Książe strzela do jastrzębia na wysokim murze i zabija go. Wszystko obraca się na korzyść. Komentarz: Nikczemnik, który wzbił się w potęgę i zajął wysoką pozycję, musi być usunięty, właściwymi środkami przez właściwego człowieka. Top
41 - SUN / POMNIEJSZENIE (KEN: Góra, powstrzymujący - TUI: Jezioro, radosna) ----- OSĄD: Jezioro u stóp góry: obraz POMNIEJSZENIA. Człowiek szlachetny ujarzmia swój gniew i kontroluje popędy.
OBRAZ: POMNIEJSZENIE w połączeniu z prostotą daje najwyższe szczęście. Bez winy. Może być w tym stały. Korzystne jest przedsięwzięcie czegoś. Jak można go dokonać? Może użyć dwóch małych miseczek ofiarnych. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Bez winy, gdy nadal idzie naprzód po wypełnieniu zadania. Ale musi rozważyć, na ile można pomniejszać. Komentarz: Człowiek szlachetnego serca nie oblicza służb pełnionych dla powszechnego dobra. Jego zwierzchnik musi brać pod uwagę ten wysiłek i znać miarę w korzystaniu z cudzych usług, by nie spowodować szkody, choćby wskutek dobroci i szlachetności.
II (9) Korzystna jest stałość. Przedsięwzięcie czegoś przynosi nieszczęście. Można powiększać innych bez pomniejszania siebie. Komentarz: Poświęcając się dla zwierzchników można w rezultacie pomniejszyć siebie bez żadnych korzyści. Trzeba jasno widzieć swoją rolę, kierować się bezinteresownością i nie podejmować przedsięwzięć nieszczerych, obliczonych na pusty efekt lub zysk.
III (6) Gdy trzech podróżuje razem, jeden ubędzie. Gdy podróżuje samotnie, znajdzie towarzysza. Komentarz: W zespole łatwo o zawiść, w samotności o porażkę. Szczera przyjaźń możliwa jest najczęściej tylko między dwoma osobami.
IV (6) Gdy pomniejsza swe błędy, spieszą mu na spotkanie z radością. Bez winy. Komentarz: Popełniane błędy odpychają nawet bliskich przyjaciół. Zwykle wystarczy się ich wyrzec, by powrócili z radością.
V (6) Zaiste, ktoś go powiększył! Nie przeszkodzi temu dziesięć par wyrocznych skorup. Najwyższe szczęście. Komentarz: Szczęście będzie sprzyjać, jeśli tak chce los. Wyrocznia pomoże w zrozumieniu znaków, ale losu nie można odmienić.
VI (9) Nie ma winy, gdy jest powiększony bez pomniejszania innych. Stałość przynosi szczęście. Korzystne jest przedsięwzięcie czegoś. Ma sługi, ale nie ma domu. Komentarz: Są ludzie będący błogosławieństwem świata i każde wzmocnienie ich pozycji jest szczęściem dla ludzkości. Ich czyny są bezinteresowne, nie myślą o sobie. Szczęściem jest służyć takim ludziom! Top
42 - I / POWIĘKSZENIE (SUN: Wiatr, łagodna - CHEN: Grom, pobudzający) ----- OSĄD: Wiatr i grom: obraz POWIĘKSZENIA. Człowiek szlachetny naśladuje dostrzeżone dobro, pozbywa się dostrzeżonych błędów.
OBRAZ: Korzystne jest przedsięwzięcie czegoś. Korzystne jest przekroczenie wielkiej wody. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Korzystne są wielkie czyny. Najwyższe szczęście. Bez winy. Komentarz: Czując wsparcie najwyższych potęg, człowiek jest w stanie porwać się na dzieła przekraczające zazwyczaj jego siły. Bezinteresowność zapewni mu szczęście i sukces.
II (6) Zaiste, ktoś go powiększył! Nie przeszkodzi temu dziesięć par wyrocznych skorup. Wytrwała stałość przynosi szczęście. Król prezentuje go przed Bogiem. Szczęście. Komentarz: Podatność na szlachetne wpływy i miłość dobra ustokrotniają siły człowieka w sprzyjających okolicznościach. Sukcesy przychodzą same, zgodnie z prawami natury. Nie przeszkodzą temu żadne zbiegi okoliczności, żadne magiczne działania. Jedyny warunek: nie wolno lekceważyć tej niezwykłej szansy, lecz wzmacniać siły duchowe przez wytrwałość w dobrym.
III (6) Wzbogaca się przez niefortunne wydarzenia. Bez winy, jeśli jest szczery. Kroczy środkiem i zwraca się z pieczęcią do księcia. Komentarz: W sprzyjającym czasie nawet niekorzystne zazwyczaj wydarzenia obracają się na korzyść. Siły duchowe nadają taki autorytet, że wzbudza posłuch nawet u zwierzchników.
IV (6) Gdy krocząc środkiem zwróci się do księcia, ten pójdzie za nim. Korzystne, gdy go użyją przy przenosinach stolicy. Komentarz: W czasie powszechnego dobrobytu potrzebny jest autorytet moralny, zdolny zwrócić uwagę tak władcy, jak poddanych na popełniane błędy, zwłaszcza w podziale dóbr i przy wielkich przedsięwzięciach.
V (9) Jeśli w prawdzie ma czyste serce, nie musi pytać. Najwyższe szczęście. Zaprawdę, czystość jego cnotą! Komentarz: Prawdziwa szlachetność objawia się z czystej wewnętrznej potrzeby, nie na rozkaz, czy interesownie. Nagrodą jest sam fakt uznania cnót i zachęta do dalszej błogosławionej pracy.
VI (9) Nie przynosi powiększenia. Zaiste, ktoś go nawet uderza! Nie utrzymuje serca w stałym pogotowiu. Nieszczęście. Komentarz: Lekceważąc obowiązki, nie dbając o powszechną korzyść, władca sam się pozbawia korzyści płynących ze wsparcia podwładnych. Zostaje sam. Spowodowała to raczej niecierpliwość i zaniedbanie, niż zła wola. Grozi katastrofa! Top
43 - KUAI / PRZEŁOM, ZDECYDOWANIE (TUI: Jezioro, radosna - CH'IEN: Niebo, tworzący) -- -- OSĄD: Jezioro wzbiera ponad niebo: obraz PRZEŁOMU. Człowiek szlachetny rozdaje bogactwa i lęka się zamknięcia w swych cnotach.
OBRAZ: Należy zdecydowanie objawić sprawy na królewskim dworze. Muszą być objawione wiarygodnie. Niebezpieczeństwo. Należy ostrzec swoje miasto. Użycie broni nie da korzyści. Korzystne jest coś przedsięwziąć. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Potężny dzięki kroczącym naprzód dużym palcom u nóg. Popełni błąd wyruszając, gdy nie dorósł do zadania. Komentarz: W chwilach zdecydowanego postępu najważniejszy jest sam początek. Porwany chęcią działania napotyka silny jeszcze opór, a wówczas błędem jest ślepe parcie naprzód, gdyż nieoczekiwana porażka na starcie może zdecydować o klęsce.
II (9) Krzyk ostrzegawczy. Broń dobyta wieczorem i w nocy. Nie ma powodu do lęku. Komentarz: Gotowość na wszystko, zdecydowanie połączone z ostrożnością: w takim nastawieniu można spokojnie oczekiwać przełomu.
III (9) Potęga zawdzięczana kościom policzkowym przynosi szczęście. Człowiek szlachetny jest stanowczy i zdecydowany. Kroczy samotnie i zrasza go deszcz. Ludzie szemrzą przeciwko niemu. Bez winy. Komentarz: Sytuacja dwuznaczna: wszyscy walczą z nikczemnikami, a człowiek szlachetny wciąż utrzymuje z nimi kontakt. Ma po temu słuszne powody, ale otoczenie nie wie o tym; stąd nieufność. Nie wierzą, że kontakt ze złem nie oznacza koniecznie udziału w nikczemności. Nawet otoczony pogardą człowiek szlachetny wytrzymuje to dzięki wewnętrznej sile.
IV (9) Nie ma skóry na udach i chodzi z trudnością. Jeśli zdoła skłonić samego siebie, by go prowadzono jak owcę, skrucha mogłaby zniknąć. Słyszy te słowa, ale nie wierzy. Komentarz: Ogarnięty wewnętrznym niepokojem, nie może znaleźć sobie miejsca. Za wszelką cenę chce pójść naprzód, ale przeszkody są nie do przezwyciężenia. W sytuacji wewnętrznego konfliktu, gdy zrezygnuje z forsowania swej woli, sprawy ułożą się lepiej. Ale upór go zaślepia i nie przyjmie tej rady, tak jak zresztą innych.
V (9) Mając do czynienia z chwastami, trzeba działać z wytrwałą determinacją. Kroczy środkiem, wolny od winy. Komentarz: Chwasty trudno wyplenić, walka z nikczemnikami u władzy jest trudna, a im lepiej ich się zna, tym łatwiej uznać zadanie za beznadziejne, choć wcale tak nie jest. Trzeba być zdecydowanym i trzymać się wytyczonej drogi.
VI (6) Nie płacz! W końcu przychodzi nieszczęście. Komentarz: Zwycięstwo zdaje się już osiągnięte, a zło tak słabe, że można je odsunąć jedną ręką. W tym tkwi niebezpieczeństwo! Walcząc ze złem, czy to w społeczeństwie, czy w sobie samym, trzeba umieć ocenić, czy nie ukryło się w mrocznym zakątku. Top
44 - KOU / SPOTKANIE (CH'IEN: Niebo, tworzący - SUN: Wiatr, łagodna) ----- OSĄD: Wiatr pod niebem: obraz SPOTKANIA. Tak winien działać książę ----- rozpowszechniając swe rozkazy i ogłaszając je na cztery ćwierci ----- nieba. -----
----- -- -- OBRAZ: Panna jest potężna, nie należy się żenić z taką panną. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Musi być zatrzymany zaporą z brązu. Stałość przynosi szczęście. Dozna nieszczęścia pozwalając, by sprawy szły swoim biegiem. Nawet prosię może wpaść w szał. Komentarz: Zło należy zwalczać cała siłą, inaczej nadejdzie nieszczęście. Prosię wkrótce przekształci się w świnię gotową gryźć.
II (9) W basenie jest ryba. Bez winy. Goszczenie jej nie przyniesie korzyści. Komentarz: Nie zawsze siłą trzeba zwalczać zło, czasem wystarczy je okiełznać i unieszkodliwić. Wówczas nie ma powodów do obaw, jednak nie wolno wchodzić z nim w bliższy kontakt.
III (9) Nie ma skóry na udach i chodzi z trudnością. Świadomy niebezpieczeństwa, nie popełni wielkiego błędu. Komentarz: Niebezpiecznie jest dać się uwieść złu, na szczęście zewnętrzne okoliczności do tego nie dopuszczają. Można uniknąć niebezpieczeństwa, w porę zdając sobie z niego sprawę.
IV (9) Nie ma ryby w basenie. Zapowiedź nieszczęścia. Komentarz: Często trzeba korzystać z usług ludzi mało wartych, ale trzeba przedtem korzystnie ich usposobić. Jeśli się tego nie zrobi - odejdą i nie będzie z nich żadnego pożytku.
V (9) Melon owinięty w liście. Ukryte rysy twarzy. Potem sam spadnie mu z nieba. Komentarz: Łatwo psujący się melon jest symbolem czynnika jin. Człowiek silny i szlachetny musi ochraniać słabych, dla ich - nie dla swego - dobra. Nie wolno mu olśniewać, niech działa tak, aby sądzili, że sami podejmują decyzję. Owoce tego trudu zbierze tak, jakby same mu w ręce wpadały.
VI (9) Przychodzi na spotkanie z nastawionymi rogami. Upokorzenie. Bez winy. Komentarz: Raz wycofawszy się ze świata, można odczuwać wstręt do jego zgiełkliwych, pełnych zamętu spraw. Taka postawa jest często mylona z pycha i wyniosłością, co budzi gniew. Ale dla mędrca te sprawy są już tylko nicością. Top
45 - C'UI / GROMADZENIE (TUI: Jezioro, radosna - K'UN: Ziemia, przyjmująca) -- -- OSĄD: Jezioro ponad ziemią: obraz GROMADZENIA. Człowiek szlachetny odnawia swój oręż w oczekiwaniu nieprzewidywanego.
OBRAZ: Sukces. Król zbliża się do świątyni. Korzystne będzie spotkać się z wielkim człowiekiem: przynosi sukces. Korzystna jest stałość. Składanie wielkich ofiar buduje szczęście. Korzystne jest przedsięwzięcie czegokolwiek. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Linia I (6): Jeśli nie jest szczery do końca, skupiają się wokół niego, lecz i rozpraszają. Woła. Jeśli pochwycą go za rękę, znów może się śmiać bez żalu. Idzie naprzód. Bez winy. Komentarz: Dużej społeczności czasem trudno zdecydować się na wybór przywódcy. Brak silnego ośrodka nie sprzyja gromadzeniu sił. Przywódca musi przekonać lud o swym powołaniu. Sprawy potoczą się dobrze, jeśli nie zboczy z drogi i pociągnie lud za sobą.
II (6) Niech pozwoli, by go prowadzono. Szczęście. Pozostanie bez winy. Nawet małe ofiarykorzystne, gdy szczery. Komentarz: Gromadząc siły nie można arbitralnie wybierać drogi. Trzeba pozwolić, by działały tajemne, niewidoczne siły duchowe sprzyjające skupianiu się ludzi wokół przywódcy lub celu. Nie wolno pochlebiać niczyim gustom, ani nikogo zrażać.
III (6) Gromadzą się wśród westchnień. Nic nie przynosi korzyści. Idzie naprzód bez winy. Lekkie upokorzenie. Komentarz: Często chciałoby się dołączyć do już uformowanej grupy, by zlikwidować przykre uczucie izolacji. Przełamać je można dołączając do kogoś stojącego blisko przywódcy grupy i pomagającego wejść w zamknięty krąg. To jedyna droga, nawet jeśli początkowo przynosi upokorzenia.
IV (9) Wielkie szczęście. Bez winy. Komentarz: Gromadzi ludzi w imieniu władcy. Jeśli czyni to bezinteresownie, w celu powszechnego zjednoczenia, odniesie sukces.
V (9) Nie ma winy, gdy gromadzą się wokół kogoś, kto ma pozycję. Ale niektórzy są nieszczerzy w swej pracy. Niezbędna jest uważna, wytrwała stałość. Znikają wyrzuty sumienia. Komentarz: Spontaniczne grupowanie się ludzi wokół przywódcy jest dobre i naturalne. Ale nie wszyscy w tym kręgu są szczerzy. Niektórzy szukają jedynie własnych korzyści. Można ich od tego odwieść wytężoną, bezinteresowną pracą i szczerością.
VI (6) Zamęt i westchnienia, strugi łez. Bez winy. Komentarz: Jego chęć zbliżenia może być źle zrozumiana, a dobra wola odrzucona. Ale postępuje właściwie i nie ma powodów do wyrzutów sumienia. Top
46 - SZENG / WZRASTANIE (K'UN: Ziemia, przyjmująca - SUN: Wiatr, łagodna) -- -- OSĄD: W ziemi wzrasta drzewo: obraz WZRASTANIA. Dzięki swemu -- -- poświęceniu człowiek szlachetny składa na stos małe rzeczy po to, by powstało coś wielkiego.
OBRAZ: WZRASTANIE niesie najwyższy sukces. Musi zobaczyć się z wielkim człowiekiem. Bez lęku. Odjazd na południe przynosi szczęście. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Wzrost, któremu towarzyszy zaufanie, przynosi wielkie szczęście. Komentarz: Rośnie z niskiego, skromnego miejsca, dzięki sympatii i zaufaniu, jakim obdarza go zwierzchnik.
II (9) Jeśli jest szczery, korzystne są nawet małe ofiary. Bez winy. Komentarz: Silny człowiek często żyje w niezgodzie z otoczeniem, zwłaszcza gdy nie przywiązuje wagi do form zewnętrznych. Ale szlachetny charakter zyskuje mu w końcu uznanie.
III (9) Wzrasta w pustym mieście. Komentarz: Wszystko idzie niesłychanie łatwo, żadnych przeszkód! Powstaje pytanie: jak długo? Ale nie należy sobie tym pytaniem zatruwać życia, trzeba tylko o nim pamiętać.
IV (6) Król ofiaruje mu Gór Zachodnich. Prawdopodobne miejsce występowania królewskiej świątyni przodków....">górę Czhi. Szczęście. Bez winy. Komentarz: Wzrost osiąga swój szczyt. Zostaje wynagrodzony za swe trudy, osiąga sławę, wywiera dobroczynny wpływ na stan umysłów.
V (6) Korzystna jest stałość. Wzrasta stopniowo. Komentarz: Sukces może oszołomić; nie wolno do tego dopuścić. Trzeba pozostać skromnym i rozważnym, iść naprzód krok po kroku, nie przeskakując etapów.
VI (6) Wzrasta w ciemności. Korzystna jest nieustanna stałość. Komentarz: Ślepe parcie naprzód jest zwodnicze. Patrzy się jedynie na drogę przed sobą, nie myśli o przebytej, ani o szansie odwrotu. Nie wolno dać się powodować zwodniczym impulsom. Top
47 - KHUN / UCISK, SPĘTANIE, WYCZERPANIE (TUI: Jezioro, radosna - K'AN: Woda, niezgłębiony) -- -- OSĄD: Nie ma wody w jeziorze: Obraz WYCZERPANIA. Człowiek szlachetny poświęca życie, by postępować zgodnie ze swą wolą.
OBRAZ: Sukces. Stałość. Wielki człowiek przynosi szczęście. Bez winy. Jeżeli ma się coś do powiedzenia nie dadzą temu wiary. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Siedzi spętany pod nagim drzewem, błąka się po posępnej dolinie. Nic nie widzi przez trzy lata. Komentarz: Kiedy prześladuje nieszczęście, trzeba być przede wszystkim silnym i znosić zły los ze stoickim spokojem. Słabego złamią przeciwności. Zamiast walczyć podda się, wpadając w rozpacz. Trzeba przełamać skłonności do takiego nastroju.
II (9) Znosi ucisk podczas jedzenia i picia. Nadchodzi człowiek ze szkarłatną podwiązką. Wyruszenie w drogę przynosi nieszczęście. Bez winy. Komentarz: Zewnętrznie wszystko idzie dobrze, ale odczuwa duchowy ucisk i nie widzi rozwiązania. Pomoc przychodzi ze strony władcy poszukującego zdolnych pomocników. Trudności nie znikają od razu, trzeba z nimi walczyć różnymi środkami. Złą sytuację można przełamać wytrwałą cierpliwością i siłą ducha.
III (6) Pozwala, by uciskał go kamień. Leży wśród cierni i ostów. Wchodzi do domu i nie widzi żony. Nieszczęście. Komentarz: W chwili niebezpieczeństwa ogarnia go niepokój i niezdecydowanie. Idzie naprzód; napotyka opór, wali głową o mur i zaczyna przeceniać przeszkody. Rozczarowany nie przyjmuje rad. Taka postawa pogłębia tyko skutki niesprzyjających okoliczności.
IV (9) Zbliża się bardzo wolno, spętany w złotym wozie. Upokorzenie, lecz cel zostaje osiągnięty. Komentarz: Przywódca chciałby wspomóc podwładnych, ale nie potrafi się do tego zabrać. Zamiast działać zdecydowanie, waha się i kalkuluje szanse. Stąd przeszkody. Ma w ręku wszystkie atuty, ale nie potrafi ich wykorzystać. Jednak wrodzona siła pozwoli mu się z tego wyzwolić i zawrócić ze złej drogi.
V (9) Obcięto mu nos i stopy. Spętany przez człowieka ze szkarłatną podwiązką. Łagodnie nadchodzi radość. Korzystne jest składanie ofiar i libacji. Komentarz: Działając dla dobra ludzkości napotyka przeszkody z góry i z dołu, nie przychodzą mu na pomoc powołani do tego zwierzchnicy. Jednakże z wolna sytuacja będzie się poprawiać. Powinien łączyć swe duchowe siły z Najwyższym Absolutem, dążąc do wzmocnienia swej siły duchowej.
VI (6) Spętany przez pnącą winorośl. Porusza się niepewnie mówiąc: „Ruch sprowadza wyrzuty sumienia”. Jeśli poczuje wyrzuty sumienia z tego powodu i ruszy naprzód, nadejdzie szczęście. Komentarz: Więzy są bardzo wątłe, można się łatwo wyrwać i położyć kres opresji. Ale wciąż jest niezdecydowany pod wpływem strachu i złych doradców. Musi zdobyć się na zryw. Top
48 - CING / STUDNIA (K'AN: Woda, niezgłębiony - SUN: Wiatr, łagodna) -- -- OSĄD: Woda nad drzewem: obraz STUDNI. Człowiek szlachetny pobudza ludzi do pracy i zachęca do wzajemnej pomocy.
OBRAZ: Można przenieść miasto, nie można przenieść studni. Nie zmniejsza się, ani nie rośnie. Przychodzi, odchodzi, ciągnie ze studni. Już prawie dosięga wody, ale nie starcza sznura lub rozbija się dzban. Nadchodzi nieszczęście. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Nie można pić błota ze studni. Żadna istota nie zbliży się do starej studni. Komentarz: Człowiek grzęznący w błocie nie może liczyć na szacunek i nikt się o niego nie troszczy.
II (9) Łapie ryby w studni. Dzban jest pęknięty i przecieka. Komentarz: Woda jest już czysta, ale ludzie szlachetni nie korzystają z niej. Przez zaniedbanie nie może zerwać z marnym otoczeniem i wyzwolić się spod złych wpływów.
III (9) Oczyszczono studnię, lecz nikt z niej nie pije. Troską mojego serca jest, by można było z niej czerpać. Komentarz: Gdyby król widział jasno, lud cieszyłby się szczęściem. Źródło mądrości jest nie wykorzystane. Mędrzec martwi się tym. Jest to skutek lekceważenia i zaniedbań ze strony władcy.
IV (6) Zasłynięto studnię kamieniem. Bez winy. Komentarz: Z zamkniętej studni nie można czerpać, ale woda pozostaje czysta. Czasem trzeba się wycofać i wprowadzić porządek we własne myśli. Czas przeznaczony na samodoskonalenie nigdy nie jest stracony.
V (9) W studni tryska czyste źródło, można z niej pić. Komentarz: Błogosławiona studnia zasilana źródłem żywej wody. Człowiek podobny tej studni jest urodzonym przywódcą. Najważniejsze by bezcenna zawartość została ujawniona, a nie była tylko wartością potencjalną.
VI (6) Można czerpać ze studni bez przeszkód, to pewne! Najwyższe szczęście. Komentarz: Każdy może czerpać ze źródła wody życia. Mądrość jest niewyczerpana, im więcej czerpią, tym jej więcej. Top
49 - KO / REWOLUCJA, ZMIANA SKÓRY (TUI: Jezioro, radosna - LI: Ogień, lgnąca) -- -- OSĄD: Ogień w jeziorze: obraz REWOLUCJI. Człowiek szlachetny układa kalendarz i ustala początek pór roku.
OBRAZ: Wierzą mu w jego dniu. Najwyższy sukces. Korzystne dzięki stałości. Znikają wyrzuty sumienia. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Owinięty w żółtą skórę krowy. Komentarz: Rewolucyjną zmianę należy przeprowadzić, gdy nie ma innego wyjścia. Potrzebna jest ogromna powściągliwość, każde pochopne posunięcie przynosi zły efekt.
II (6) Gdy przychodzi jego dzień, może dokonać przemiany. Początek przyniesie szczęście. Bez winy. Komentarz: Kiedy zawiodą usiłowania reformy, nadchodzi moment rewolucji, która musi być niezmiernie starannie przygotowana, a na jej czele musi stanąć właściwy przywódca. Trzeba przede wszystkim stwierdzić, czy jest się samemu przygotowanym do zmiany.
III (9) Początek przynosi nieszczęście. Stałość ściąga niebezpieczeństwo. Może się zaangażować, omówiwszy zmianę trzykrotnie: ludzie mu uwierzą. Komentarz: Należy uniknąć dwóch błędów, przygotowując rewolucyjne zmiany: zbytniego pośpiechu i brutalności oraz wahania i oportunizmu. Oba błędy są równie szkodliwe. Lud musi być dobrze przygotowany na tę chwilę, kierunek zmian znany i akceptowany.
IV (9) Znikają wyrzuty sumienia. Ludzie mu wierzą. Zmiana formy rządów przynosi szczęście. Komentarz: Przywódca rewolucyjnych zmian musi mieć autorytet, duchową siłę i wpływowe stanowisko. Nie może być arbitralny i małostkowy. Lud nie da się oszukać fałszywym prowodyrom.
V (9) Wielki człowiek zmienia się jak tygrys. Wierzą mu nawet przed zapytaniem wyroczni. Komentarz: Tygrysią skórę widać z daleka i z niczym nie można jej pomylić. W postępowaniu przywódcy muszą być widoczne wyraźnie linie prowadzące. Jego intencji nie trzeba wtedy interpretować.
VI (6) Człowiek szlachetny zmienia się jak pantera. Prostak linieje na twarzy. Początek przynosi nieszczęście. Stałość przynosi szczęście. Komentarz: Po rozwiązaniu wielkich, fundamentalnych problemów, czas dokonać mniejszych, choć równie ważnych zmian. W konsekwencji nie mamy już do czynienia z tymi samymi ludźmi, którzy popierali zmiany na początku. Jedni się zmieniają, inni ukrywają prawdziwe intencje. Trzeba ich szybko poznać na nowo. Niedostrzeżenie, że ludzie „zmienili skórę”, naraża przywódcę na rozczarowania i w konsekwencji na klęskę. Top
50 - TING / NACZYNIE OFIARNE (LI: Ogień, lgnąca - SUN: Wiatr, łagodna) ----- OSĄD: Ogień nad drzewem: obraz NACZYNIA OFIARNEGO. Człowiek szlachetny konsoliduje swój los nieustannie korygując pozycję.
OBRAZ: Najwyższe szczęście. Sukces. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Ting przewrócono do góry dnem. Korzystne jest usunięcie zastygłego pokarmu. Przyjmuje konkubinę ze względu na syna. Bez winy. Komentarz: Ting jest użyty niewłaściwie i poniżony, ale w każdej chwili można go użyć w szlachetnym celu. Żyjący w upokorzeniu może poprawić swą sytuację, oczyszczając się aktem woli. Nie wolno popadać w zwątpienie.
II (9) Ting zawiera pożywienie. Moi towarzysze są zawistni, ale nie mogą mnie zranić. Szczęście. Komentarz: Nadchodzi czas bardzo ważny, każdy może dokonać czegoś wielkiego, choć może to wzbudzić zawiść i gniew otoczenia. Nie wolno się tym przejmować.
III (9) Wymienia się uchwyty Ting. Napotyka przeszkody w swej drodze życiowej. Tłuszcz bażanta nie jest spożywany. Nikną wyrzuty sumienia, gdy spadnie deszcz. W końcu przychodzi szczęście. Komentarz: Trzeba umieć uchwycić właściwy sens tego, co może dać Ting, ale brak uchwytów (tj. umiejętności dotarcia do jego istotnej treści) uniemożliwia to i bezcenna zawartość pozostaje niedostępna. Marnotrawstwo! Przyjdzie jednak błogosławiony czas, gdy trudności znikną i nastąpi spełnienie.
IV (9) Ting ma połamane nogi. Książęcy pokarm jest rozlany, a osoba księcia zbrukana. Nieszczęście. Komentarz: Człowiek powołany do wielkich zadań okazał się nieodpowiedzialny: zniszczył bezcenny skarb, zmarnował dary losu, przyniósł hańbę władcy. Konfucjusz pisał: „słaby na tronie, pewna kompromitacja”.
V (6) Ting ma żółte uchwyty i złote pierścienie. Korzystna jest stałość. Komentarz: Właściwe (kolor żółty) uchwycenie sensu gwarantuje właściwy sposób wykorzystania cennego daru. Silni (kolor złoty) pomocnicy są niezbędni, by mędrzec mógł bez przeszkód rozpowszechniać swą naukę.
VI (9) Ting ma pierścienie z jaspisu. Wielkie szczęście. Wszystko przynosi korzyść. Komentarz: Jaspis jest twardy, a jednocześnie jedwabiście gładki w dotknięciu. Taka musi być nauka mędrca udzielana światu. Top
51 - CZEN / POBUDZAJĄCY, GROM, WSTRZĄS (CHEN: Grom, pobudzający - CHEN: Grom, pobudzający) -- -- OSĄD: Powtórzony grom: obraz WSTRZĄSU. Pośród lęku i drżenia człowiek szlachetny porządkuje życie i bada sam siebie.
OBRAZ: Grom przynosi sukces. Grom przychodzi: „Och, och!” Potem śmiech: „Cha, cha!” Grom przeraża na sto mil, ale nie pozwala, by spadły ofiarne łyżki i kielichy. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Grom przychodzi: „Och, och!”. Potem śmiech: „Cha, Cha!”. Szczęście. Komentarz: Lęk jest pierwszą reakcją wobec nieogarnionej potęgi natury. Ale lęk przejdzie, gdy minie okres próby i osiągnie się prawdę.
II (6) Nadchodzi grom, przynosząc niebezpieczeństwo. Sto tysięcy razy traci swoje skarby i musi wspinać się na dziesięć wzgórz. Niechaj ich nie ściga. Po siedmiu dniach będzie je mieć z powrotem. Komentarz: Wstrząs ma często niszczące skutki, ale bez względu na to jak wielkie byłyby straty, nie wolno opierać się wymogom czasu. Trzeba znaleźć w swej duszy bezpieczne i pewne miejsce, którego nie dosięgnie lęk i tam się schronić, czekając aż minie niebezpieczeństwo. Wówczas wszelkie straty zostaną wynagrodzone.
III (6) Spada grom i wprawia w szaleństwo. Jeśli grom zachęca do akcji, nie grozi niebezpieczeństwo. Komentarz: Na człowieka spaść może cios z woli nieba, losu lub własnego serca. Ciosy zadane przez los są najtrudniejsze do zniesienia, bowiem mącą widzenie świata. Przeoczywszy właściwą drogę, ma poważne trudności i sam pogarsza swoją sytuację. Trzeba znieść cios, nie tracąc równowagi duchowej.
IV (9) Grom grzęźnie w bagnie. Komentarz: Walka z cieniem nie przynosi sukcesu. Nie napotykając oporu ani wyraźnego poddania, nie można odnieść prawdziwego zwycięstwa. Każdy cios trafia w próżnię, jak w bagno.
V (6) Grom krąży tu i tam. Niebezpieczeństwo. Jednak nic nie jest stracone, jeszcze są rzeczy do zrobienia. Komentarz: Kiedy ciosy padają na ślepo, wystarczy zachować zimną krew i znaleźć miejsce, którego ciosy nie sięgają. Wówczas spokojnie można kontynuować swoje dzieło.
VI (6) Grom rujnuje. Przerażony wypatruje wokół. Iść w przód przynosi nieszczęście. Jeśli jeszcze nie dotknął twego ciała, lecz najpierw dosięgnął sąsiada - nie ma winy. Jego towarzysze mają coś do powiedzenia. Komentarz: Pod wpływem wielkiego wstrząsu człowiek traci zdolność do refleksji i jasność widzenia. Działa bezmyślnie. Trzeba się zatrzymać i cofnąć, ale jest to możliwe tyko wówczas, gdy się nie utraciło jeszcze nad sobą kontroli. Trzeba pilnie obserwować otoczenie, by dostrzec pierwsze oznaki niebezpieczeństwa i słuchać ostrzeżeń. Top
52 - KEN / POWSTRZYMUJĄCY, GÓRA (KEN: Góra, powstrzymujący - KEN: Góra, powstrzymujący) ----- OSĄD: Góra nad górą: obraz POWSTRZYMYWANIA. Człowiek szlachetny nie pozwala myślom wybiegać poza własne położenie.
OBRAZ: Wstrzymuje plecy i nie czuje już swego ciała. Wychodzi na podwórze i nie widzi już towarzyszy. Bez winy. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Wstrzymuje duże palce u nóg. Bez winy. Trwała stałość przynosi korzyść. Komentarz: Początek jest momentem, gdy najłatwiej o pomyłkę, ale też chwilą, w której intencje są najczystsze, a dążenia szczere. Trzeba ten stan utrzymać, jak długo się da, zatrzymać się przed wykonaniem pierwszego kroku, raz jeszcze przemyśleć.
II (6) Wstrzymuje łydki. Nie może pomóc temu, za kim idzie. Jego serce nie jest radosne. Komentarz: Ruch nóg jest częścią ruchu całego ciała. Ich nagłe zatrzymanie powoduje upadek. Słabi podwładni, którzy nie dorośli do roli pomocników, mogą spowodować upadek władcy.
III (9) Wstrzymuje biodra, trzyma sztywno lędźwie. Niebezpieczeństwo. Serce się dławi. Komentarz: Sytuacja nie tyle spokoju, co spętania, wymuszonego bezruchu, w którym dławi się serce. Trzeba odzyskać prawdziwy spokój w wolności
IV (6) Wstrzymuje tors. Bez winy. Komentarz: Jest już blisko prawdziwego wewnętrznego spokoju. Potrafi zapanować nad swoim ego, ale jeszcze nie całkowicie opanował niektóre egoistyczne odruchy swej natury. Konieczny jest ostatni, decydujący wysiłek.
V (6) Wstrzymuje szczęki. Porządek słów. Znikają wyrzuty sumienia. Komentarz: Bezmyślna paplanina, niewczesne żarty, są często przyczyną życiowych klęsk. Powściągliwość w mowie to wielka cnota!
VI (9) Szlachetne powstrzymywanie. Szczęście. Komentarz: Uzyskał wewnętrzne światło. W spokoju kontempluje otaczający go świat. Szczęście towarzyszy mu we wszystkim. Top
53 - CZHIEN / ROZWÓJ, STOPNIOWY POSTĘP (SUN: Wiatr, łagodna - KEN: Góra, powstrzymujący) ----- OSĄD: Drzewo na szczycie góry: obraz POSTĘPU. Człowiek szlachetny trwa w godności i cnocie, aby poprawić swój charakter.
OBRAZ: Wydają za mąż pannę młodą. Szczęście. Korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Dzika gęś zbliża się do wybrzeży. Młodszy syn w niebezpieczeństwie. Komentarz: Osiągnięto pierwszy, ważny etap na drodze ku celowi. Ale gdy jest się młodym, niedoświadczonym i pozbawionym możnej opieki, pierwszy sukces może się okazać niebezpieczny, może wywołać krytykę i wzbudzić zawiść.
II (6) Dzika gęś zbliża się do skały. Jedzenie i picie w pokoju i zgodzie. Szczęście. Komentarz: Osiągnięto pierwszy mocny punkt oparcia.Postęp wyraźny! Można skorzystać z pierwszych efektów wytężonej pracy. Dzielenie się z przyjaciółmi podwaja uczucie szczęścia.
III (9) Dzika gęś zbliża się do płaskowyżu. Mężczyzna wyrusza i nie wraca. Kobieta nosi w łonie dziecko, ale nie będzie karmić. Nieszczęście. Korzystne jest zwalczać rabusiów. Komentarz: Przyspieszył działanie, zamiast pozwolić, by postęp dokonywał się krok po kroku i w rezultacie zbłądził. Błąd powstał na skutek zbytniego ryzyka, typowego dla ludzi silnych lub też zaniedbania popełnionego w chwili słabości. Trzeba podjąć energiczne wysiłki dla poprawienia sytuacji.
IV (6) Dzika gęś zbliżyła się do drzewa. Być może znajdzie wygodną gałąź. Bez winy. Komentarz: Znalazł się w sytuacji niewygodnej. Musi wykazać wielki spryt, aby trafić na właściwe miejsce. Musi być wrażliwy.
V (9) Dzika gęś zbliża się ku szczytowi. Kobieta jest przez trzy lata bezpłodna, lecz w końcu nic jej nie przeszkodzi. Szczęście. Komentarz: Osiągnąwszy szczyt - na przykład kariery - często popada się w izolację, traci właściwy osąd i bywa fałszywie osądzanym. Czas mija na bezpłodnych intrygach. Ale postęp idzie własną drogą i w końcu wszystko się ułoży.
VI (9) Dzika gęś zbliżyła się do chmur. Jej piór można użyć w świętym tańcu. Szczęście. Komentarz: Dzieło życia zostało dopełnione, otwiera się droga ku wieczności. Mądrość i cnoty człowieka doskonałego ozdabiają nie tylko jego, ale cały świat. Top
54 - KWEI MEI / PANNA MŁODA (CHEN: Grom, pobudzający - TUI: Jezioro, radosna) -- -- OSĄD: Grom nad jeziorem. Obraz PANNY MŁODEJ. Człowiek szlachetny ogląda to, co przejściowe, w blasku wieczności.
OBRAZ: Przedsięwzięcia przynoszą nieszczęście. Nic co byłoby korzystne. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Panna młoda jako konkubina. Kulawy może chodzić. Przedsięwzięcia przynoszą szczęście. Komentarz: Każdy musi znać swoje miejsce w społecznej hierarchii i cieszyć się nim, a nie dręczyć nie zaspokojonymi ambicjami. Na każdym stanowisku można być pożytecznym i zdobyć uznanie.
II (9) Jednooki może widzieć. Korzystna jest stałość samotnika. Komentarz: Wchodząc w jakąś grupę społeczną można doznać rozczarowania. Ale nawet w rozczarowaniu i osamotnieniu trzeba być lojalnym.
III (6) Panna młoda jako niewolnica. Zostaje konkubiną. Komentarz: Los często zsyła upokorzenie i cierpienie. Pozostając lojalnym można liczyć na poprawę, ale nie na miarę ambicji.
IV (9) Panna młoda opóźnia wyznaczenie czasu. Późne małżeństwo nadchodzi właściwym trybem. Komentarz: Chęci wejścia w jakiś związek często towarzyszy obawa odrzucenia. Spowodowana tym zwłoka jest słuszna i godna szacunku. Można dokładnie sprawdzić stan swojego serca i swoje szanse.
V (6) Cesarz Ti-i wydał córkę za mąż. Haftowany strój księżniczki był mniej wspaniały niż strój jej dworki. Księżyc zbliża się do pełni i przynosi szczęście. Komentarz: Związek z ludźmi niższej kondycji może być szczęśliwy, pod warunkiem, że obie strony potrafią się do niego zaadaptować, a błahe czynniki zewnętrzne nie zakłócą harmonii. Zwłaszcza zajmujący słabszą pozycję musi być świadomy swej roli i raczej przesadzać w powściągliwości niż w dumie.
VI (6) Kobieta niesie koszyk, lecz bez owoców. Mężczyzna zarzyna owcę, lecz krew nie płynie. Nic nie działa na korzyść. Komentarz: Związek przemienił się w pustą formę, w nużący rytuał. Taki związek nie ma już przed sobą żadnych perspektyw. Top
55 - FENG / OBFITOŚĆ, PEŁNIA (CHEN: Grom, pobudzający - LI: Ogień, lgnąca) -- -- OSĄD: Nadchodzą grom i błyskawica: obraz OBFITOŚCI. Człowiek szlachetny w ten sposób wyrokuje w procesach i wymierza karę.
OBRAZ: Obfitość niesie sukces. Król osiąga obfitość. Nie bądź smutny! Bądź jak słońce w południe. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Spotyka tego, kogo mu przeznaczono. Są razem przez dziesięć dni i nie ma błędu. Idzie i napotyka uznanie. Komentarz: Jasność widzenia i energia w działaniu; ludzie obdarzeni tymi cechami powinni ze sobą współpracować dla osiągnięcia celu, lecz nie dłużej. Ich wspólne przedsięwzięcia zakończą się sukcesem.
II (6) Zasłona jest tak gęsta, że w południe widać wielkie gwiazdy. Idąc napotyka nieufność i nienawiść. Gdy przemówi doń prawda, przyjdzie szczęście. Komentarz: Intrygi i spiski przyćmiewają światłość i rozdzielają często władcę od jego najzdolniejszych współpracowników, godnych prowadzić wielkie dzieła. Walka z ciemnymi siłami jest niezwykle trudna, ale konieczna. Skuteczną bronią winno być dostrzeżenie prawdy, która sama zniszczy oszczerców.
III (9) Poszycie leśne jest tak gęste, że w południe widać małe gwiazdy. Łamie prawe ramię. Bez winy. Komentarz: Światło prawdy jest coraz bardziej przyćmiewane, już go właściwie nie widać. W otoczeniu władcy panoszą się mali, nikczemni ludzie. Człowiek szlachetny nie ma tam czego szukać, nie może być dłużej prawą ręką króla. Powinien się usunąć.
IV (9) Zasłona jest tak gęsta, że w południe widać wielkie gwiazdy. Spotyka władcę, który jest jak on. Szczęście. Komentarz: Mroki kłamstwa i złości rzedną, ale wciąż panują. Władca już jednak otrząsa się z ich wpływu i jeśli spotka człowieka szlachetnego, godnego poprowadzić dzieło naprawy - wszystko ułoży się dobrze.
V (6) Linie nadchodzą: błogosławieństwo i sława są blisko. Szczęście. Komentarz: Władca jest skromny i otwarty na rady co do wyboru drogi postępowania. Jeśli tych rad udzielać będą mu ludzie szlachetni - wszystko potoczy się dobrze.
VI (6) W jego domu panuje obfitość. Ukrywa rodzinę, uważnie wypatruje przez drzwi i nikogo już nie dostrzega. Nie widzi nic przez trzy lata. Nieszczęście. Komentarz: Zbytnia troska o dobra materialne, chciwość i zawiść powodują, że nie potrafi się cieszyć osiągniętą obfitością. Ściąga też nieszczęście na całe otoczenie. Ślepy i głuchy na dobre rady, trwa w izolacji. Top
56 - LIU / WĘDROWIEC (LI: Ogień, lgnąca - KEN: Góra, powstrzymujący) ----- OSĄD: Ogień na górze: obraz WĘDROWCA. Człowiek szlachetny jest bystry i ostrożny w stosowaniu kar, nie przeciąga sporów.
OBRAZ: Sukces przez to, co małe. Stałość przynosi szczęście wędrowcowi. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Jeśli wędrowiec zajmuje się rzeczami trywialnymi, ściąga na siebie nieszczęście. Komentarz: Uwagi wędrowca nie może rozpraszać każdy napotkany drobiazg. Im bardziej będzie skromny i z pozoru bezbronny, tym więcej zyska sobie szacunku. Myli się sądząc, że zyska sobie lepsze przyjęcie popisując się i błaznując.
II (6) Wędrowiec przychodzi do gospody. Otrzymuje dary. Zdobywa niezachwiane oddanie młodego służącego. Komentarz: Wędrowiec zazna gościnności, gdy będzie skromny i pełen rezerwy. Jego wewnętrzne światło zwróci na niego uwagę, pomnoży hojność otoczenia, zyska mu uznanie i sympatię.
III (9) Dopala się dom wędrowca. Traci niezachwiane oddanie młodego służącego. Niebezpieczeństwo. Komentarz: Nieokrzesany wędrowiec nie potrafi się właściwie zachować, miesza się do cudzych spraw. W końcu wymawiają mu gościnę, a ludzie odmawiają mu zaufania. Nie ma dokąd pójść.
IV (9) Wędrowiec znajduje schronienie. Otrzymuje dary i topór. W moim sercu nie ma radości. Komentarz: Silny wewnętrznie, ale z pozoru skromny wędrowiec nie tylko znajduje gościnę, lecz nawet zaczyna się bogacić. Budzi się w nim chęć obrony tych bogactw. Obcemu trudniej się bronić, sytuacja staje się niebezpieczna i przykra.
V (6) Upolował bażanta. Spadł za pierwszą strzałą. W końcu uzyskuje sławę i urząd. Komentarz: Kto przebywając poza ojczyzną lub rodzinną okolicą potrafi przedstawić właściwe rekomendacje i zręcznie zdobyć zaufanie władcy, może szybko uzyskać dobrą pozycję i pole działania.
VI (9) Ptasie gniazdo bucha płomieniem. Wędrowiec wybucha śmiechem, potem jęczy i lamentuje. Wskutek beztroski traci swą krowę. Nieszczęście. Komentarz: Stracił schronienie i majątek, najprawdopodobniej przez lekkomyślność i lekceważenie niebezpieczeństwa. Nie wolno rezygnować ze skromności i umiejętności przystosowania się do sytuacji, choćby pozycja wydawała się niezachwianie pewna. Top
57 - SUN / ŁAGODNA, PRZENIKANIE, WIATR (SUN: Wiatr, łagodna - SUN: Wiatr, łagodna) ----- OSĄD: Wiatry wieją jeden za drugim: obraz ŁAGODNEGO PRZENIKANIA. Człowiek szlachetny rozprzestrzenia swą wolę i prowadzi swe dzieło.
OBRAZ: Sukces dzięki temu, co małe. Korzystne, gdy ma dokąd pójść. Korzystne jest zobaczyć się z wielkim człowiekiem. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) W marszu naprzód i w odwrocie korzystna jest stałość wojownika. Komentarz: Wrodzona łagodność może przekształcić się w niezdecydowanie. Obawa, iż zabraknie sił, by postępować naprzód, rodzi tysiące wątpliwości. Dobrze jest zastosować w takim momencie kilka prostych zasad militarnych. Wewnętrzna dyscyplina niezbędna!
II (9) Przenika pod łóżko. Potrzeba wielu kapłanów i magów. Szczęście. Bez winy. Komentarz: Mając do czynienia z nieuchwytnym, podstępnym wrogiem działającym w ciemności, należy jego wpływy tropić w najtajemniejszych zakamarkach, określić ich naturę i znaleźć sposób usunięcia (rola magów), a następnie odwrócić zły wpływ, jaki wywarł (rola kapłanów). Im podstępniejsze działanie, tym więcej siły wymaga jego zwalczanie, ale przeważnie wystarczy rzucić snop światła, by zło straciło swą podstępną moc.
III (9) Uporczywe przenikanie. Upokorzenie. Komentarz: Nie należy bez końca drążyć sprawy, bo unicestwia to siłę decyzji, rodzi zbędne wątpliwości i skrupuły.
IV (6) Znikają wyrzuty sumienia. Na polowaniu łowi trojaką zdobycz. Komentarz: Dysponując wrodzoną skromnością i energią, na odpowiedzialnym stanowisku osiąga się wielkie sukcesy. Jest wszystko: ofiary dla bogów, dary dla gości, pożywienie dla dworu.
V (9) Korzystna jest stałość. Znika skrucha. Nic co nie byłoby korzystne. Nie ma początku, lecz jest koniec. Przed zmianą – trzy dni. Po zmianie – trzy dni. Szczęście. Komentarz: Źle się sprawy potoczyły, ale po zmianie kierunku i dokonanym rozważeniu wszelkich przyczyn i skutków, działania się powiodą. Tym bardziej, że nie trzeba tu wszystkiego zmieniać (jak w heksagramie 18), ale jedynie zreformować.
VI (9) Przenika pod łóżko. Traci swą własność i topór. Uporczywość przynosi nieszczęście. Komentarz: Potrafi przeniknąć podstępne działanie wrogów, ale brak mu sił, by z nimi walczyć. Niebezpiecznie jest w takiej sytuacji porywać się na działania przeciw potężnym przeciwnikom. Top
58 - TUI / RADOSNA, JEZIORO (TUI: Jezioro, radosna - TUI: Jezioro, radosna) -- -- OSĄD: Jeziora spoczywają jedno na drugim: obraz RADOSNEJ. Człowiek szlachetny spotyka przyjaciół dla wspólnych dyskusji i ćwiczeń.
OBRAZ: Sukces. Korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Pełna zadowolenia radość. Sukces. Komentarz: Spokojna, opanowana radość bez słów, nie żądająca niczego dla siebie, jest jednym z najmniej egoistycznych uczuć, jakie człowiek może ofiarować światu. Uwzniośla serca, daje szczęście.
II (9) Prosta radość. Sukces. Znikają wyrzuty sumienia. Komentarz: W kontaktach z ludźmi prostymi odczuwa się prostackie radości. Czasem daje to powody do wyrzutów sumienia: niepotrzebnie, jeśli nie zacznie się w końcu gustować w prostactwie.
III (6) Pogoń za radością. Nieszczęście. Komentarz: Prawdziwa radość płynie z wnętrza. Gdy ktoś jest pusty w środku, chwyta puste radości płynące z zewnątrz. Zagubienie się w takim świecie ściąga nieszczęście.
IV (9) Rozważanie radości nie daje spokoju. Uwolniony od błędu, dozna radości. Komentarz: Popada w rozterkę nie mogąc zdecydować się na wybór postępowania. Rozważając między różnymi rodzajami radości należy stanowczo odrzucić płynące z namiętności. Takie odrzucenie przekształci się w radość prawdziwą i przyniesie spokój wewnętrzny.
V (9) Niebezpieczne jest szczere zaufanie okazane rozkładającym wpływom. Komentarz: Nawet najszlachetniejszy człowiek jest narażony na kontakt ze złem. Jeśli podda się jego wpływowi, jeśli pozwoli by zło przeniknęło jego istotę, grozi mu zguba. A tak łatwo zwalczyć zło w zarodku!
VI (6) Uwodzicielska radość. Komentarz: Pusta natura lubi puste rozrywki (por. linia III). Brak wewnętrznej stabilności i słaby charakter sprzyjają temu. Nie chodzi a chwilowe niebezpieczeństwo, o zły czy dobry obrót losu: chodzi o całą przyszłość! Top
59 - HUAN / ROZPROSZENIE (SUN: Wiatr, łagodna - K'AN: Woda, niezgłębiony) ----- OSĄD: Wiatr wieje nad wodą: obraz ROZPROSZENIA. Dawni królowie ----- składali ofiary Bogu i budowali świątynie. -- --
OBRAZ: Sukces. Król zbliża się do świątyni. Korzystne jest przekroczenie wielkiej wody. Korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Niesie pomoc z siłą konia. Szczęście. Komentarz: Trzeba wszelkimi siłami likwidować istniejące rozdźwięki.
II (9) W rozproszeniu spieszy ku tym, którzy go wspierają. Znikają wyrzuty sumienia. Komentarz: Odkrywszy w sobie objawy alienacji - nieufność, złość - natychmiast trzeba szukać kontaktu z ludźmi życzliwymi, aby nie przekształciło się to w mizantropię i pogardę dla świata.
III (6) Sam się rozprasza. Bez wyrzutów sumienia. Komentarz: Zadanie może być tak trudne, że wykonanie go wymaga całkowitej rezygnacji z siebie. Wyrzekając się siebie, zyskuje siłę zdolną pokonać największe nawet opory.
IV (6) Rozpraszają się więzi łączące go z grupą. Najwyższe szczęście. Rozproszenie obraca się w gromadzenie. Jest to coś, co zwykłemu człowiekowi nie przychodzi na myśl. Komentarz: Pracując dla dobra powszechnego trzeba się wyrzec rodziny i przyjaciół: nie wolno ich protegować i faworyzować. Tylko bezinteresowność i szczerość charakteru pozwolą tak pracować.
V (9) Jego głośny krzyk, jak rozpływający się pot. Rozpłynięcie! Król trwa bez winy. Komentarz: W czasach ogólnego rozproszenia i rozdźwięków, wielka idea może stać się ośrodkiem skupiającym rozproszone siły. Choroba rozpływa się w uzdrawiającym pocie, wielki wspólny trud daje szansę wyjścia z impasu.
VI (9) Rozpływa się jego krew. Odjeżdża, trzyma na dystans, odchodzi: bez winy. Komentarz: Stara się uratować swe otoczenie przed niebezpieczeństwem, bądź to oddalając je za cenę własnych cierpień, bądź znajdując sposób ominięcia niebezpieczeństwa. Poświęca się dla powszechnego dobra. Top
60 - CZIEH / OGRANICZENIE (K'AN: Woda, niezgłębiony - TUI: Jezioro, radosna) -- -- OSĄD: Woda nad jeziorem: obraz OGRANICZENIA. Człowiek szlachetny ustala liczby i miary, bada naturę cnoty i życia sprawiedliwego.
OBRAZ: Dręczące ograniczenia nie mogą trwać uporczywie. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Nie wychodzi przez wrota i podwórze. Bez winy. Komentarz: W różnych przedsięwzięciach napotyka się czasem tak wielkie ograniczenia, że trzeba odstąpić. Zrozumienie tego w porę jest jedynym sposobem zaoszczędzenia sobie sił.
II (9) Nie wychodzi przez wrota i podwórze. Nadchodzi nieszczęście. Komentarz: Kiedy przychodzi pora działania, trzeba działać szybko. To nie jest moment zastanawiania się bez końca, okazja minie!
III (6) Kto nie zna ograniczeń, będzie lamentować. Bez winy. Komentarz: Oddany radościom i rozkoszom łatwo traci granice. Brnąc w ekstrawagancje ściąga na siebie cierpienie i będzie tego żałować. Nic nie pomoże zrzucanie winy na innych.
IV (6) Pełne zadowolenia ograniczenie. Sukces. Komentarz: Forsowne, wymuszone ograniczenia są niedobre. Tylko ograniczenia pozostające w naturalnym związku z okolicznościami przynoszą sukces, inaczej są stratą energii i przyczyniają cierpień.
V (9) Słodkie ograniczenie przynosi szczęście. Iść naprzód przynosi powodzenie. Komentarz: Ograniczenia trzeba właściwie wprowadzać, tak by dały efekt. Nie można nakładać ich tylko na niektórych, bo to prowokuje bunt. Władca musi rozpocząć ograniczenia od siebie i swego domu.
VI (6) Dręczące ograniczenie. Uporczywość przynosi nieszczęście. Wyrzuty sumienia znikają. Komentarz: Są granice, do jakich lud gotów jest znosić ograniczenia. Im surowsze, tym krócej. Czasem wielka surowość jest jedynym rozwiązaniem, nie można jej jednak przeciągać poza najkonieczniejsze minimum. Top
61 - CZUNG FU / WEWNĘTRZNA PRAWDA (SUN: Wiatr, łagodna - TUI: Jezioro, radosna) ----- OSĄD: Wiatr nad jeziorem: obraz WEWNĘTRZNEJ PRAWDY. Człowiek szlachetny rozważa sprawy kryminalne po to, by opóźnić egzekucję.
OBRAZ: Świnie i ryby. Szczęście. Korzystne jest przekroczenie wielkiej wody. Korzystna jest stałość. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Przygotowanie przynosi szczęście. Niepokojące, jeśli są tajemne znaki. Komentarz: Siła wewnętrznej prawdy zależy głównie od wewnętrznej stałości i właściwego przygotowania, z których rodzi się właściwy stosunek do świata. Konszachty, spiski, zmowy pozbawiają ludzi w nie wciągniętych wewnętrznej prawdy i spokoju ducha.
II (9) Żuraw nawołuje w cieniu. Odpowiadają mu młode. „Mam smaczny kąsek”. „Podzielę się z tobą”. Komentarz: Głos żurawia słychać, choć jest niewidoczny. Wewnętrzna prawda szlachetnego człowieka sama z siebie jedna mu przyjaciół. Krąg zaufanych nieustannie się powiększa. Konfucjusz pisał: „Cichy głos mędrca rozbrzmiewa na tysiące mil”.
III (6) Spotyka towarzysza. Raz bije w bęben, raz przestaje. Raz szlocha, raz śpiewa. Komentarz: Wewnętrzna prawda tkwi w szlachetnym człowieku, ale zależy też od charakteru jego związków ze światem. Zbliżenie z ludźmi nie może uzależniać od nich ani przez miłość ani przez interesy.
IV (6) Księżyc już niemal w pełni. Koń z zaprzęgu odbiega. Bez winy. Komentarz: Poszukując sposobu umocnienia wewnętrznej prawdy, człowiek szlachetny porzuca dotychczasowych towarzyszy i zwraca się ku lepszym, wyżej postawionym, jak księżyc ku słońcu. Wymaga to wytrwałości i pokory.
V (9) Posiada prawdę, dzięki niej łączy. Bez winy. Komentarz: Mędrzec zbiera i łączy wszystkie cząstki prawdy siłą swej osobowości. Skupia wokół siebie zwolenników dzięki swej wielkiej sile przekonywania.
VI (9) Pianie koguta przenika do nieba. Uporczywość przynosi nieszczęście. Komentarz: Kogut jest jak nakręcony mechanizm: pieje o wyznaczonej porze i nie może wzlecieć do nieba. Prawda słów, jak pianie koguta, może być usłyszana w niebie, ale nie zawiera w sobie wewnętrznej prawdy. Kto tego nie rozumie, przegra! Top
62 - HSIAO KUO / MAŁE PRZEWAŻA (CHEN: Grom, pobudzający - KEN: Góra, powstrzymujący) -- -- OSĄD: Grom nad górą: obraz PRZEWAŻANIA MAŁEGO. W swym postępowaniu -- -- człowiek szlachetny przydaje więcej uwagi szacunkowi. W utracie zwraca uwagę na żal, w wydatkach zwraca uwagę na oszczędność.
OBRAZ: Sukces. Korzystna jest stałość. Można dokonać małych rzeczy, nie powinno się dokonywać wielkich rzeczy. Lecący ptak przynosi przesłanie: niedobrze jest dążyć wzwyż, trzeba pozostać na dole! Wielkie szczęście. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Nieszczęście spotyka ptaka podczas lotu. Komentarz: Ptak powinien trzymać się gniazda, człowiek powinien trwać przy obowiązkach. Trzeba wytrwać tak długo, jak się da.
II (6) Kobieta nie dociera do ojca, a spotyka się z matką. Mężczyzna nie dociera do księcia, a spotyka się z urzędnikiem. Bez winy. Komentarz: Odejście od zasad ceremoniału nie zawsze jest winą, zwłaszcza wtedy, gdy jest wyrazem skromności lub gorliwością w wypełnianiu obowiązków.
III (9) Jeśli nie będzie nadzwyczaj uważny, ktoś go napadnie z tyłu i uderzy. Nieszczęście. Komentarz: Czasem konieczna jest nadzwyczajna wprost ostrożność. Nie liczą się z tym ludzie silni i dumni, ufni w moc i słuszność swej sprawy. Zaufanie prowadzi do porażki. Nawet słaby cios zwali z nóg zaskoczonego.
IV (9) Bez winy. Spotyka go nie pomijając. Iść naprzód: nieszczęście! Trzeba się strzec. Nie działać. Być wytrwałym w stałości. Komentarz: Mocny charakter na podrzędnym stanowisku. Musi być nadzwyczaj ostrożny i dążąc do celu nie wysuwać się na pierwszy plan. Czekać, aż nadejdą sprzyjające okoliczności.
V (6) Gęste chmury, nie ma deszczu w zachodniej krainie. Książę wypuszcza strzałę i trafia go w jaskini. Komentarz: Nawet urodzony przywódca niewiele zdziała, jeśli nie zdobędzie zwolenników. Nie może czekać na nich, musi ich wypatrywać w ukryciu, nie kierując się sławą czy wielkim imieniem, a jedynie prawdziwą wartością człowieka.
VI (6) Pomija go i nie spotyka się z nim. Opuszcza go lecący ptak. Nieszczęście. Zły los i krzywda. Komentarz: Dążąc do celu nie wolno tracić miary, gdyż łatwo może zostać skoczony. Zbytnia uporczywość gwałci porządek natury. Top
63 - CZI CI / PO SPEŁNIENIU (K'AN: Woda, niezgłębiony - LI: Ogień, lgnąca) -- -- OSĄD: Woda nad ogniem: sytuacja PO SPEŁNIENIU. Człowiek szlachetny przewiduje nieszczęście i uzbraja się przeciw niemu.
OBRAZ: Sukces w małych sprawach. Korzystna jest stałość. Na początku szczęście, na końcu zamęt. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (9) Hamuje koła. Lis moczy ogon w wodzie. Bez winy. Komentarz: Każdy spieszy, by wykorzystać okazję, gdyż przemiana dopiero co się dokonała. Pośpiech na początku jest zgubny. Nie wolno dać się porwać tłumowi. Wówczas, jeśli los się nagle odwróci, straty będą niewielkie (por. heksagram 64, linia I).
II (6) Kobieta gubi zasłony swego wozu. Nie szuka ich, po siedmiu dniach zostaną jej zwrócone. Komentarz: Podwładny, który stracił osłaniającą go łaskę zwierzchnika - o co łatwo w czasach tuż po przemianie - nie powinien gwałtownie dążyć do jej odzyskania. Czasem warto przeczekać, aż minie pełen cykl przemiany i wróci dawna koniunktura.
III (9) Dostojny Przodek ujarzmił Krainę Diabła po trzech latach. Nie można zatrudniać prostaków. Komentarz: Tekst odnosi się do czasów ekspansji terytorialnej Chin (p. objaśnienia) i jego generalne znaczenie jest takie: nowo pozyskany obszar aktywności nie może zostać powierzony w zarząd ludziom bezwartościowym, choć zasłużonym, bo szybko zmarnują to, co zostało zdobyte wielkim wysiłkiem.
IV (6) Wytworne stroje idą w strzępy. Bądź czujny przez cały dzień. Komentarz: W czasach rozkwitu kultury pojawiać się może zepsucie lub inne zło, zrodzone w łonie społeczeństwa. Ale ogólne warunki sprzyjają: niebezpieczeństwo łatwo dostrzec w porę i uniknąć go.
V (9) Sąsiad ze wschodu, który ofiarował wołu, nie dostąpił tak wielkiego szczęścia, jak sąsiad z zachodu dzięki swej małej ofierze. Komentarz: Nadeszło zwycięstwo, bowiem wytrwałości nic nie pokona. Teraz wszystko idzie dobrze, przezwyciężono zły los. I jak słońce najpiękniej świeci o świcie, a roślinność najbujniej rozwija się na pogorzelisku, tak światłość NOWEGO przewyższa wszelkie splendory dawnych dni.
VI (6) Wpadł głową do wody. Niebezpieczeństwo. Komentarz: Jeszcze jedno ostrzeżenie: już przeszedł rzekę, ale poniosła go ciekawość; pragnąc raz jeszcze przyjrzeć się minionemu niebezpieczeństwu, poślizgnął się i utonął. Sytuacja jak z biblijnej przypowieści o żonie Lota. Top
64 - WEI CI / PRZED SPEŁNIENIEM (LI: Ogień, lgnąca - K'AN: Woda, niezgłębiony) ----- OSĄD: Płomień nad wodą: sytuacja PRZED SPEŁNIENIEM. Człowiek szlachetny rozważnie rozróżnia rzeczy, by każda znalazła swe miejsce.
OBRAZ: Sukces. Jeśli młody lis, który już przeszedł rzekę zmoczy ogon w wodzie, nic nie będzie korzystne. LINIE ZMIENNE: (podpowiadają Ci jak postąpić a czego unikać, aby sytuacja przyjęła sprzyjający obrót)
I (6) Lis moczy ogon w wodzie. Upokorzenie. Komentarz: W czasach zamętu chciałoby się iść jak najszybciej, ale ten pośpiech jest przedwczesny, bo czas przemiany jeszcze nie nadszedł (por. heksagram 63, linia I).
II (9) Hamuje koła. Korzystna jest stałość. Komentarz: Nadal jeszcze nie nadszedł czas działania. Trzeba czekać, - ale nie w leniwej obojętności, tylko w stałej gotowości do podjęcia akcji, niczym wóz któremu wystarczy zwolnić hamulce, by szubko ruszył na przód.
III (6) Przed spełnieniem, atak przynosi nieszczęście. Korzystne jest przekroczenie wielkiej wody. Komentarz: Nadszedł czas przemiany, ale brak sił dla jej dokonania. Jeśli ruszy do akcji, z pewnością przyniesie klęskę. Co robić? Jak najszybciej stworzyć nową sytuację, zebrać zwolenników, zmienić na swoją korzyść układ sił – i podjąć walkę.
IV (9) Stałość przynosi szczęście. Znikają wyrzuty sumienia. Grom, który ujarzmia Krainę Diabła. Po trzech latach nagrodzony wielkim królestwem. Komentarz: Nadszedł czas wielki, musi dokonać się przemiana. Trzeba być zdecydowanym, aby szybko i nieodwołalnie pokonać ciemne moce. Nagroda będzie na miarę wielkiego sukcesu.
V (6) Stałość przynosi szczęście. Bez wyrzutów sumienia. Prawdziwe jest światło człowieka szlachetnego. Komentarz: Osiągnięto zwycięstwo, pokonano przeszkody, wszystko idzie dobrze. Nadchodzą nowe czasy, a z nimi szczęście.
VI (9) Picie wina w prawdziwym zaufaniu. Bez winy. Gdy jednak wpadnie z głową do wody zaprawdę utraci to! Komentarz: Świt nowych czasów. Przyjaciele łączą się we wzajemnym zaufaniu. Teraz wszystko zależy od tego czy szlachetni utrzymają ład z takim trudem osiągnięty. Muszą być na miarę czasów. Top
--- HOW TO CONSULT THE ORACLE USING THREE COINS ------------------------------- (See also the traditional yarrow and four coins methods below). First, think of your question, phrasing it as best you can. Toss THREE COINS, scoring 3 for a head (H), 2 for a tail (T). From the table below, draw a line depending on the total. Toss the coins five more times, drawing each new line above the last, giving a HEXAGRAM made from two TRIGRAMS. Total Line Meaning Coins (Probability) 6 - x - moving Yin TTT (1/8) 7 ----- Yang HTT+THT+TTH (3/8) 8 -- -- Yin HHT+HTH+THH (3/8) 9 --o-- moving Yang HHH (1/8) Any moving lines in the resulting MAIN hexagram have special significance, with explanations in the text. Also, a CHANGED hexagram should be drawn by converting moving Yin lines to Yang, moving Yang lines to Yin, and leaving the others unchanged. The changed hexagram offers clues to the future. Use the following table to read off the number matching your hexagram(s), and see the main text above for the meanings of the hexagrams and any moving lines. TRIGRAMS -- -- ----- -- -- ----- -- -- ----- -- -- ----- Above: -- -- -- -- ----- ----- -- -- -- -- ----- ----- -- -- -- -- -- -- -- -- ----- ----- ----- ----- Below: K'UN KEN K'AN SUN CHEN LI TUI CH'IEN -- -- K'UN -- -- Earth 2 23 8 20 16 35 45 12 -- -- ----- KEN -- -- Mount 15 52 39 53 62 56 31 33 -- -- -ain -- -- K'AN ----- Water 7 4 29 59 40 64 47 6 -- -- ----- SUN ----- Wind 46 18 48 57 32 50 28 44 -- -- -- -- CHEN -- -- Thund 24 27 3 42 51 21 17 25 ----- -er ----- LI -- -- Fire 36 22 63 37 55 30 49 13 ----- -- -- TUI ----- Lake 19 41 60 61 54 38 58 10 ----- ----- CH'IEN ----- Heaven 11 26 5 9 34 14 43 1 ----- EXAMPLE: 'Am I explaining this clearly...?' I toss TTH=7, HHH=9, HHH=9, THT=7, HHT=8 and HHH=9, giving: --o-- as my main hexagram, and -- -- as my changed hexagram. -- -- -- -- ----- (trigram = LI) ----- (trigram = CHEN) --o-- -- -- --o-- -- -- ----- (trigram = CH'IEN) ----- (trigram = CHEN) I search for '14' in the main text above and find TA YU / WEALTH. I read the decision (success!), image, and explanations for the 2nd, 3rd and top lines, seeing these as a progression. I then search for '51', find CHEN / THUNDER, and glean the outcome from the judgement and image of that hexagram. Top --- HOW TO GENERATE A HEXAGRAM USING YARROW STALKS ---------------------------- This method is quite an involved ritual that gets easier with practice. Meditate on your question throughout... 1. Take 50 yarrow stalks (long match sticks will do), and put one aside which will be the unused 'observer'. / ///////////////////////////////////////////////// 2. DIVIDE those stalks not set aside INTO TWO BUNDLES, side by side. / /////////////////////////// ////////////////////// 3. Take ONE STALK FROM THE RIGHT hand bundle, and put this between the little and ring fingers of your left hand. Take the left bundle in the left hand. / | ||||||||||||||||||||||||||| ///////////////////// 4. REMOVE GROUPS OF FOUR stalks from the bundle you hold, returning them to where they were taken, UNTIL FOUR OR FEWER remain. Place these between the ring and middle fingers of your left hand. / | ||| //// //// //// //// //// ///////////////////// 5. Take the RIGHT HAND BUNDLE in your left hand, and repeat step 4, but placing the remainder between the middle and index fingers of the left hand. / | ||| | //////////////////////// //// //// //// //// //// 6. Counting the stalks between the left hand fingers, SCORE '2' if there are NINE, '3' if there are FIVE (any other number indicates an error: repeat steps 2 to 6). Lay these stalks aside, and reassemble the two bundles. / /////=3 //////////////////////////////////////////// 7. Repeat steps 2 to 6, but SCORE '2' if EIGHT stalks are held between your fingers, '3' if there are FOUR. / /////=3 + ////////=2 //////////////////////////////////// 8. Repeat step 7, and TOTAL YOUR SCORE: this gives you your FIRST LINE, as per the table below. / /////=3 + ////////=2 + ////=3 //////////////////////////////// 9. Reassemble the 49 stalks. Repeat steps 2 to 8 FIVE MORE TIMES, recording each new line above the last. Total Line Meaning Stalks(Probability/4) (Probability) 6 - x - moving Yin 9(1)8(2)8(2) ( 4/64) 7 ----- Yang 9(1)8(2)4(2)+9(1)4(2)8(2)+5(3)4(2)4(2) (20/64) 8 -- -- Yin 9(1)4(2)4(2)+5(3)8(2)4(2)+5(3)4(2)8(2) (28/64) 9 --o-- moving Yang 5(3)4(2)4(2) (12/64) Note that the probabilities are different from the coin method. Also note that the totals can be derived by summing the stalks between the left hand fingers (25, 21, 17 or 13), subtracting this form 49, and dividing by 4. For example, (49-17)/4 = 8. Top --- HOW SIMULATE THE YARROW METHOD WITH FOUR COINS ---------------------------- Calculate the scores for each line as follows: toss TWO SILVER coins and TWO COPPER coins together. If the BOTH SILVER coins are tails, score 2, otherwise score 3. EACH COPPER coin scores 2 for a tail, 3 for a head. The resulting total scores have the same probabilities as the yarrow method (see table above). The silver coins correspond to the first division of the 49 stalks, while the copper coins correspond to the subsequent divisions. This method is mathematically equivalent only! Top ===============================================================================



Powrót do góry

Jeśli spodobała ci się ta strona i uważasz, że jest wartościowa, zlinkuj się do nas, tutaj znajdziesz kod linku
Współredaguj iching.pl z nami, tylko dla entuzjastów, napisz do nas

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i zapraszamy ponownie



ziołowy płyn do mycia zębów na propolisie